• |
ide | kryesore

Ironia e Palokës: Ditën që vjen Blinken, McGonigal dëshmon për Ramën

Arkiva, Lajme, Të fundit
PalokaProtesta e 20 shkurtit është akti i parë joformal i bashkimit në PD. Për herë të parë që kur u ndanë në kampe të ndryshme pas vendimit të Bashës për të përjashtuar Berishën nga grupi parlamentar, deputetët e përfaqësuar nga Gazment Bardhi kanë rënë dakord të punojnë së bashku për organizimin e protestës me deputetët që mbështesin zotin Berisha. Këtë e konfirmoi në një intervistë për emisionin “Pa Censurë” në RTSH, Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD, Edi Paloka. Ai tha se opozita duhet të radikalizojë qendrimet, në mënyrë që të arrijë qëllimin për të rrëzuar qeverinë e kryeministrit Rama.

“Ne i kemi provuar të gjitha, edhe rrugën e butë, edhe të alternativës. Vjen Rama dhe ble zgjedhjet. Përderisa nuk bëhen zgjedhje, regjimi nuk rrëzohet me votë. Prandaj duhet revolta” – deklaroi Paloka.

I pyetur, nëse kjo është rruga e duhur, megjithëse PD s’ka përfituar asnjëherë asgjë nga protestat, Paloka ishte i drejtpërdrejtë në përgjigje.

“Pa protesta nuk ke rrugë! Je jashtë rruge! Njerëzit janë sot në situatë diktature, pëshpëritin në vesh kur flasin kundër Ramës. Kanë frikë ta shprehin. Prandaj them, absolutisht duhet radikalizuar. Nëse ne nuk reagojmë, edhe për faktorin ndërkombëtar, do të thotë që jemi në rregull.

Një popull që i rrisin taksat, i shkatërrojnë shtëpinë, i vjedhin votën dhe rri, atëherë ata mendojnë se gjërat janë në rregull. Reagimi është i domosdoshëm. Kështu u jep shpresë njerëzve dhe merr vëmendjen e faktorit ndërkombëtar”– u shpreh Edi Paloka.

Gjatë intervistës me gazetaren Elona Meço, Paloka foli edhe për vizitën e pritshme në Tiranë në 14 shkurt të Sekretarit amerikan të Shtetit, Entony Blinken, i cili shpalli Sali Berishën non grata në maj 2021.

“Për vizitën e Sekretarit të Shtetit, mos ta quaj skandal, por në ditën që vjen Sekretari i Shtetit këtu, ish-shefi i kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal, dëshmon në Uashington DC se e ka korruptuar kryeministri shqiptar”, – tha Paloka.

Deputeti i PD u përket atyre politikanëve që shpresojnë se me rikthimin e Donald Trump diçka mund të ndryshojë në politikën amerikane për Shqipërinë dhe opozitën, pasi besojnë se shpallja non grata nga administrata aktuale ka ndodhur për shkak të lobimit të Edi Ramës përmes George Soros.

“Nuk është sekret që Soros kontrollon një pjesë të Departamentit të Shtetit. Uroj që fitorja e Trumpit të na kthejë dhe Amerikën që adhurojmë. Por dua të theksoj se, nëse ne presim që të na e sjellin ndryshimin ndërkombëtarët, pa lëvizur ne, atëherë jemi duke fjetur si Luli.

Edhe kur të vijë Trump, po s’lëvizëm ne, asgjë nuk ndodh. Do të ndikojë, sepse, për fat të mirë, Trump ka një konflikt me Sorosin dhe mund të na japë një dorë, po nuk pres që, pa lëvizur ne, të ndodhë gjë” – tha Paloka. /rtsh23 Comments

 1. Pa shini rracen tuaj, quheni ,KODOSHE, si parti, patronazhiste, misionre Ju, erdhet nga morri kuq, bajgat, e injoranca, qe per dyzet e tete vjet, sulmonit Ameriken e perendimin, si kurva, e bije kurvi , sot na hiqeni me pro Amerikan se ai qe Ameriken e solli ketu.Parti kodoshe,qe brenda dites nderroi emeri, por genin, trashgimerine, vesin, e amanetin si nderruan, perfituan nga butesia, e toleranca demokracise, e keta vemje, u bene krimba, nga krimba sot gjarperinj qe po pergatisin helmin e amanetit te kriminelit, qe i la litarin mbi varr.E ja tek i kemiminusit e shperdoruesit e demokracise.Andaj duhet nisma edhe nje here nga e para, me doemos kjo shpure banditesh, narkotikesh,hajdutesh, e korruptuesish duhet te shporret nje here e mire.Kete ky popull duhet te perkrahe, sepse ata qe e kuptojne e dine, se cdo rrotacion vetem mire sjell kur mban premtimet ndaj popullit, kete na meson demokracia.

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   O zot sa kar që je!!!! të gëzohesh se sot po shkërmoqet opozita, pa e kuptuar se pa opozitën ti je një mut që as sytë nuk do të ti lëshojë edvini, edhe pse i lëpin pambarim menderen, mjafton të kujtosh “miqtë e ngushtë” të edvinit që po i fut me rradhë në burg, edhe ty do të të vijë rradha oooooo debil!

   Me pagën e 2013 mund të bleje 75 kg mish, me pagën e sotme vetëm 50 gg, o idiot na është përkeqësuar ekonomia e familjes me 50%, pikërisht nga debilat si ti që bar hani vetëm Berisha të mos vijë në pushtet

 2. Bithen i pari ti malok buce, e kushdo tjete soroist i europes,amerikes, apo ju zorraxhinjmorracake bije kriminelesh.

 3. Eshte i keq, se ka then dikush. Kaq. Po ca ka ber. Aaaaaa.... Eshte i keq themi. thotë:

  Ore mund te na thote dikush se ca na ka ber ky sorrosi neve shqiptarve. Qe e urrejn kaq shume disa.
  Se kam pershypjen qe as e kan haberin se per cfar behet fjal.
  Thjesht kan dëgjuar qe duhet urryer dhe kaq mjafton.
  Ca na ka ber neve?????
  Personalisht ne shqipetarve.
  Cfar gjeme?
  Cfar menxyre?
  Cfar krimi?
  Dhe kryesorja… Kur lindi kjo urrejtje (per mua fallco) per sorros. Pse.. Dhe nga kush filloi?
  Dhe cilat paskan qen “pasojat” e temershme.
  Ju lutem na i shkruani imtësisht. Qe te kuptojm dhe ne e te na hapen syt.

  1. Ja qe ta marresh vesh se ç’eshte Sorrosi: Fonacioni i tij blen politkane ne vende te pazhvilluara dhe me pas shet kontrata te burimeve natyrore biznesmeneve te tjere, pra ben si padron i vendit ku ka blere politikanet. Ai perfiton ne kurriz te popujve. Ky eshte Sorrosi qe mbjell vetem skandale.

 4. Qenke qorr, por jo vetem nga syte, por nga trute.Jetoke akoma ne vrime te sat eme qe ske marre vesht se ceshte ky SORROSI, Pyke ne diel, RAMA, BELINDA,SPIRRILUQIJA,CUCI,BEQJA, ,e igjithe ushkuri rilindas jane krimbat e Sorosit.Idioti pyet cka bere sorosi, ka bere ate qe perkrah kulishe si ti, e kete parti pushtet, qe te shkaterroi demokracine , kjo kryesorija,pergatit patronazhiste si ju, qe ini gati te shisni bythen per reformat e kerkest per rrevolucionarizimin e vendeve, degjenerimin e jetve njerezore pike kryesore eshte internacionalisti boteror sot.Por ti komentues ulog, sepaku degjo per ato qe thuhen per Ramen,e per sektin gjeriz tuajin, qe i thoni vetes socialiste, por ini shkerdhata, andaj sot jemi ne ,,,shkerdhato kraci, se jane ishet qe ndjekin rrugen sabotatore te sorres.

 5. Vërtet është ironike!!
  Këta që kishin urrejtje patologjike për Amerikën janë bërë më Amerikanë se vet ata.
  Ironike të kujtosh që ata që vërtet e deshën që u vranë ,burgosën,internuan nga këta antishqiptarë e antiamerikanë po persekutojnë njësoj si baballarët e tyre përsëri ata që me dashuri për Amerikën u ngritën kundër këtyre që e urrenin atë në 90 dhe i rrëzuan nga pushteti diktatorial.
  Është administrata Sorrosiane e majtë ekstreme që pikërisht për këtë mbështet të ashtuquajturit socialistë.
  Sepse kjo administratë po çon Amerikën vetë në një ekstremitet politik. Instalim i një regjimi atje. Por Amerika din si t’i largojë këta,por Shqipëria si do bëjë??

 6. opozita duhet ta kuptojë se nuk mund të vijë më në pushtet me kërcënime. Duhet ta kuptojë se edhe pse shqiptarët mund të jenë të pakënaqur në masë me Ekzekutivin, ata nuk janë as të marrë, as dritëshkurtër. Nuk do bëhen pjesë e dhunës së paralajmëruar mes rreshtave as më 20 shkurt, as me herët as më vonë. Në mbi tre dekada nga rënia e diktaturës, ata kanë pasur raste boll të mësojnë se kush fiton e përfiton nga telendisja e tyre dhe nuk do hidhen më në zjarr për llogari të askujt.Sa i zgjuar ky paloka,nje lloj si i jati komunisti i tre ministrive ne kohen e enverit.

 7. Po nuk u ngriten njerzit njelloj si kunder pushtuesit me te eger asgje nuk leviz ne kete vend.

  Nuk duhet pritur bashkimi i gjithe popullit sepse pjesa socialiste eshte ok te gjithe ne pune, marrin

  rroga rushfete, behen partonazhiste, e jetojne ne kurriz te popullit opozitar. Ata qe jane te shtypur,

  ata qe jane te neperkembur, ata qe s’kan cfare te humbasin duhet ngrihen dhe tua bejne te ditur

  ketyre shushunjave se Shqiperia nuk eshte vetem e tyre. Keta qe nga 1944 mjellin frike, urrejtje,

  ndasi dhe kane marre rolin e pushtuesit qe vetem vjelin taksat e tatimet, i shtojne ato perdite

  dhe punojne me te gjitha mjetet per perkeqesimin e gjendjes se popullit sidomos atij opozitar.

  1. I paemër 10/02/2024 te 10:46: cilet njerez te ngrihen? Fanatiket e Saliut? Vetem 200 njerez i kane ngelur. Nuk eshte me viti 1991-1992. Shqiptaret kane pare boten dhe kuptojne shume mire se PD ka falimentuar si Parti. Ajo e mbylli misionin e vete. Duket te dalin parti te reja qe ti votoje populli. Perndryshe nje pjese e madhe e njerezve nuk do te votojne

   1. I pa emër 11:10, ti mir e ke po ke quan që ka mbaruar misionin një parti 33 vjeçare??
    Po rilindasit që janë trashigmtarët e PK komuniste 83 pse se përmend. Trashigmtarët e kupolës komuniste!!
    Ata duhet të vazhdojnë misionin e baballarëve të tyre dhe PD t’a mbyllë.
    Pra ti thua që bën mirë djali i Kristaq Ramës që don t’a zhdukë PD. Dhe kjo më len të kuptoj që dhe ti duhet të jesh një ata që kanë në gen antishqiptarizmin e antidemokracinë.
    Nëse PD e ka mbaruar misionin e përcakton populli që e voton njësoj si to e shumë të tjerë nostalgjikë të komunizmit mbani në këmbë një parti pasuese e partisë që ndërtoi diktaturën me të egër komuniste që e kanë rivendosur sërish atë.

   2. Jooooo Sali Berishia duhet te vi perseri.
    Hahahahahaahajhahaha
    O njerez mos u merni me keta koqet e slaiut.
    Nuk mund ta kuptojn qe kan mbaruar.
    Nuk mund ta konceptojn qe saliu nuk do ta shohe me parlamentin nga brenda.
    Jetojne ne nje enderr. Lerini rehat e mos i zgjoni. Se nuk duan te zgjohen.

 8. Po mirë atëherë ti lënë të bëjnë ç’të duan rilindasit e Rama sipas teje o 10:20!!!
  Pra të rinë urtë e të mos ndihen e Rama të bëjë diktatorin!!
  Dmth ti që akuzon Palokën për bir komunisti çar je??
  Nda mënyra që shprehesh duhet të jesh antikomunist i djathtë. Por në fakt nuk je.
  PD u themelua si partisë së lirisë dhe nuk vuri kushte kush do të kontribonte.
  Ajo si pa komunistët e shumtë që ëndërronin ndryshimin armiq vetëm për faktin që ishin të tillë.
  Ajo nuk mund të pranonte kriminelët komunistë dhe kupolën e saj por jo një plejadë intelektualësh komunistë me vlera siç ishte dhe vetë Berisha.
  Pra duhet të jeshë thjesht një propagandues rilindas që thonë të njëjtën gjë që do e kanë formuar komunistët!!!

 9. Nuk jeni ne terezi ju te opozites! Per çfar proteste e ke fjalen or Paloka? Sa protesta te ngordhura keni bere deri tani? Protesta fillon e nuk ndalet mè deri ne permbysjen e qeverise dhe krijimi i nje qeverie teknike, qe te organizoje zgjedhje te tjera. Ju nuk guxoni te shkruani slogane neper mure jo me te permbysni qeverine! TUNG O PALOKE!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *