• |
ide | kryesore

Hamasi vazhdon sulmet ndaj forcave të Tel Avivit në Rripin e Gazës

Lajme, Të funditMilitantët palestinezë vazhduan sulmet ndaj forcave izraelite në dy qytetet kryesore të Rripit të Gazës sot , disa javë pasi u pushtuan nga ushtarë dhe tanke, në shenjë se Hamasi po ruan ende njëfarë kontrolli përpara një armëpushimi të mundshëm.

Gati katër muaj pasi shpërtheu lufta pas sulmit të përgjakshëm të grupit militant palestinez ndaj Izraelit, luftimet vazhdojnë në qytetin e Gazës, në veri të enklavës së populluar, dhe Khan Younis në jug.

Izraeli tha javën e kaluar se tani po fokusohej kryesisht në Rafah, në kufirin jugor me Egjiptin, duke rritur presionin mbi qindra mijëra civilë palestinezë që u larguan nga shtëpitë e tyre nga pjesë të tjera të enklavës dhe janë strehuar atje.

Shtytja në Rafah po shqetëson gjithashtu Kajron, e cila ka thënë se nuk do të pranojë asnjë fluks refugjatësh palestinezë në atë që thotë se është një përpjekje për të parandaluar çdo humbje të përhershme të pronës.

Një zyrtar izraelit i tha Reuters megjithatë se ushtria do të koordinohej me Egjiptin dhe po kërkon mënyra për të larguar shumicën e njerëzve të zhvendosur në veriperëndim, përpara se të fshihet toka në Rafah.

Palestinezët raportuan bombardime dhe sulme ajrore izraelite atje, njëra prej të cilave vrau dy vajza në një shtëpi.

Ndërsa turma mban zi për dy fëmijët, një i afërm, Mohammed Qaloub, tha se sulmi ajror goditi një dhomë plot me gra dhe fëmijë në lagjen al-Salam të Rafah.

” Nuk ka vend të sigurt në Gaza, nga gardhi teli në gardh me tela (kufiri veri-jug), nuk ka vend të sigurt,” i tha ai Reuters.

Pas kryerjes së tërheqjeve të pjesshme nga qyteti i Gazës në javët e fundit që lejoi disa banorë të ktheheshin dhe të fillonin kërkimin nëpër rrënoja, forcat izraelite po kryejnë bastisje. Para sulmit të sotëm, sulmet ajrore shkatërruan disa ndërtesa të larta, duke përfshirë një kompleks banimi që ishte financuar nga Egjipti.

Ushtria izraelite tha se vrau shtatë militantë të Hamasit në veri të Gazës dhe sekuestroi armë. Radioja ushtarake e Izraelit tha se ushtarët në zonë po përpiqeshin të depërtonin në dy bunkerë të Hamasit, një mision që sipas saj mund të zgjaste dy javë në mes të rezistencës nga grupi islamik.

” Qyteti i Gazës po fshihet”, tha një banor për Reuters në kushte anonimiteti. “Tërheqja (izraelite) ishte një hile.”

Në Khan Younis, granatimet izraelite gjatë natës vranë tre palestinezë, sipas burimeve mjekësore. Banorët raportuan për luftime të ashpra në rrugë në zonat perëndimore dhe jugore të qytetit, ku Izraeli tha se një ushtar u vra në një sulm palestinez të shtunën.

Ushtarët në Khan Younis kapën një kompleks të komandantit të Hamasit dhe vranë disa persona të armatosur, si dhe një palestinez që përdorte një granatë dhe një thikë, tha ushtria.

Izraeli njoftoi javën e kaluar “çmontimin” e Hamasit në Khan Younis. Një zyrtar izraelit i tha më vonë Reuters se, nga katër batalionet e Hamasit të vendosur fillimisht atje, kishte mbetur vetëm një.

Autoritetet shëndetësore në Gaza, të cilat nuk i ndajnë luftëtarët dhe civilët në numrin e tyre, thanë sot se të paktën 27,300 palestinezë janë konfirmuar të vrarë që nga fillimi i luftës. Ata thonë se 70% e tyre ishin gra dhe fëmijë.

Mijëra të tjerë dyshohet se janë humbur në rrënoja. Munir al-Bours, drejtor i ministrisë së shëndetësisë së Gazës, tha se dhjetëra trupa të dekompozuar u gjetën nga zonat veriore nga të cilat forcat izraelite u tërhoqën.

Izraeli thotë se ka vrarë rreth 10,000 militantë në fushatën e tij për të eliminuar Hamasin që nga sulmi i 7 tetorit nga grupi, i cili është zotuar të shkatërrojë Izraelin. Në sulmin e tij të përgjakshëm, sipas llogarive izraelite, 1200 njerëz u vranë dhe 253 u morën peng.

Më shumë se 130 pengje mbeten në Gaza dhe lirimi i tyre i mundshëm nga Hamasi është një nga çështjet e diskutuara në negociatat me ndërmjetësit egjiptianë dhe katar, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, për të arritur një armëpushim.

Hamasi bën thirrje për t’i dhënë fund luftës. Izraeli e refuzon këtë, por është i hapur për një armëpushim të përkohshëm.2 Comments

  1. lajme te stisura izraeli po ban masakra anti njerzore ne Gaza tash 3 muaj dhe ju shkruani Hamasi vazhdon sulmin jane vra mijra femije e popullsi civile Palestinez aty ka uri masive e semundje njitse nga sulmet e izraelit me mbeshtetjen e amerikes , izraelianet po bajne krime shume me te medha se hitleri,

  2. Perendimibbeahtet ushtarakisht dhe ekonomikisht Cifutet Kriminel ne Izrahell. Keta perendimor qe akuzojne Rudine per Genocid. Fare e keqe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *