• |
ide | kryesore

Tragjedi në Mesdhe/ Mbytet anija në brigjet algjeriane, katër të vdekur dhe gjashtë të zhdukur

Lajme, Të funditNjë tragjedi ka ndodhur në brigjet e provincës Skikda, në veri-lindje të Algjerisë, ku një varkë plot me emigrantë u përball me fatin mizor të mbytjes së anijes. Mediat e huaja raportojnë vdekjen e katër personave dhe zhdukjen e gjashtë të tjerëve, ndërsa vetëm një person u shpëtua. Operacionet e kërkimit janë ende në vazhdim me shpresën për të gjetur ndonjë të mbijetuar.

Anija e drejtuar drejt Sardenjës, hasi në vështirësi gjatë kalimit, duke çuar në mbytjen dramatike të anijes që tronditi komunitetin ndërkombëtar. Lajmi për incidentin tragjik nxjerr në pah edhe një herë rreziqet vdekjeprurëse me të cilat përballen migrantët që kërkojnë të kalojnë Detin Mesdhe në kërkim të strehimit dhe mundësive.

Aktualisht autoritetet algjeriane po kryejnë hetimet e nevojshme për të kuptuar plotësisht dinamikën e aksidentit dhe për të përcaktuar shkaqet e mbytjes së anijes. Ndërkohë që janë intensifikuar përpjekjet e shpëtimit për gjetjen e të zhdukurve dhe kryerjen e operacioneve të shpëtimit.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *