• |
ide | kryesore

Fletushka në veri të Kosovës që bëjnë thirrje për rezistencë, policia nis hetimet

Arkiva, Lajme, Të fundit
policiaPolicia e Kosovës tha se po heton shpërndarjen e disa fletushkave në veri të Kosovës që bëjnë thirrje për rezistencë, një ditë pas protestës së organizuar nga grupe serbësh kundër vendimit të autoriteteve të Kosovës që ndalon përdorimin e dinarit serb për pagesa në të gatshme.

Zëvendësdrejtori i policisë në Mitrovicën e Veriut, Veton Elshani i tha Zërit të Amerikës se pas këshillimit me Prokurorinë Themelore dhe atë të Posaçme janë hapur hetimet për veprën “thirrje për rezistencë dhe nxitje e urrejtjes”. Ai tha se fletushkat janë shpërndarë gjatë protestës së një dite më parë dhe deri tani nuk ka ndonjë të dyshuar apo të arrestuar.

Në fletushkat e nënshkruara nga “Mbrojtja Popullore” udhëzohen qytetarët serbë se si të veprojnë kur hasin në njësitë policore. Aty kërkohet që pjesëtarët e policisë së Kosovës të qëllohen me mjete të ndryshme, të ofendohen ndërsa jepen edhe udhëzime për përgatitjen e shisheve me benzinë të njohura si koktej molotov.

Lista Serbe, subjekti kryesor i serbëve të Kosovës u bëri thirrje qytetarëve serbë që të mos bien pre e provokimeve të tilla. Ky subjekt tha se fletushkat që bëjnë thirrje për “rezistencë ndaj policisë së Albin Kurtit”, janë kundër paqes dhe duken me qëllim të keq për destabilizimin e mëtejshëm, në mënyrë që serbët të fajësohen për incidente të reja të mundshme.

Lista Serbe tha se populli serb në Kosovë do të vazhdojë të luftojë për mbrojtjen e të drejtave dhe interesave të tyre në këtë rajon me metoda paqësore.

Grupe qytetarësh serbë protestuan të hënën në Mitrovicën e Veriut kundër vendimit të autoriteteve të Kosovës që ndalon përdorimin e dinarit serb ndërsa i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ushtrojë trysni mbi autoritetet në Prishtinë për anulimin e vendimit të Bankës Qendrore të Kosovës, i cili ka hyrë në fuqi me një shkurt, sipas të cilit euroja është valuta e vetme që mund të përdoret për pagesa të gatshme në Kosovë.

Banka Qendrore e Kosovës tha se do të lehtësojë qasjen në institucionet financiare për serbët e Kosovës dhe synon këtë ta bëj në periudhë jo më shumë se tre muaj.

Vendimi i Bankës Qendrore ka nxitur reagimin e zemëruar të udhëheqësve të Serbisë të cilët thonë se qëllimi i tij është “përndjekja e serbëve të Kosovës” të cilët marrin pagat dhe pensionet nga Serbia në dinarë.

Diplomatët perëndimorë i kanë bërë qeverisë së Kosovës të pezullojë zbatimin e vendimit të Bankës Qendrore dhe çështja të diskutohet në procesin e bisedimeve të lehtësuara nga Bashkimi Evropian./VOA2 Comments

  1. CFAR KERKOJN SERBET ,NE KOSOV CFAR KERKOJN GREKERIT NE JUG ,JU THEM ME HAK JU KERKONI HAKUN HISTORIK ME CDO KUSHT ,, thotë:

    KUSH ESHTE HAKU ,,PER CDO NJERI MBI SIPERFAQEN TE TOKES,,I KRIJUAR NGA ZOTI MALLERISHEM PER CDO NJERI E KA SEJCILI NE NATYRALIT DON TE DREJTEN HAKUN ,DHE SPRANON PADREJTESI TI BEHET,JETEN NDERIN PRONEN E KEMI TE SHEJT TE GJITH BARABAR,,,HISTORIKISHT ,SHQIPTARET I COPTUAN ,NE PES SHTETE DUKE I FAVORIZUAR KOLONIZATORET GREK SERB MAQEDONAS MALAZEZ , QE PER NJE SHEKULL VRAN PREN SHPOPULLUN SHKATRRUN ,KOMBIN SHQIPTAR,NE UNITET, GJITH KY GJENOCID MJERIM KOSTO MASKARALLEK KA NJE PESHORE QE QUHET DREJTESI ,HAK ,PER TJU KTHYER SHQIPTAREVE, KETO NDERKOMBTARISHT PO LOZIN ROLIN E VIKTIMES, QAHEN POSHT E LART JO PER TE KTHYER TROJET E PUSHTUARA ,POR PER TE GRABITUR TJERA KU PAS LUFTES DYT KETA SHPOPULLUN DHE BEN LEVIZJE POPULLSIJE,DHE PAS LUFTES SE KOSOVES KETO LIVIZEEN POPULLSIN NE ZONA INTERESI PER TI GRABITUR PERSERI TROJET SHQIPTARE PO ASHTU DHE GREKU ME MIGRANTET ANDARTET GREK QE I NDOQI PER TI VRAR SHTETI KOMUNIST I PRANUAM TANI E QUAN VORIO EPRI PRET MOMENTIN TA KERKOJN POR PO E PENGON CESHTJA BEJLERI PER TE KRYER DHE CA VEPRIME TJERA LIGJORE ASOSACION SI SERBET ,DESHTUN TE DYJA TANI ERDHI KRUMINISTRI GREK NE BEOGRAD ME PLANE ,OLIMPIKE KU TREGUESIT DUKEN QART,TANI ,I BEJ NJE PYETJE VETE KETYRE DHE GJITH BANOREVE TE TOKES,A JA JEPNI TE DREJTAT TUAJA DIKUJT TJETER, DHE NESE DIKUSH DESHIRON TJUA GRABIS ME FORC CFAR BENI, HIQNI DOR NGA TE DREJTAT TUAJA PASI PERMES TYRE ZHVILLOHEN ZGJILLJET JETA ,ASKUSH ZDO TA PRANONTE,,PERKUNDRAZI JO TE JAPIN POR DUN TE MARRIN ATE CFAR SJU TAKON, KUSH ESHTE HAKU QE KERKOJN QE MERITOJN ME HAK,,,,REFLEKTIM NJEJTE NE UNITET,EVROPA NA LA NE BALT PASI ASNJEHER ,NUK KERKOJ NDJES HISTORIKE,BILE BILE KFORI KA SHUM GABIME QE LEJOJ GRUMBULLIME SERBESH ,NE KATER KOMUNA DHE DETYROJ SHQIPTARET TE LARGOHEN ME FORC PREJ ATY FAVORIZOJ SERBET, UN NUK PARAGJYKOJ AS URREJ DIKE PERKUNDRAZI JAN DOMOSDOSHMERIT QE NA BASHKOJN DOMOSDOSHMERISHT POR SKA DOMOSDOSHMERI PA LIRI TE DREJTA HAK, KET PJES DO TA VUAJN GJITH NJERZIMI DO PENDOHEN PSE KAN LINDUR ME PAS ,PASU U LARGUN NGA E VERTETA VLERAT HAKU DHE BEN PADREJTESIN SISTEM JETE SI INTERES I GRUPEVE TE CAKTUARA, POR KA HAPSIRA QE ME MENDJE FJAL VEPRA BEN CFAR TE DUASH POR KUR KALOHEN KUFIJT ,ATEHERE,MUNGESA UNITETEVE VLERAVE NDERGJES BAMIRSIJA HAKU ,PER GJITHCKA, QE JAN PJESA SISTEMIT NDERGJALLESOR QE FUNKSIONON NE UNITET SI BURIM EKZISTENCIAL PER JETEN NE PLANET, ASKUSH NGA NE SESHTE I TEPERT DHE AS I PAVLER MBI TOKE AS I PAGABUESHEM POR AS DHE I PANDREQSHEM ,SE KESHTU ZOTI NA KRIJOJ KE JET SPROV TE PERCAKTUAR JO PA QELLIM KUPTIM PERGJEGJSI LINDEM TE PADITUR, POR ME EGO PA FUND NJERIT TOKEN ME PASURIT E SAJ PO TI JEPEN NUK NGOPET NJERIT ,TOKEN ME PASURIN E SAJ PO TI JEPET NUK NGOPET PO KAQ SA JEMI NUK MJAFTON AS GJITHSIJA,SI E MENDONI JU EGON PA MAS PERBALL JE SISTEMI FUNKSIONAL NDERGJALLESOR ME MAS, SI MENDOJNI JU SUKSESIN ,JO SKA SUKSES SHIKONI TRURIN TUAJ SHKENCERISHT KA AQ KAPACITETE MUNDESISH TE GJITH,PER ZHVILLIM MENDIMI ,,SA ESHTE VET UNIVERSI,POR SHFRYTEZOHET NDOSHTA AS 3 PERQIND ,POR GJITHCKA CFAR MENDOJM FLASIM VEPROJM NE SUKSES NDIKON NE MENYRE TE NDERSJELLT TEK GJITHCKA E KRIJUAR ,POR QE NE SUKSES KA LIDHJE ME ZOTIN E VET,VERTET ZOTI PASI KRIJOJ STANDARTIZOJ BERI FUNKSIONALE UDHEZOJ ,NA LA TE LIRE DUKE NA SHPJEGUAR QE ANGAZHIMIN SEJCILI E KA PER VETEN E TIJE NESE MIR SI THOT AI KA SUKSES OSE KUNDERVETES ,NESE PADREJTESI ,NDESHKIM HUMBJE,NE FAKT SEJCILI E DON VETEN DHE JO PADREJTESIN ,POR KUR BEN PADREJTESI TJERVE, PADREJTESIJA ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE ,KUNDER PERSONIT QE E VEPRON ,E KEMI LIGJIN HYJNOR AKTIV,NE INSTIKT IMUNITET MAS ETJ,NESE MENDONI TE KEQEN ,NDJEHENI TE STRESUAR ,E FLISNI URREHENI KUNDERSHTOHENI E VEPRONI NDESHKOHENI A NUK KEMI PRANUAR LIGJE TE GJITH NDESHKIM TE PADREJTESIS,,E KUNDER ESHTE E VERTETA NE MENDIME NDJEHESH I QET KUR FLET DREJTE RESPEKTOHESH DHE KUR VEPRON VEPRA TE MIRA ,SHPERBLEHESH NDEROHESH,TE KUNDERTAT E MIRA DHE E KEQA ESHTE RALITET ZHVILLIMI POR FUNKSIONI SUKSESI ,E TREGON CDO GJALLES FUNKSIONON KURSE PADREJTESIJA DERI NE NJE MAS TE VOGEL QE VEC ZOTI E DIN DIND POR JO PA PERGJEGJSI NDESHKIM NESE SKA PENDIM DHE HAK PYETJA SI ARRITEM KETU ,PO ,SISTEMI HYJNOR KA MREKULLI HYJNORE, ESHTE KRIJUAR NDJESHMERIJA TE JET NE ZEMER ,PER MIR TE VERTETEN E KEMI NE GENE GJAK E NDJEN ZEMRA SHPIRTI CDO GJALLES EDHE PA DITURI KERKON TE HAJN POR PER QENJEN ME LOGJIK ZOTI E DALLOJ ME UDHEZIM I PERCAKTOJ HAKUN ,DHE PERGJEGJSIT, KUR NJERIU BEN MEKATE ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE JO ME NDJESHMERIJA PER MIRE VLERAT POR ,LILLJE TE ESHKURT EGO FUQI ,ANTIVLERA,NGA AJO QE NUK KA NDJESHMERI PER MIR ,VLERA QUHET ZEMER E VDEKUR EDHE PSE JETON ,NJERIU MEKATAR I PAPENDURA I PA KTHYER HAKUN ,NJERZVE I NGJET TE DEHURIT QE SA ME SHUM PIN AQ ME SHUM DEHET,PER RASTIN MPIHET NGA MEKATET ,GJITHCKA E KUNDERSHTON ,DHE CDO GJE QE BEN I DUKET E MIR ,ZEMRA NGJALLET VETEM ME PENDIM KTHIM HAKU, MENDIME FJAL VEPRA TE MIRA SI THOT I MADHI ZOT ,QARTESOHET GJALLEROHET ,DHE SHPETON NGA VETJA EGOJA PER PUSHTET DHE DJALLI QE E NXIT NE VEPRA TE SHEMTUARA,,KJO ESHTE EGOJA QE TE BEN TI QUASH ARMIQ TE GJITH NDERKOH QE ARMIKUN E KE BRENDA VETES EGON VESET E KEQIJA, KY SHPJEGIM ESHTE HAK PREJ ZOTIT TUAJ ,TJU SHPJEGOHET ,PER TE KUPTUAR BINDUR DHE PRANUAR REFLEKTUAR NATYRSHEM ,DREJT ,ME HAK PA U ZHGENJYER ,RRETH VETES, SE SI JU E DONI VETEN ME SHPIRT DHE SINQERITET, NDERSA ME GJYMTYR ,ANGAZHOHENI KUNDER SAJ ,E DONI SUKSESIN KU PER TE ,SHPENZONI NJE JET ,POR SUKSESI NUK VJEN PER FORMEN SE SI ANGAZHOHENI KESHTU JU VJEN VETEM NDESHKIM DICKA QE E URRENI,DONI VETEN DHE URRENI TJETRI PA TE DREJT, NDERKOH QE TE GJITH JEMI NDIHMES DHE PLOTESUES NE DOBI DHE ME URREJTJE SHKEPUTET ,JU JU MUNGOJN ZGJILLJET NE BURIM PRA VETES ,JA MOHUT PERSE, NESE JU NUK BINDENI SE KY SHPJEGIM NUK ESHTE E VERTET FUNKSIONALE KENI DISA NIVELE QE JUA SHJEGOJN ME FJAL DHE VEPRA,DIETARET E FES SHKENCETARET DHE PRAKTIKISHT ZHVILLIMET, SHQIPTARET NUK JU KAN FAJ ASKUJT PERSE NUK BESOJN MEDITOJN KUPTOJNE ZHVILLOJN MENDIMIN DHE PERSOSIN CILESIN E JETES ,BAZ HAKUT QE ZOTI JU KA LLEN PER PJESEN HISTORIKE CFAR NDOLLI MES NESH ,KEMI SHEMBULL ANGLIN ,I DORZOJ KOLONIT PA LUFT TE ZHVILLUARA , SAQE HONKONGU ,NUK DESHIRONTE TE SHKONTE ME KINEN PASI ISHTE ME MIR ME ANGLEZET, JU SYGJEROJ ,PERDORNI LOGJIKEN PERPARA FJALES DHE KONTROLLONI FJALEN PERPARA VEPRIMIT ME HAK QE TE JENI TE SUKSESESHEM DHE NDEROHENI ,DUAJENI VETEN MOS U ZHGENJENI POR DIJENI SE SIGURIJA DASHURIS NDAJ VETES ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE VETEM DUKE E PASUR NE HAK NJEJT DHE ME TJERET,,SECILI NJERI KA NJE PLAN APO GRUPE NJERZORE DHE DESHIRON SUKSES, SI PRITSHMERI ,POR KURR SDO TE ARRIN SUKSESIN PA NJOHUR RRUGET SI ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE AI, NESE DERI TANI THONIT SKA ZOT ZOT NA RUJ,APO SHPIKNIT MENDIME ,FJALE TEORI BOSHE ,TANI ,ZOTI QART PO NA SHFAQET NE CDO KUPTIM ,PASI LIGJI TIJE ESHTE AKTIV NE SISTEM FUNKSIONI NDERGJALLESOR NUK E KEMI VETEM FJAL NE LETER URTESIJA TIJE GJENDET NE CDO ORGANIZEM NE CDO KUPTIM E VERTETA FLET VET,NESE DIKUSH E QUAJTI ZOTIN TE PANEVOJSHEM DHE E ZEVENDESOJ ME VETEN ,DUKE BERE LIGJE EGON SI PLOTSIM INTERESI ,SOT KALIMI MASES ,DHA RENDIMENTIN E VET ANTIVLER SHKATRRIM FRENIM TE BURIMEVE TE ZGJILLJEVE , QE PERFUNDIM KA VETASGJESIM NJERZOR ,POR ZOTI ME MESHIREN E TIJE KA KRIJU ,MUNDESI SHPETIMI PER TE GJITH ME KRIJIM SISTEM FUNKSIONI DHE UDHEZIM ,KY ESHTE HAKU PER GJITHCKA , ,PRANDAJ NJIHNI DOMOSDOSHMERIT DHE JUSTIFIKONI PERGJEGJSIT HAKUN ,E KUNDERTA PA NEVOJ NE LIDHJE ME SHQIPTARET DO NA IPONONI VETFLIJIM ME TE DREJT TE SHESIM BUKEN E FEMIJEVE PER TA BER BARUT KUNDER JUSH ,,TE VEM FANTAZIN NE LEVIZJE TE PERSHPEJTUAR, QE VEC ZOTI E DIN CFAR SJELLIN MUNDESIT E 20 MILION SHQIPTAREVE KUDO NE BOT ,QE NUK MUND TA IMAGJINOJN ASKUSH SUPRIZAT DEMET KOSTOT QE VIN ,PERFUNDIMISHT ,E DREJTA NUK HUMB NUK LESHOHET ,PADREJTESIJA ESHT KRIJUAR TE PERFUNDOJNE SHAH MAT KUNDER LOJTAREVE TE VET, ZOTI TE PAFAJSHMIN NUK E MERR NE PERGJEGJSI CFARDO QE TE BEJN KETE ZOTI E KA CILESU , ZOTI PER GJITHCKA KA KRIJU DHE FOL KA LLEN GARANCI , ZOTI ESHTE ME TE DREJTEN HAKUN ,DHE DHOGARIJA NE PADREJTESI RENDIMENT KA DEMIN ME TE MADH SE DOBIN ,JU FTOJ MOS NGELNI PER PAK GJE TE HUMBUR NDESHKUAR DHE TE POSHTER DICKA PA NEVOJ ,NDERKOH QE ZOTI SJU KA LEN PA RRISK DHE MUNDESI ,KY KOMENT BEHET PER LIDERIT E BALLKANIT SI KUJTES PERGJEGJSI HYJNORE ,PER KESHILLIM PER MIR NDALIM NGA E KEQA, PERDERI SA DUAN VETEN SUKSESIN SHPETIMIN DERI NE PERGJETESI, NJERZ JEMI TE GJITH NJELLOJ , THELLOHUNI THELLOHUNI THELLOHUNI ,SE KY VIJIM I JUAJI JU SHPIE KUNDER VULLNETIT TUAJ NE CDO KUPTIM UN JAM NJE VEZHGUES NGJARJESH I PA ANSHEM PASI MUND TE KISHA LINDUR KUDO APO MUND TE SHKOJ TE JETOJ KUDO

  2. SIPASIPAS NIVELIT ,DHE ANGAZHIMIT GJITHKUSH KA OBLIGIM MEDITIMIN DHE DHENJEN E HAKUT GJITHCKAJE KAJE thotë:

    I PADITURI ,GABIMQARI ,I PADREJTI I SHFRENUARI SUKSESIN PER TA ZHVENDOSUR NGA E KEQA NE TE MIRE ,NGA MENYRA SI SHFAQET ,FUQIJA EGOJA TRUPI POR NDALET NGA AJO QE E KOMANDON ATE FUQIJA MENDJES DHE FAKTEVE E KUR ESHTE KOKFORT KA HAK HAKUN PER TRUPIN

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *