• |
ide | kryesore

Kosova lëshoi mbi 3 mijë e 600 leje pune, 440 për qytetarët e Shqipërisë

Lajme, Të funditNga Turqia numri i personave që kanë kërkuar leje pune është 1004. Në vendin e dytë radhitet Bangladeshi, me 722 persona. Në vendin e tretë Serbia me 465 persona. Në vendin e katërt Shqipëria, me 440 persona.

Kosova ka lëshuar mbi 3,600 leje të punës për shtetasit e huaj përgjatë vitit 2023. Instituti GAP ka njoftuar se krahasuar me vitin 2022, ka pasur një rritje prej 22.4 për qind të numrit të lejeve të lëshuara. Të dhënat tregojnë se janë 10 shtete që prijnë me numrin e personave që kanë kërkuar leje pune në Kosovë, e ku më së shumti ka qytetarë nga Turqia. Nga Turqia në vitin 2023, numri i personave që kanë kërkuar leje pune është 1004.

Në vendin e dytë radhitet Bangladeshi, gjithsej me 722 persona që kanë kërkuar punë. Në vendin e tretë radhitet Serbia me 465 persona. Në vendin e katërt Shqipëria, me 440 persona që kanë kërkuar leje pune. Maqedonia e Veriut radhitet në vendin e pestë, me 210 persona, kurse nga SHBA numri është 144 persona.

Shteti i Filipineve radhitet në vendin e shtatë me 70 persona, Gjermania në vendin e tetë me 61 persona, Mali i Zi në vendin e nëntë me 43 persona. Lista përfundon me shtetin e Italisë, me 36 persona që kanë kërkuar leje pune në Kosovë

Ndërkaq, punëtorët e Kosovës për shkak të kushteve jo të mira të punës, mungesa sigurimeve shëndetësore dhe pagat e ulëta kanë shtyrë të braktisin Kosovën dhe të punojnë në vende të ndryshme të Evropës. Një numër i madh i të rinjve është larguar nga Kosova për gjatë këtyre viteve. Kurse, vetëm gjatë këtij viti, kur Kosova ka marr liberalizimin e vizave po llogaritet që kanë ikur afro 150 mijë punëtorë.

“Ne kemi paralajmëruar si Sindikatë se mund të kemi rreth 150 mijë punëtorë që do të largohen, megjithatë nuk duhet të japim shifra. Por shifrën që e kemi dhënë për gjatë gjithë vitit, vetëm për një muaj kemi pasur ikje 140 mijë vetëm gjatë janarit. Vetëm nga aeroporti 230 mijë dalje por duke e konsideruar që 50% të tyre kthehet, 25% kanë shkuar të themi tek familjarët e tyre, pjesa tjetër mbetet shqetësuese dhe ne jemi shumë të indinjuar, edhe pronarët e kompanive sepse ata e kanë parë seriozitetin e kësaj pune”, ka deklaruar kryetari i Sindikatës së Sektorit privat të Kosovës, Jusuf Azemi./MONITOR1 Comment

  1. QE TE MOS QAHEMI DUHET TE MOBILIZOHEMI VULLNETARISHT NE CDO KUPTIM thotë:

    JEMI NE KAPITALIZEM DHE GJITHCKA KEMI NEVOJ DUHET TA KUPTOJM DHE ZHVILLOJM VET, TE GJITHA NDERMARRJET PROLLUESE ,ME FUQI INVESTIMI ,DUHET TE KEN ,NJE ORJENTIM UNITETI DHE PERSOSMERIJE ,SIPAS NEVOJES PER TE NJEJTAT NE PERPUTHJE ME MUNDESIT NE CDO KUPTIM , NUK ECET PERPARA ME RECETA TE TJERVE PASI SEJCILI JEP ILACIN SHERUES PER SEMUNDJEN QE KA AI IVET QE ESHTE TREGU PER MADHIN E TIJE DHE KONKURENCEN NE TE,,KESHTU QE DUHET QE NE VET TE BEHEMI ORJETUES ,DHE TE SUKSESESHEM ,QE TA KEMI KETE DUHET TE KEMI TE PAREN BEZIMIN LIDHJET ME ZOTIN ZHVILLIMIN E VLERAVE, DUHET TE NDERTOHET NJE QENDER UNIKE GRUMBULLIMI INFORMACIONI PER CDO DEG PERPUNIMI DHE PERZGJELLJE ,QE I NDIHMON GJITHA SEKTORET E ZHVILLIMIT JETES ,E GJITHA ME KONTRIBUTIN E ,BURIMEVE TE FITIMIT KOMPANIVE SEKTOREVE TE NDRYSHEM PERFSHI DHE DIASPOREN ,KJO ESHTE KOKA ZHVILLIMIT DHE PERSOSMERIS ,SE CILSIS SE JETES SI BURIM ZGJILLJESH PER SHQIPTARET QE NUK DUHET TE KET LIDHJE ME ASKEN NE RENDIMET VEC PALVE TE INTERESUARA SHQIPTARE PER ZHVILLIM VET INVESTITORVE TE SAJ KOMBETAR, VERTET DEMOKRACIJA E PRANUAR TEK LIRIT TE DREJTAT KA SHUM GJERA QE NA SFIDOJN PASI NUK MUND TE DETYROHET KUSH TE QENDROJN APO BEJN SIC KERKON INTERESI DISAVE , E QE TI NALIM TE RINJET DUHET ,FILLUAR QE ME BESIM SHKOLLIM FORMIM ,NDJESHMERI ,DHE RENDIMENT PAGES QE ATO NE MENYRE TE VULLNETESHME ME BINDJE DHE AFTESI TE QENDROJN DHE SHERBEJN VENDIT VET, SOT SHQIPTARET I KAN NE DORE FUQIJA E BIZESIT SI MUNDESIJA PER LEVIZJEN DHE ZHVENDOSJEN E SITUATAVE NGA E VESHTIRE NE PERMIRSIME DHE PERSOSJE,, NUK ESHTE SE VENDI JON SI TERRITOR KOMBETARE NUK KA BURIME MUNDESISH, JAN TE PAFUNDEME ,QE I PERGJIGJEN SHUM HER ME TEPER NEVOJAVE PER POPULLATEN QE KEMI ,NUK ESHTE SE NUK KA PARA PARA KA SA NUK IMAGJINOHET ,POR JAN NE XHEPA ,QE NUK KAN QARTESI , NUK ESHTE SE NUK KA NJEREZ TE DITUR KY KOMB KA GJENJIALITETE NGA GJITHA FUSHAT POR SI PYET DHE SI NDIHMON NJERI, SIKUR TE KRIJOHEJ NJE QENDER SI BERTHAM SHKENCORE PRO KOMBETARE ,DHE FINANCOHEJ VETEM NGA BIZNESET KOMBETARE DHE DIASPORA PER TE BERE ,ORGANIZIMIN E GRUMBULLIMIT ,DHE ORGANIZIMIT TE GJENJALITETEVE PER CDO FUSH, KETA DO TE CUDISNIN GJITH BOTEN PER SHPEJTESI CILESI RENDIMENT NE CDO KUPTIM ,PASI EKZISTOJN GJITHA MUNDESIT ,NE TROJET TONA SIKUR TE ORJENTONIM ,PARAT QE SHQIPTARET DISPONOJNE, ME NJE ORGANIZIM TE QARTE BESUSHMERIJE ,,ME SHPEJTESI TE PAIMAGJINUESHME NE RREGULLOJM GJITHCKA DHE MIGRANTET I KTHEJM NE SHTEPI ,DUKE RREGULLUAR BURIMET E JETES JO QEFET NE TROJET SHQIPTARE SOT MUND TE KEMI ME QINDRA MIJRA MAQINA NDOSHTA DHE NJE MILION , PA NEVOJ GJERA QEFI QE VLER KAPIN MILIARDA DOLLAR, HARXHOHEN ,PARA NE SHTEPI DHE VILA ,QE NE TOTAL KAPIN MILIARDA, HARXHOHEN PER PLOTSIM QEFESH PA NEVOJ MILIARDA NE TOTAL ,,SIKUR NJE GRUP I MIRQEN PERFAQSUESISH VLERASH ME NJE GRUP SHKENCETARESH ,JAN NE GJENDJE TE ORJENTOJNE ORGANIZIMIN E BURIMEVE TE JETES MIRMBAJTJES DHE BEHEN SHEMBULL I MIRE EDHE PER BOTEN GJERMANIJA PASI DOLI NGA LUFTA DYTE, DOLI E SHPARTALLUAR POR UNITETI NDERGJEGJA PERKUSHTIMI ATI KOMBI BERI QE TE ORGANIZOHEJ JETA NE ATE MENYRE SA TE ZGJILLNIN PROBLEMET RRISNIN MIRQENJEN , PERSOSMERIN ,SAQE JUA KAN ZILI TE GJITH,EDHE NE MUND TI ARRINIM ATO ,SHUM SHPEJT POR ME DREJTESI HAK URTESI HYJNORE ,KET BERI BOTA TEK NE QE JEMI TREG ZHVILLIMI PER INTERESIN E TYRE TANI DUHET TE FITOJM PAVARSI ,DHE BEJM TE KUNDERTEN ,PER KET SHKAK NDOLLI KY CORJENTIM SHKATRRUES PER NE POR ME PERVOJ KUPTIMI ZGJIMI DHE RIKONFIRMIMI ,SE PARI KEMI NEVOJ PER PAJTIM TE BRENDESHEM KOMBETAR QE TE ARRIJM BESUSHMERI UNITET QE NA SHTYN NE GJALLERI SHPRES ZGJILLJE SHPETIM , KOMBI SHQIPTAR BEHET POR VETEM NGA VET TRURI KOMBETAR KJO ESHTE FUQIJA KOMBETARE QE SKA SHANCE ME TA NDALOJN DIKUSH KY ESHTE RITMEM I PAKTHYESHEM ZHVILLIMI PASI IMPONOHET NGA EKZISTENCA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *