• |
ide | kryesore

Gjykata britanike dënon 50-vjeçarin shqiptar, BBC: Kontrabandist ‘cinik dhe i pamatur’ i njerëzve

Arkiva, Lajme, Të fundit
Gjykata britanike dënon 50-vjeçarin shqiptar, BBC: Kontrabandist ‘cinik dhe i pamatur’ i njerëzveNjë kontrabandist “cinik dhe i pamatur” i njerëzve që kaloi Detin e Veriut në një jaht të vogël me 12 emigrantë shqiptarë në bord, përfshirë një djalë tetë vjeçar, është burgosur. Eduard Mucaj, 50 vjeç nga Shqipëria, u arrestua nga zyrtarët e Forcave Kufitare pasi lundroi “në mënyrë të çrregullt” nga Holanda për në Lowestoft, Suffolk, gushtin e kaluar.

Zyra e Brendshme tha se jahti kishte një motor të dëmtuar, nuk kishte pajisje sigurie dhe ishte më shumë se trefishi i kapacitetit të tij. Mucaj u burgos për 32 muaj në Gjykatën e Ipswich. Dy nga emigrantët ishin dëbuar më parë nga Britania e Madhe për kryerjen e veprave të rënda.

Steve Desmond, oficer i imigracionit në Zyrën e Brendshme, tha se burrat që atëherë ishin dëbuar përsëri. “Unë mendoj se të gjithë do ta konsideronin këtë krim si të neveritshëm,” tha ai. “Është e qartë se të gjithë ata njerëz në bord ishin në rrezik të humbnin jetën e tyre dhe kjo mund të kishte ndodhur kaq lehtë.”

Home Office tha se Mucaj ishte nisur nga Den Oever në Holandë në orët e para të 9 gushtit. Roja bregdetare holandeze gjurmoi jahtin e tij i cili po lundronte “në mënyrë të çrregullt”. Zyrtarët u përpoqën të lidhnin kontakte me Muçajn dhe, kur ai nuk iu përgjigj thirrjeve të tyre, u alarmua Home Office.

Forcat Kufitare kapën jahtin dy ditë më vonë kur ai hyri në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar. Zyra e Brendshme tha se Mucaj “u pa në krye të veshur me një jelek shpëtimi, hidroizolues dhe çizme”, ndërsa migrantët u gjetën nën kuvertë në kushte të ngushta, duke vuajtur nga “zënia” e detit dhe pa pajisje sigurie. Dhjetë nga shqiptarët kanë aplikuar që atëherë për azil, tha Home Office.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *