• |
ide | kryesore

Haaland tregon sportistin e tij të preferuar: “Më pëlqen Djokovic, është një kampion dhe është gjithnjë vetvetja”

Sport, Video
HaalandErling Haaland, pas një sezoni të jashtëzakonshëm, nuk arriti të përsëriste plotësisht veten. Nuk ka dyshim për cilësinë e tij të jashtëzakonshme. Por një problem fizik e mbajti jashtë për më shumë se një muaj dhe për këtë arsye numri i tij i golave nuk është aq impresionues sa ai i 2022-2023. Gjatë kësaj periudhe mungese, norvegjezi ka dhënë një intervistë për podcast-in e Manchester City, në të cilën ai tregoi idhullin e tij sportiv. Pastaj ai zgjodhi emrat e lojtarëve të përsosur për ekipin e tij ideal të futbollit me pesë.

Sulmuesi, i cili pavarësisht problemeve fizike ka shënuar 19 gola këtë sezon, i është përgjigjur një pyetjeje për kampionin e tij të preferuar sportiv, duke përjashtuar natyrisht futbollin. E Haaland nuk kishte asnjë hezitim në zgjedhjen e tij. Emri që ai përmendi është ai i Novak Djokovic, numri 1 në renditjen e ATP-së dhe tenisti me numrin më të madh të Slam të fituara në histori (24).

Këto janë fjalët elozhuese për serbin, që si futbolldashës i madh që është, sigurisht do ta ketë vlerësuar: “Më pëlqen Djokovic. Mendoj se është shumë i mirë dhe mbi të gjitha është gjithmonë vetvetja. Gjithçka që ka arritur është e pabesueshme, duke dalë nga hiçi dhe nga vendi i tij. Pra, po, unë them Djokovic”.

PESËSHJA IDEALE E HAALAND

Golashënuesi më i mirë i Premier League të kaluar, i cili me 44 gola vendosi një rekord monstruoz, më pas zgjodhi edhe kuintetin e tij ideal për një ekip futbolli me pesë persona. Vetëkuptohet që skuadra është shumë e çekuilibruar, por këto lojëra të vogla përfundojnë gjithmonë kështu.

Norvegjezi ka zgjedhur tre ish-futbollistë për skuadrën e tij: portierin Iker Casillas, legjendën e Real Madrid dhe kampionin e botës dhe Europës me Spanjën, Paolo Maldini, i cili nuk ka nevojë për prezantim, por është bukur të dihet se Haaland ka zgjedhur një nga mbrojtësit më të mëdhenj ndonjëherë, dhe Ronaldinho, një futbollist i mrekullueshëm brazilian që fitoi gjithçka që mundi. Më pas për sulmin ai luajti i sigurt dhe për të mos zhgënjyer askënd zgjodhi Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo, dy sulmuesit që ia lanë skeptrin atij dhe Mbappé.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *