• |
ide | kryesore

Kushtet e Salianjit për bashkimin e PD: Marrëdhënie të mira me SHBA dhe mbështetje për SPAK

Arkiva, Lajme, Të funditDeputeti demokrat, Ervin Salianji është shprehur se pas një aksioni të gjatë, grupi i Partisë Demokratike po unifikohet, por me dy ‘kushte’.

Ai tha për Top News, se demokratët duhet të mbajnë marrëdhënie të mira me SHBA dhe ndërkombëtarët e tjerë, si dhe duhet të mbështesin punën e SPAK.

“Është e rëndësishëm që deputetët të identifikohen jo nga liderët e tyre, unë jam përfaqësues i qytetarëve, jam i zgjedhur me votat e opozitareve dhe jam përfaqësuesi i tyre. Partitë nuk mund të jenë pronë e një individi se janë pasuri kombëtare në shërbim të interesit publik. Nuk jemi në situatën e matjes së forcës. Unë nuk bëj sikur kjo nuk ekziston cilido ka mbështetës brenda çdo partie. Të gjitha palët në fund duhet të gjejnë një pikë që i bën bashkë për të qenë kundër qeverisë, front opozitar.

E rëndësishme është të jemi në terren, Unë kam zhvilluar takime në terren, në Kavajë i kthyem bashkinë demokratëve dhe qytete të tjera të Shqipërisë për shqetësimet reale të shqiptarëve. Qeverisë i mungojnë mekanizmat e kontrollit. Nuk mundet që Parlamenti mos të ketë rol kontrollues ndaj qeverisë, nuk lejohet ngritja e komisioneve, përfaqësimi i drejtpërdrejt në komisionin e reformës zgjedhore. Nuk ka asnjë diskutim që PD është makineri e rëndësishme elektorale. Individët e PD është e rëndësishme mos kenë background korruptiv, të mos kenë abuzuar me pushtetin kur kanë pasur pushtet. Ka të bëjë me individët mbledhja e votës. Për shkak të mos paraqitjes apo një defekti, lëshimi të vullnetshëm, qarku i Korçës për një vit e pak nga zgjedhjet e kaluara, në 14 maj diferenca ishte 16 mijë vota, Pogradec 12 mijë vota e kështu me radhë.

Ka shumë rëndësi përfaqësuesi i partisë. Ky nuk është proces i lehtë. Kemi qenë me përplasje të mëdha, me diferenca të mëdha, Tanimë jemi në logjikën jemi ripozicionuiar. Nga një grup parlamentar që ishim në hesap të vet, grupi është i fokusuar te beteja me qeverinë, jo me njëri tjetrin. Procesi i bashkimit, po ndodh. Ne do bashkohemi në diversitet, për mua është e domosdoshme, të mbajmë marrëdhënie të mira me SHBA dhe partnerë të tjerë, duhet mbështetur SPAK për të gjithë luftën dhe përpjekjen për të qenë të pavarur dhe të paanshëm.”, tha Salianji.10 Comments

 1. Ik ore bythqir. Lepirs muti!

  Kushtet e ketij pederasti jane ekzakt ato qe ka Lul Brava:
  1. Te kemi maredhenie te mira me SHBA
  O klluf, Shqiperia dhe PD gjithmone i ka patur te mira maredhenit me SHBA, por kur nje administrate qofte kjo Amerikane apo Europiane do te te zhduk nga skena politike duke te akuzuar pa prova pa fakte pa akuza
  dhe ledhaton dhe mbyll syte para nje regjimi diktatorialo narkotit te Edi Rames me gjithe keto akuza vjedhjesh miliara euro dhe i sigurojne atij sundimin kundra vullnetit te shqiptareve, atehere te kam qire Ameriken e Europe .
  Ke shembull Albin Kurtin, qe e hoqi nga pushteti Amerika me lapangjozet e partive te Kosoves, dhe erdhi po prape Albini me vote dhe eshte sot e kesaj dite aleat i Amerikes ( ku jo pak rralle i kundershton kur ja fusin pordhe keto amerikanet).

  2. Te perkrahet Spaku ( Po si perkrahet Spaku apo Drejtesia ku te gjithe jane enveriste me shami pionieri ne qafe dhe ku denojne ata qe ndertojne kotece pulash pa leje dhe sjua mban bytha te denojne krokodilat e buxhetit te shtetit.

  Ti or Salibythqir, ben mire te shkosh ke partia e Braves me shkopa bejsbolli dhe dil e provoje vetem ne zgjedhje.

 2. Politike, politike, teori, teori, ne parti te njeh partia, meritat, aftesine, perkushtimin.Vota eshte kryesoria ne popull, pastaj ne parti.Nejse,,po me asPAKUn , cpate qe kerkon bashkepunim.A ju ka kerkuar ndihme, a ju ka ndihmuar, a ka vepruar aspaku ju, e grupin tuaj,,perkundrazi, ju denon kryetarin e liderin historik, me metodat me anti kushtetuese denigruese, nga prokurore te ish sistemit, qe enkas per ti sherbyer ketij sistemi ku jane bashkuar kelyshet e birave te kurves, demtojne demokratet e demokracine.Te perkrahesh kete grup hetuesish ,qe bejne sikur po hetojne, e rrahin uje ne havan, pa bereqetin qe u kerkohet, e ti perkrahesh qe sulmojne opoziten, te ben te dyshosh ne kete rromuz, se mbase Salianji na eshte korruptuar, e mendon per ndo nje levizje mafiozesh, koha do e tregoi.

 3. Po mirë mor djalë ku jeton ti???
  Nuk e shef Aspakun???
  Që po shkatërron PD!!!
  Si kujton ti që të izolosh emblemën dhe kryetarin real dhe për këtë t’a mbështesni!!!
  Lëre për Amerikën.
  Se sa e djathta shqiptare e la dashur dhe e do Amerikën dihet por që shkatërroi PD dhe kjo është e vërtetë.
  Po dakort. Po si i bëhet që kjo Amerikë që është në fakt tepër e majtë i dha nongrada Berishës!!
  Më ka dalë i çik se dëmin që i bëri PD nuk kapërdihet kollaj sëbashku me Aspak që e izoloi. Jo se kështu ti je dakord për çdo gjë të keqe që bëhen kundër PD e Berishës të pranohen.
  Bashkou një herë se nuk mund të vësh kushte të tilla shumicës.

 4. Neser kur ta kthej prap pllaken ky.
  Fillojeni e lepijeni.
  PD perfundimisht. Nuk behet as me keta lepirsat. As me keta qe e ndrojn pllaken sipas interesit.
  Parti interesi.

 5. “I deklaroj Edi Ramës, se një qime floku po i prekët Arben Ahmetajt apo familjes së tij, do e pësosh personalisht me familjen tënde.Beni dixhital i salihut ja ka futur kembet ne nje kepuce salihut sa e detyroje serbin salih te thote fjalet e mesiperme sot para shpellkareve te tij te rrugica.Ja dhe spurdhiaku saliHanj i thote salihu zhduku ose hidhu nga ballkoni qe te shpetojme shpellkaret tane,si Gimi

 6. “Mos ma prek Ben Ahmetaj” – PD i reagon Berishës: Rrogëtari i Arben Ahmetaj duhej të kërkonte falje, fillimisht demokratëve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *