• |
ide | kryesore

Micotaqis në Beograd: Jam si në shtëpinë time, nuk do ta njoh Kosovën!

Arkiva, Lajme, Të funditKy vit shënon 145 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Serbisë dhe Greqisë dhe Qirjako Micotaqis ka zhvilluar një vizitë në Beograd për t’u takuar me presidentin Aleksandër Vuçiç.

Në konferencën me gazetarët, Vuçiç tha se ka pasur një bisedë të hapur, të sinqertë dhe miqësore me kryeministrin Mitsotaqis për shumë çështje të rëndësishme. “Mësova shumë prej tij”, tha Vuçiq, duke thënë se “ka dëgjuar atë që Serbia nuk e dëgjon sepse nuk është anëtare e Bashkimit Evropian”.

“Lindi pyetja nëse Serbia dëshiron të jetë pjesë e BE-së. I thashë Mitsotaqis pa mëdyshje se Serbia është e vendosur të vazhdojë dhe përshpejtojë rrugën e saj evropiane, se ne i jemi mirënjohës Greqisë për atë mbështetje dhe se ajo nuk është vetëm një fjali formale që politikanët e shqiptojnë si postier, por që është me rëndësi thelbësore për vendin tonë”, tha Vuçiç.

“Por thashë gjithashtu se e kuptoj që në Evropë nuk janë gjithmonë të kënaqur me të gjitha lëvizjet tona, por edhe në Evropë duhet të kuptojnë se presim edhe sinjale të qarta për të mbështetur Serbinë në rrugën e saj”, ka theksuar Vuçiç.

Presidenti i Serbisë vuri në dukje se Greqia është një nga mbështetësit më domethënës dhe të sinqertë të Serbisë në rrugën e saj evropiane dhe vuri në dukje se gjatë bisedës u ngrit pyetja nëse Serbia ka ndonjë alternativë tjetër, ndonjë rrugë tjetër dhe nëse Serbia dëshiron të jetë pjesë të BE-së, por edhe nëse Evropa që Serbia të jetë pjesë e BE-së.

Kryeministri grek Qirjako Micotaqis tha duke iu drejtuar mediave se sa herë që qëndron në Beograd ndihet si në shtëpinë e tij. Ai ka falënderuar për bisedimet me presidentin e Serbisë, duke vlerësuar se bashkëpunimi mes dy vendeve është duke u përmirësuar.

“Vështrimi ynë është gjithmonë i drejtuar nga e ardhmja, drejt paqes dhe prosperitetit, si në Greqi ashtu edhe në Evropë, dhe është vendosmëria jonë për të bashkëpunuar në fushat tona. Nuk është rastësi që sot jam në Beograd. Erdha me katër ministra dhe një komunitet i madh biznesi”, tha Mitsotaqis.

Ai shtoi se vendi i tij mbështet investimet evropiane në Ballkanin Perëndimor, sepse kjo është mënyra më e mirë për t’u anëtarësuar në Union, pas së cilës ai renditi të gjithë sektorët në të cilët Serbia dhe Greqia zhvillojnë marrëdhënie dhe bashkëpunim të shkëlqyer. Ai gjithashtu theksoi se Greqia do të qëndrojë pranë Serbisë dhe të gjitha përpjekjeve të saj në rrugën drejt BE-së.

Ai përmendi edhe qëndrimin e vendit të tij për çështjen e mosnjohjes së pavarësisë së Kosovës, duke thënë: “Ne nuk po e ndryshojmë qëndrimin tonë për Kosovën. Dialogu është mënyra e vetme për normalizimin e marrëdhënieve mes dy palëve dhe arritja e një marrëveshjeje do të ndihmonte stabilitetin në rajon”.

Presidenti i Serbisë dhe kryeministri i Greqisë do të kenë një fjalim në forumin e biznesit serbo-grek, ku zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Konstantinos Fragojanis dhe ai i Financave i Serbisë, Sinisa Mali do të mbajnë nga një fjalim.6 Comments

  1. SE MOS JU PYETI NJERI , SE NUK NJEH KOSOVEN APO CAMERIN ME TE NE GOJ MUND TE VDISNI POR KURR TUAJEN ZDO TA KENI JU NUK MUND TE DILNI KUNDER RRYMES APO ORJENTONI DICKA QE PER KOHEN ME NUK FUNKSIONON BIRO MOS HUMBISNI KOH FUQI MIQ ATO KU RRENOHENI PADREJTESIJA ESHTE E BUKUR DERI NE NJE MAS POR PO KALOJ MASA KTHEHET NE RRENIM PER JU

  2. kjo do thene Albinit qe me mire preferoj te shkoje ne Greqi se te vinte ne Shqiperi kur u be konferenca e ballkani perendimor, Greku eshte edhe mbetet nje i pabese

  3. NESE BOTA SI THOT TE VERTETES E VERTET NE KOHEN E DUHUR ,DHE TA NJOH DHE RESPEKTOJN ATE ME HAK E PAVERTETA QE E QUAN INTERES BEHET SHKAKU PERFUN DIMTARE FUNDOSJE PER TO thotë:

    KETA SNJOHIN VETEN JO ME SHQIPTARET, POR TASHME QE ERA LUFTES HYRI NE VEPRIM I KESHILLOJ GJITH DIASPOREN TE NXJERRIN FONDE DHE TE BLEJN NGA NJE DRON ,TE VOGEL KAMIKAZ ME NJE EKSPLOZIV SUPER SHKATERRUES QE TE KET KOSTO SHUM TE VOGEL KETO KA INXHINJER QE EDHE MUND TI MONTOJN VET PASI TE NDERTOJN NJE PROJEKT DHE POROSISIN PJESET KESHTU ME PAK MILIONA EVRO MUND TE BLEJM NGA NJE DRON PER CDO FAMILJE SERBI DHE GREKU MEQE DUAN SHKATRRIM DHE ZHDUKJE SHQIPTARESH PA TE DREJTE TE PREGATITEMI PER VETMBROJTJEN TON KOHA NUK PRET ASKUSH NUK TE NDALOJN PREGADITJEN E NJE KOMBI NE MENYR INDIVIDUALE AS ME ORGANIZIMIN KOLEKTIV KUR KUSH NUK NA DEL ZOT DHE PROPOGANDA PREGADITJET E ARMIQEVE TAN KUNDER NESH JAN NE PRAG VEPRIMI , TANI NDOLLEMI TE VETZHGENJYR NGA PREMTIMET SHKATRRIMI MBROJTJES ,DHE PADREJTESISHT NUK MUND TI GJUNJEZOHEMI DHE NENSHTROHEMI ASKUJT ,KY KOMENT ESHTE FUQIJA THIRRESE E REZISTENCES VETFLIJIMIT PER GARANCI VETMBROJTJE KOLEKTIVE ME CDO KUSHT SKA FORC TE NDALOJN TE DREJTEN E VETMBROJTJES ASKUSH KJO FRENOHET VETEM ME NDESHKIM TE ARMIKUT TON HISTORIK PER DEMIN QE NA KAN SJELLUR ATE BOTA SE BERI TANI NA LAN NE DOR VETEM URTESIN NE MENAXHIMIN E KESAJ KONKURENCE TE QELBUR QE QUHET SHKATRRIM

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *