• |
ide | kryesore

Çudira në Kishën Katolike/ Veliaj u mban fjalim priftërinjve

Arkiva, Pikante, Syri i LapsitÇudira në Kishën Katolike.

Në Katedralen e Shën Palit në Tiranë fillon mesha, pra liturgjia.

Këndohet Laudate Dominum, Lëvdojeni Zotin!

Deri këtu çdo gjë normale. Pastaj Arqipeshkvi Arjan Dodaj bën kryq, fillon meshën dhe fton për një fjalë përshëndetëse…Erjon Veliajn (?!)

Kryebashiaku i Tiranës me mospërfillje totale del përpara altarit (??!!) dhe fillon mban një nga ato fjalimet e tij të parafabrikuara ku i jep mend pjesëmarrëve në meshë se çfarë është modestia dhe puna shpirtërore me popullin.

Kjo skenë e çuditshme dhe e tepërt nuk u konsumua me popullin e thjeshtë. Veliaj paska mbledhur të gjithë priftërinjtë dhe po bën me ta një ‘propaganda stunt’ brenda në kishë, sepse u paska organizuar një kampionat kalçetoje. (???!!!)

Kemi parë personalitete botërore të marrin pjesë në meshë, por kurrë ta uzurpojnë për qëllime politike. Hierarkia e pushtetit dhe politikës nuk vlen brenda në kishë. Aty të gjithë i përulen Jezu Krishtit, misterit të tij dhe sakramenteve.

I jepet lavdi Hyjit, jo pushtetit e as parasë.

Nuk presim nga Veliaj të kuptojë respektin për pushtetin hyjnor. Për të çdo shans për propagandë duhet shfrytëzuar.

Mirëpo imzot Arjan Dodaj i ka borxh një shpjegim besimtarëve.

Kisha katolike ka qëndruar në stuhitë e tmerrshme të burgjeve komuniste mirëpo kleri i saj i sotëm po tregon dobësi të tepërta, njëherë me Tom Doshin e Mark Frrokun ndërsa tani me politikën e lartë.

Është koha që Kisha t’i rikthehet identitetit të saj, fetar dhe patriotik.

Marrë nga faqja Lolita7 Comments

 1. C’fare ka me u cudit?!
  Ky koqe kandari ka qene dhe do mbetet deri sa t’i dale fryma.
  Kleriket duhet me i puthe BITHEN vetem ZOTIT dhe jo vemjeve si ky Lalergruqiri.

 2. Po mostra e rilind veten ne cdo kohe, situate apo the institution. Ky soj njerezish jane si ato kucedrat me shume koka, qe sapo t‘jua presesh njeren koke ju del tjetra.
  Megjithate te gjithe jemi nga pak fajtore per kete gjendje duke filluar nga media qe ju jep hapsire, nga njerezit qe i votojne e deri te ata qe i shenjterojne. Mos harroni ngado qe te vijne e ngado qe te shkojne ato jane e do te mbeten hajdute te pafytyre, personalitete te deformuara qe sa me shume ti njohesh aq me dhume te bejne ti urresh.
  Nese e doni veten, familjet tuaja dhe te ardhmen cohuni, sepse per mua kjo gjumzgjatje e pafund do t‘ju sjell pasoja te paimagjinueshme. Mos harroni, komunizmi keshtu i hodhi rrenjet dhe pasojat jane keto: shoqeri e degraduar, njerez te deformuar, politikane e drejtues mostra e te pangopur.

 3. Arjan Dodaj nje pleh komunist i ndyre !
  Kur e mendon se ky hajduti,perversi,pederasi flet para prifterinjeve nga Shtepia e Zotit ne te semes feja,ne te semes vlerat e mbase faqekuq arjan dodaj je qenije e peshtire bashke me ata qe te mbajne ne krye te gjese ty,plehre.
  Perdorin fene komunistet,bijte e eterve mizore per propagande ?!Ky eshte fundi,ky vend meriton ti besh nje mut te madh,te shpifet kur sheh nje larve e piste te flase para prifterinjeve,turp i madh Arjan Dodaj,e fute nipin ne pune ?
  Ha mut tani ti e besimi yt i turpit,se katolik nuk je.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *