• |
ide | kryesore

Kriza e legjitimimit të projektit politik demokrat

1, Arkiva, Ide
Blendi KajsiuNë artikullin e mëparshëm argumentova se dallimi themelor mes të majtës dhe të djathtës në Shqipërinë e tranzicionit është mes një ligjërimit modernizues dhe elitist që përfaqësohet nga e PS-ja dhe një ligjërimi thellësisht anti-elitist që përfaqësohet nga PD-ja (shih linkun poshte).

LEXO MË TEJ

Çfarë është e majta dhe e djathta në Shqipëri

Sipas kësaj llogjike PS-ja legjitimohet si një forcë që prodhon elitat modernizuese për të cilat ka nevojë Shqipëria. PD-ja nga ana tjetër, dhe sidomos ligjërimi berishist që e ka dominuar, është legjitimuar gjatë gjithë tranzicionit si forca politike që denoncon korrupsionin dhe arrogancën e elitave socialiste duke kanalizuar kështu mllefin popullor me keq-qeverisjen dhe padrejtësitë e shumta të shoqërisë shqiptare. Të dyja projektet e mësipërme sot janë në krizë pasi hendeku mes asaj që ofrojnë dhe asaj që artikulojnë është bërë gjithnjë e më i pakalueshëm.
Kriza është më e qartë në kampin opozitar, qoftë në lëvizjen berishiste që e dominon atë, qoftë në PD-në zyrtare që Basha e udhëheq në distancë me kohë të pjesëshme, pasi ende nuk dihet punësimi i tij me kohë të plotë. Hendeku mes ligjërimit dhe realitetit berishist kurrë nuk ka qenë më i thellë se sot, çka nuk e lejon atë të kanalizojë zemërimin e shumicës së elektoratit me arrogancën dhe korrupsionin e elitës qeverisëse socialiste.
Berishizmi sot e ka gjithnjë e më të vështirë të artikulojë ligjërimin anti-elitist, sidomos pas hetimit të privatizimit të sport-klub Partizanit nga ana e SPAK. Pavarësisht se si përfundon çështja e hapur nga SPAK në gjykatë, ku si Berisha, si dhëndrri i tij mund të shpallen të pafajshëm, hetimi nxorri në pah pasurinë e konsiderueshmë të familjes Berisha. Ajo tashmë i përket asaj pakice të pasuruar në pushtet që berishizmi e denoncon pafund.
Përpjekjet e tyre për të deklaruar se “jemi thjesht një familje e shtresës së mesme” tingëllojnë absurde përballë kullave të ndërtuara në Tiranë, apartamenteve në Bllok, dhe vilave në Gjirin e Lalëzit. Një politikan që tashmë ka edhe rrugicën e tij në një nga zonat më ekskluzive të bllokut nuk është shumë i besueshëm në denoncimin e elitës.
Natyrisht që nuk është krim për një politikan të jetë i pasur, apo që familjarët e tij të pasurohen, madje edhe gjatë pushtetit të tij. Problemi është se nuk mund ti përkasësh kësaj kategorie dhe njëkohësisht të denoncosh pasurimin e elitës në pushtet përballë varfërimit të popullit.
Sikurse thonë amerikanët “tortën nuk mund ta kesh dhe ta hash njëkohësisht”. Në rastin konkret, është e qartë se Berisha dhe familja e tij e hëngrën tortën anti-elitiste. Ndaj sot e kanë të vështirë të denoncojnë bllokmenët e rinj nga apartamentet e tyre luksoze në bllok.
Për këtë arësye hetimi i pasurive të familjes Berisha nga SPAK përbën një nga goditjet politike më të mëdha për berishizmin, edhe pse është nga shkeljet më të parëndësishme që ka bërë Berisha në tre dekada tranzicion. Ligjërimi anti-elitë politikisht e justifikon lehtë vrasjen makabre të 21 janarit si mbrojtje ndaj pucçit të elitave të degraduara socialiste. Ama ndërtimi i kullave në Tiranë dhe i vilave luksoze në Gjirin e Lalëzit vështirë se mund të përligjen si përballje me elitën e degraduar socialiste.
Nuk është rastësi rënia drastike e mbështetjes për Berishën gjatë heqjes së imunitetit dhe arrestimit të tij për çështjen e sport-klub Partizanit. Natyrisht që rënia elektorale e berishizmit ka një sërë arësyesh të tjera, ndër të cilat përplasja me SHBA-të është themelore. Megjithatë dobësia e protestës demokrate gjatë arrestimit të Berishës është surprizuese për një politkan që mori qindra mijëra vota në zgjedhjet e fundit lokale, pa pasur vulë dhe logo.
Beteja me SPAK nuk e mobilizon elektoratin berishist sepse fut në krizë ligjërimin anti-elitë nëpërmjet të cilit berishizmi ka kanalizuar mllefin e elektoratit demokrat me elitat socialiste, shpesh arrogante, përcmçmuese dhe paragjykuese ndaj tij. Përplasja mes Berishës dhe Ramës tashmë shfaqet si një sherr brenda bllokut më shumë se sa një përplasje mes elitës socialiste dhe popullit të dhunuar demokrat.
Ky i fundit doli dhe protestoi kur “policia e Edi Ramës” vrau një qytetar të thjeshtë si Klodian Rasha në vitin 2020. Ngjarje të tilla nxisin reagimin social sepse simbolizojnë dhunimin e qytetarit të thjeshtë, sidomos atij verior dhe periferik, nga elita arrogante socialiste. Ama është e vështirë për këtë popullatë të dalë në mbrojtje të pasurive të familjes Berisha, edhe kur këto sulmohen në mënyrë të padrejtë nga “i degjeneruari Rama”.
Këtu qëndron kriza themelore e ligjërimit anti-elitist të Partisë Demokratike sot, qoftë ajo e Berishës apo e Bashës. Nuk duhet të harrojmë se Basha nuk ka ndonjë ligjërim politik të tijin. Opozitarizmi i tij vazhdon të jetë një kopje e zbehtë e berishizmit që gjithashtu fokusohet tek denoncimi i Ramës dhe i elitës së degraduar socialiste. Problemi me Bashën, ashtu sikurse edhe me Berishën, është se gjithnjë e më tepër perceptohet si pjesë e së njëjtës elitë që denoncon; politikanë që e përdorin pushtetin për tu pasuruar dhe jo për të përmirësuar jetën e qytetarëve.
Ndaj si Berisha edhe Basha sot e kanë gjithnjë e më të vështirë të artikulojnë një opozitarizëm anti-elitisit. Ligjërimi anti-elitist e bën akoma më të pamundur krijimin e një elite politike që ofron një alternativë qeverisësëse përballë elitës të degraduar socialiste. As berishizmi, dhe aq më pak Basha, nuk kanë arritur të konosolidojnë një elitë politike në rradhët e PD-së.
Shumica e analistëve kritikojnë dhe tallen me figurat politike të Foltorës së Berishës për varfërinë papagalleske të artikulimit të tyre politik. Ama figurat politike të promovuara nga Lulëzim Basha janë akoma më skandaloze se ato të Berishës, si në artikulim edhe në aksionin (ose pasivitetin) e tyre politik. Disa mbasdite lëpijnë atë që sapo kishin pështyrë paradite, pa pritur as të thahet pështyma. Të tjerë e trajtojnë politikën si hobi, duke refuzuar të pozicionohen. Një politikan që nuk pozicionohet është po aq absurd sa një shkrimtar që nuk shkruan apo një piktor që nuk pikturon.
Dhe ky është ngërçi i dytë i projektit demokrat sot, në të gjitha copëzat e tij. Pjesërisht si pasojë e ligjërimit anti-elitist, dhe pjesërisht si pasojë e interesave mediokre të shefave, qoftë Berisha, Basha apo Bardhi, ai nuk ka arritur të krijojë një elitë politike që ofron alternativë qeverisëse ndaj socialistëve. Pa një elitë të tillë është e vështirë të prodhosh një ofertë qeverisëse.
Duhet të kujtojmë se ardhja në pushtet e PD-së në vitin 2005 nuk ishte thjesht pasojë e denoncimit të elitës së korruptuar socialiste, por edhe e krijimit të Komitetit të Orientimit të Politikave (KOP) dhe e afrimit të elitave politike, mediatike, akademike dhe të shoqërisë civile. Pavarësisht degradimit të mëvonshëm, KOP-i ishte alternativa qeverisëse demokrate përballë elitës së korruptuar socialiste.
Sot asnjëra nga pjesëzat e PD-së, qoftë veçmas qoftë bashkë, nuk prodhon dot një KOP. Ndaj lufta në kampin opozitar sot është për të mbetur në opozitë dhe jo për të ardhur në pushtet. Problemi është se ngërçi i ligjërimit anti-elitist qoftë i Berishës, qoftë i Bashës, vështirëson edhe artikulimin e një opozitarizmi që nuk synon pushtetin.
E thënë ndryshe, kriza e projektit demokrat sot nuk është thjesht pamundësia për të ardhur në pushtet, por vështirësia për të mbetur në opozitë. Reduktimi i protestës opozitare nga sheshet e Tiranës tek rrugicat e ngushta të bllokut është dëshmia më e dhimbëshme e kësaj krize ekzistenciale.
Kjo krizë e thellë e projektit demokrat ka futur në krizë edhe projektin socialist. Ligjërimi elitist që mban në këmbë projektin socialist legjitimohet përballë ligjërimit anti-elitist të PD-së. Kjo e fundit kurrë nuk e ka vënë në dyshim elitizmin e socialistëve, përvecçse e ka denoncuar atë si të degraduar dhe të korruptuar. Në mungesë të ligjërimit berishist dhe zgjatimeve të tij mediatike mediokriteti i elitizmit socialist del zbuluar dhe vetë projekti fillon të kriset. Pikërisht këtë krizë të projektit socialist do shqyrtojmë në artikullin e rradhës.

Artikull i Blendi Kajsiu shkruar enkas për Lapsi.al33 Comments

  1. Na ndriçoi kajsia e perdhunuare me logodiarrene qe e karakterizon. thotë:

   Logodiarrene e ke zanat moj bushter pjeshke kajsi e kalbure…
   Po ç’faje te kane Demokratet moj pragqire rruspie???
   Ramuti me haremin e shurres bolshevike po vjedh mjeron dhe shkreton c’do centimeter toke det dhe ajer….
   Siç e tha edhe tigri i partise tende!

 1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  kajsi kari, çfarë kuptom me termin e shpikur dhe të shpifur “ligjërim elitist”!?! ti a kar je ?e çfarë më duhet mua ligjërimi kur veprimet e të majtës janë thjesht një hajdutllik i paskrupullt e i pa ngopur hapur e pa pasur as fikë as turp?

  1. Kete pra te ka thene Kajsia po se ke kuptuar qe veprimet e të djathtes janë po aq hajdutllik i paskrupullt e i pa ngopur e pa pasur as fikë as turp, per rrjedhore nuk ngjit denoncimi qe bejn. Denoncojne Ramen si elite e korruptuar kur vete kan kulla ne mes te Tiranes e vila ne bregdet e duke qene po aq te korruptuar sa Rama

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    Mos ha mut shumë, të kishin vila edvin haleja do ta kishte përdorur këtë fakt për akuzat e skapit, por ka një mut fakte, debil!

    Thashethemet e meros i merni për fakte ju hajvanë!

    Sot jetojmë shumë më keq se në 90 e ju debila akoma se kuptoni se rilindasit kurrë nuk do heqin dorë nga vjedhjet edhe sikur të shkojnë në burg të gjithë

 2. ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU,FATOS LUBONJA E TALLIN KEQ YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHENUL FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER YMERIT thotë:

  ARRESTOHET YMER KELLIRA :
  POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH
  FRRYK CYPIT
  MUT VELIUT
  DENIS MINGES
  KAR BOLES BOLINO
  SKENDER GERON MINXHOZIT
  KRESHNIK SPAHIUT
  DRITAN HALE-s
  ARBEN MUTIT-MECE
  IDAJET BYTHQIRIT
  ALEXANDER VUCIC
  EDI REMES -VELLAIT TE GREG KRISTAQ RAMES
  TAO PALLES
  RRAHMAN RRAJES
  BATON STANISHIQIT
  PRESH ZOGAJT DHE ILIR GABEL YZEIRIT

 3. Si katandisen keta të blerët ! Jan më të pështirë se vet ata që i blejnë . Dhe kur ngulin këmb të shkruajn e të neveriten në këtë far feje ! Të dëgjoje Ahmetajn kuptoje që kishe të bëje me një band mafioze ! Një band që ka përzën gjysmën dhe do ta shkretoj përfundimisht vëndin . Dhe ky kajsi e kalbur shkruan e përdridhet që të hedh tym ! Po çdo gjë ësht e qart !

 4. YMER KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN :ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS thotë:

  YMER KUR TE SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUARE NGA EDI RAMA PER DOSJEN E TURPIT FAMILJARE SE SI KRISTAQ RAMA JA BERI NJE VELLA ME SHUME OLSIT DHE EDI RAMES ME GRUAN E EDI RAMES GREG KRISTAQ RAMEN HHSHA

  YMER NXJERRE CERTIFIKATEN E LINDJES SE GREG KRISTAQ RAMES DHE KARTELEN MJEKESORE TE EDI RAMES
  YMER TE MBANE GOJA ERE MUTI DHE DHEMBET TE JANE KRIMBUR DUKE LEPIR NE BYTH NJE KOHE SALI BERISHEN TANI EDI RAMEN
  YMER PSE IK E MASTURBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT?
  YMER NUK KENI SHANCE NE JETE PER TE KAPUR DASHNORE SE NUK TE AFROHET AFER ASKUSH ME KETE SURRAT TE SHEMTUAR
  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT

  KOL BALLA SALLAKS E MASTURBON NE SURRAT LIVE SKENDER MINXHOZIN DHE MENTOR NAZARKON DHE JU THOTE LEHNI ZI ZAGAR TE EDI RAMES DHE LAL DHJERIT

 5. Kam nje kerkese per ty. Po te kesh mundesi kur ben listen poshte shkrimeve te Kajsiut, pefshije

  edhe inte-leh-tualin Kajsi ne kete liste te nderuar se eshte plotesisht i denje per ate liste.

  Respekte.

 6. YMER DUHET TE GJOBITET SE ZAGARI PO MASTURBON NEPER VENDE PUBLIKE DHE PO E NXJERR NJE ERE MUTI NGA GOJA-FEMIJET PO KANE FRIKE NGA SURRATI I SHEMTUAR I YMERIT thotë:

  KY KOQE KAJSIU ESHTE NUK I KA PERMBUSHUR KUSHTET PER TE FUTUR NE NJE QENEF ME YMER KELLIREN &co

 7. KOMSHINJET E DENOMCOJN NE POLICI YMERIT SE PO ULURIT GJITHE NATEN :ZENI I BABIT NE SHTRAT ME ARMINA MEVLANIN KURSE UNE DO NGORDHI I VETMUAR SI NJE ZAGER I EDI RAMES thotë:

  ME FALNI SE E KAM HARRUAR ZAGARIN ME PAGESE JULIAN ZYLA -!
  DO TE DOJA TE ISHIN TE GJITHE KETA ZAGARET E EDI RAMES NE NJE DEBAT ME ANDI BUSHATIN DHE ARMAND SHKULLAKUT PER TI TALLUR. JE LLOJ SI JUA BERI ANDI BUSHATI LENC VANGJELIT ,MENTOR NAZARKOS , ERGYS MERTIRIT FRED PEZES

 8. Po te fali vetem se paske futur per kandidat miushin Julian Zyla, por te thuash se ky Kajsiu nuk i

  permbush kushtet per tu futur ne ate liste me duket e padrejte. Pse nuk i permbush kushtet vlla

  eshte si ata nje m…t m…ti qe leh me pagese por medemek me nje stil inte–leh-tual. Mendoje

  edhe njehere kete pune se shoku Kajsi po ben shume perpjekje per tu futur ne liste dhe nuk

  eshte e drejte qe mos ti vleresosh ham-hamet e tij inte-leh-tu-hale.

 9. Votoj pro futjes ne listen e qenve qe lehin. Madje nuk e kuptoj pse lapsi e publikon kur ky qartazi eshte per tek askund tjeter per t’u publikuar veçse tek gelbazat. Lapsi, do humbisni lexues ne kete menyre. Jo per gje, por shansi i eshte dhene dhe ky serish dhe gjithmone vetem leh

 10. Ore ti zoteria i listes. Po tregohesh shume i njeanshem. te gjithe zagaret qe ke perfshire ne listen
  tuaj te famshme jane te Temes se Gelbazes. A nuk paskemi te drejte edhe ne te Lapsit te kemi
  zagarin tone ne ate liste? E kush me mire se Kajsiu i ploteson kriteret per tu perfshire ne te.
  Mos prit qe te gjithe te jene ne nivelin e gelbazs per tu perfshire ne liste, por shiko perkushtimin
  dhe garen e ethshme qe po behet per tu perfshire ne te. Pastaj duhet te marresh parasysh edhe
  mendimin tone se nga taksat tona paguhen keta lehsa te Rames

 11. YMER KELLIRA MARDHENIEN E PARE SEXUALE E KA BERE ME NJE DHI KUR KUJDESEJ PER BAGETIT E FSHATIT NE FSHATIN E TIJ thotë:

  DO TE FUS EDHE EDHE KAJSI KOQEN NE LIST PRA ,SI DUKET EDHE KY KAJSIA ESHTE INFEKTUAR NGA QELBI DHE ERA E MUTIT QE NXJERR NGA GOJA YMER KELLIRA!

 12. Nuk po them ta fusesh ne 11-she si titullare por te pakten si rezerve ne stol qe kur ndonjeri

  nga titullaret te jete semure apo ti beje vizite te ndjerit Andrea Stefani, te kesh mundesi zevendesimi,

  sepse ky Zyla nuk ta mbush syrin eshte si miush kanalesh.

 13. KAM NJE PYETJE PER MILIONA LEXUESE TE LAPSI.al? CIILIESHTE ME SURRAT SHEMTUAR NE PLANET -YMER KELLIRA -FRRYK CYPI-KOL BALLA SALLAKS APO KAR BOLJA BOLINO?? thotë:

  ANDREA STAFANI NGORDHI DUKE E SHARE DOKTORIN HAHAH ,YMER KELLIRA DO TE NGORDHEVETMUAR ME KAR NE DORE DUKE I SHIKUAR FOTOT E ZENI TE BABIT ME ARMINA MEVLANIN

  KOL BALLA SALLAKS ME NJE SY NGA LINDJA TJETRIN SY NGA VERIU DO TA TALLIN TE GJITHE ME KETE VIDEON DUKE MASTURBUAR LIVE NE SKYPE

 14. Po ta dinte Andrea Stefani se do te besh nje liste me kellira nuk do kishte ngordh pa e pa

  veten ne liste, sepse ky mund te ishte i dyti pas gelbazes. Gjynah, i shkoi gjithe ai mundim kot

  shkoi pa e marre cmimin e perfshirjes ne liste.

 15. ME SHUME SHANCE KA PLAKA IME 80 VJEQ ME E FITUAR LOTORINA EUROPIANE SE YMER KELLIRA ME KAP DASHNORE (GRUA) SE YMERI ME KETE SURRAT TE SHEMTUAR DUHET GJOBITUR SE PO PRISH PANORAMEN E QYTETIT thotë:

  EDHE AI ISHTE NJE RROTE KARI SI YMER KELLIRA DHE FRRYK CYP
  KUR E SHQELMUAN YMER KELLIREN ANDI BUSHATI E ‘’ NDIHMOJ’’ E SHURRUJ NE SURRAT PER TI LARE GJAKUN

  YMERI E DI SE ATA CUNAT PROBLEMATIK QE E SHQELMUAN JANE CUNA TE PAGUARE NGA EDI RAMA PER PUBLIKIMIN E DOSJES SE KRISTAQ RAMES ME GRUAN E EDI RAMES DHE SE GREGU ESHTE I KRISTAQIT HAHAH YMERI THOTE SE FAJIN E KA DOKTORI HAHAH

 16. Ketu po shkaterohet e vidhet cdo gje,tani edhe pa investuar as edhe nje lek e Ky na flet per seksin e engjejvet.Hajde anal-ist,hajde! Njeriu duhet ta kete nje hall te madh qe e ul vehten kaq shume edhe kur eshte me mijra kilometra larg,ose eshte i indokrinuar si vullnetaret e Enverit ne vitin e largest kur bustet gjigande te bronxta te diktatorit u perpoqen ti zvendesonin me ato prej allcije mbajtur neper hollet e komiteteve te Ppsh

 17. YMER KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KESHILLTARIT TE EDI RAMES BATON STANISHQIT DHE DULLA KOTIT

 18. Te jeshe analist nuk do te thote te shpifesh, sajosh te pa qena, se populli pastaj te quan qen, qen por qe leh me litarin e qenerve ne mendje e qellim .Me kete shkrim lekura Kajsi, eshte pa berthame , ka tymnaje coroditese, e mllef te tepert ndaj demokrateve, por me se shumti ndaj Berishes..Si eshte e mundur, ne te tere shkrimin, tendencioz, ne nje kohe kur ky pushtet e kryetari saj po diskretitohet per shume skandale, qe autori pak na i rrjeshto, hidhet dhe me tinezi propagando kunderPDse, se nuk ka elite, nuk jane te afte. Nga ana tjeter levdon intelektin rilindas gjoja se na bekerkan ndryshime, por na paskan vjedhu paksa.Autori ta kuptoi mire, se kur popullit i shtrengohet rripi, qe vidhet, largohet, lihet ne varferi, nga kushdo qeveri, ngrihet ne rrevolucion ne cdo lloje forme per te qene me mire ne rrugen qe ka nisur, kjo sot eshte me e domosdoshme, mbasi , autori ben shurdhin e qorrin qe nuk sheh se pushtetin e kane zaptuar bijte e kurvit, e rrugen e kurvit po ndjekin.A nuk sheh valle drejtimin e zaptimin e pushtetit nga nje person tutor shteti e i partise se tij, nuk sheh se si shkelet kushtetuta e ligjet, nuk sheh qe vendin e trajton si prone te tije, nuk sheh se ke do te denoje, ligji eshte ai,,,,e pra, perpara se te beje dualizmin mes sektit anti demokratik, bandito narkotik,korruptues, te hedhe syte ne popull e te mos na beje llogari vilash, pallatesh pa e ditur se kush e te kujte jane.Populli thote ,,,mos u merr me lloqe kavaje CKAJSI,por duhesh te jeshe pro atyre, se si do qe te behet, me mire do jete.Kjo eshte praktika demokratike e zhvillimit, e jo e larjes se kokes se qenit, se nje dite, edhe ty, ti ha kembet.Andaj me demokratet kujdes, ha ndo nje kocke nga kazani qelbesirave, leh, leh, se sta ve veshin populli.

  1. Kajsiu ka thene ca te verteta qe duket nuk ju pelqejne. Dhe e verteta me e madhe eshte qe opozita eshte komplet e papergatitur per te ardhur ne pushtet. Me shume te krijohet ideja qe cdo levizje qe po bejne eshte per te qene te sigurt ne lista zgjedhore se sa te krijojne nje projekt fitues. Kush do ti nxjerre nga shtepia ata 150 mije votues te elektoratit gri per te votuar opoziten. Mul Noka apo Bana Vokshi??? Konkluzioni. Edhe pese vite te tjera Rama ne pushtet.

 19. Dhe ndryshimi ishte I madh. Ndërsa në Uashington nuk e përfilli njeri, tek Rrugica e Salës” të 40 burra e gra që rijnë aty bërtisnin “Gazi, Gazi”. Kjo nuk është pak. Të paktën ka një vend ku ndjehet udhëheqës. Se siç pat thënë dhe Haxhi Qamili, “Sa të kem Ndroqin e Shijakun, skam çe du Talianin e Austriakun”.

 20. Kokat hëngshin me njëri tjetrin. Nuk na bëhet vonë as për Arben Ahmetajn pavarësisht e dikush betohet për kokën e tij. As për Edi Ramën dhe Erion Veliajn. SPAK po godet ata që ishin të paprekshëm.’- tha Basha.

 21. Ardhja ne pushtet ashtu sic erdhi Rama me genjeshtat e mashtrimet, qe nuk i realizoi, por i rendoi deri ne abuzime te pa para, droge ,korrupsion, hajdute te pa ngopur, kurre nuk dwshirojme qe PDja te vije ne pushtet.Sot flitet e premtohet per ndryshim rrenjesor ne te tera fushat e shkaterruara nga sekti i bashkimit te virozave te ish sistemit Duhet qe demokracia te jete e para, ekonomija, paketo nuk te pranon Europa, provat e faktet e kane vertetuar, qe me kete shtet monist i semure me veset me mafioze, asnjehere nuk do futemi ne shpresen qe enderrojme, sepse keta jane vete pislleku i demokracise.Andaj, po nuk u larguan keta ishe, e kelyshet e tyre, qe sot aktrojne si demokrate kameleone, shume afer keta shpallin ringjalljen e lugatit, qe la litarin mbi varr.

 22. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KAR BOLES BOLINO DHE MUHAMUT MUT VELIUT E MOS SHKRUAJ KETU LAPSI thotë:

  YMER KELLIRA SI DUKET PO JA LEPI KARIN PRESH ZAGOJT SE ISHTE NE SIKLET SONTE TE BLENDI FEVZIU DUKE E SULMUAR ARBEN AHMETAJN

  1. djathta sot në Shqipëri ndahet në Berishiste dhe jo Berishiste, e cila përfaqësohet nga Lulzim Basha. Të gjithë të tjerët nuk vlejnë asgje politikisht. Prandaj u duhet të rreshtohen pro njërit ose tjetrit. Të vetmit që kanë treguar se kanë elektorat brenda elektoratit të djathtë. Prandaj bashkimi i disa deputetëve nuk mund të konsiderohet bashkimi i të djathtës, për sa kohë nuk bashkohet elektorati.

 23. LISTA e vitit 1988: Tropoja, Erseka dhe Saranda me nivelin më të lartë të spiunëve të sigurimit gjatë komunizmit,salih berisha ne liste.Maloket ne qytet,kombi ne rrezik permanent.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *