• |
ide | kryesore

SPAK përfundon hetimet për mjekun Edvin Prifti dhe dërgon për gjykim dosjen

Lajme, Të funditProkuroria e Posaçme ka mbyllur hetimet për mjekun e QSUT-së Edvin Prifti dhe ka dërguar çështjen për gjykim. Kirurgu Prifti akuzohet kryerjen e figurave të veprave penale të “Korrupsionit pasiv të personave që ushtrojnë funksione publike” në 7 (shtatë) raste, “Vjedhja e kryer duke shpërdoruar detyrën”,  “Fshehja e të ardhurave”, dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”.

Sipas SPAK, nga hetimet nga rezultuar se Edvin Prifti gjatë ushtrimit të detyrës së tij, si mjek kardiokirurg, “të paktën në shtatë raste ka marrë përfitim të parregullt në shuma monetare nga pacientët e operuar pranë Pavionit të Kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”.”
Në momentin e arrestimit gjatë kontrollit të ushtruar në banesë dhe në zyrë i janë gjetur dhe sekuestruar 56.800 euro, 7.600 dollarë dhe 15.435.000 Lekë, shuma parash të cilat mjeku nuk mund  t’i justifikonte me burime të ligjshme dhe dyshohet se janë produkt i veprimtarisë kriminale.9 Comments

 1. po ky punon dhe eshte mjek qe kemi fat qe e kemi, nuk i ka pare droge as korrupsioni por i ka pare djerse se ka shpetuar njerez me duart e tij

  jemi kthyer ne 1945, denohet tjheteri se dyshohet, a ka prove ky duke marre leket nga pacienti ne shtet?

  te gjithe e dine qe mjeket marrin leke ne shtet. dhe jane per tu falendruara qe kane gjetur nje te mesme qe ofrohet nje sherbim kur ke PPP qe marrin qindra milione euro ne shendetesi dhe kur e vjedhin spitalin non stop. keto jane kushtet dhe i duhet thene faleminderit sepse shumica nuk kane mundesi te shkojne jashte ,

  lejini rehat, se po i fitojne leket me djerse, ppp kan reduktuar numn e operacioneve ju qani hall pse marrin bakshish, fajion e ka beqja dhe rama qe premtuan shendetesoi falas dhe ju dhane nje mut te madh ,

  prokurore qe marrin nga 5 milione leke ne muaj e qe merren me priftin qe opereon per leke dhe jo me vilmen bbeqajn , ramen qe vjedhin paret e shtetit dhe i ndajne mes tyre .

  plehra, por prokuroret shkojne vete ne turqi e ne vjene bashke me ridhjerjen per trajtime mjekesore , ketu sduan te lene asnje mjek per fatkeqet

  1. o mik ,ky nuk justifikon parate qe ka me te ardhurat qe deklaron …….dakord sjane leke droge por jane leke qe ju jane marre ose kane dhene hallexhinjte qe operon………te duket e ndershme te zhvasesh hallexhiun qe ka problem madhor shendetesor?????
   Me e bukura ishte kur tha qe parate i kam nga cmimet nderkombetare qe kam fituar ,po pse si jepen keto cmime cash???
   Nese ka kellqe te tregoje transfertat per cmimet perkatese,dhe gjithashtu te tregoje pse ka 600 K cash ne shtepi ky mjeshtri ……se ska si ti deklaroje se jane informale prandaj ……keshtu qe ne djall vafshin

   1. nuk vertetoj une leket e mia, verteton prokurori qe une i kam leke te pista, apo korrupsioni. dhe duhen prova konkrete , pra kur une kapem duke marre leke, pra kur prifti ka marre leke cash nga pacienti .

    keta e nisen nga pergjimet e sekretares se gjyqtares qe liroi kriminelet qe i kerkonte rraja, bushi e taulant balla

    e gjeti spaku qe i ka leke pacientesh ne shtet? apo skappppi ska ci ben vilmes beqes, rames e veliajt ?

    eshte turp te merresh me nje doktor qe ska marre asnje leke me kanosje apo nenshtrim por vetem me djerse, ska fut i here doren ne buxhet te shtetit, sic e fusin nga i pari deri tek i fundit cdo hale e ridhjerjes

    ca palaco ne spak duan te bejne statistika me njerez normale

    por ke te drejte te mos e pelqesh e mbase ta urresh se kaleke, , e ne mos te pelqefte mos e merr per burre vete, dhender apo ti japesh motren.

    prifti nuk eshte kriminel, ska deklaru leket e veta, , jepi gjobe administrative , hiqe nga spitali dhe lere ne pune te vete se nuk po ha leket e shtetit por leket e djerses

    duhen statistika per skapppppin

    1. mesa duket ti do doje ta kishe dhenderr ,tja jepje motres apo ta merrje per burre ,asnje paragjykim ,por na ler te kemi opinionin tone persa i perket dhe mos u hidh te na “imponosh mendimin tend” ……..une dua te mendoj qe ky eshte arrogant ,disdenjues ndaj hallit te dikujt dhe krejtesisht i korruptuar ,mbase nuk eshte per burg sic thua edhe ti por ky nuk meriton asnje lloj lavdie per sa kohe ka furur duart ne xhepat e miletit …..

  2. “Jemi kthyer ne 1945, denohet tjheteri se dyshohet, a ka prove ky duke marre leket nga pacienti ne shtet?”, shprehje dhe vleresim me ordiner nuk kam degjuar ndonjehere.
   Na e shpjego ti mer piçkellonje cili eshte ne te vertete koncepti “po te kapesh me lek ne duar…”.
   Pergjigje me te thjeshte se kjo qe do them nuk ka: Nese ke para “cuditerisht cash” ne shtepi duhet te vertetosh origjinen e tyre, pra prej nga kane ardhur, sepse ky vertete eshte mjek dhe ndofta i afte ne te tijen, por ky nuk eshte shotes informal ose thene ndryshe nuk shet domate ke tregu qe gjysmen i dkelaron e gjysmen jo.
   Kaq sa per llogjike… te tjerat realisht e praktikisht i dine me mire ata qe e vuajne kete pjese. Pra njerezit kane arritur deri aty sa kane shitur gjithshka kane pas vetes vetem per nje nderhyrje dhe kjo quhet NDYRESI, nuk ka lidhje as me profesionin (Betimi i Hipokratit) dhe as me njerzillekun

   1. nuk vertetoj une leket e mia, verteton prokurori qe une i kam leke te pista, apo korrupsioni. dhe duhen prova konkrete ,
    pra kur prifti ka marre leke cash nga pacienti .

    per betimine hipokratit mund ti heqesh licensen dhe te mos e lesh ne profesion

    ceshtja eshte tek skappppppiiiii qe merret me priftin dhe smerret me vilmen dhe beqajn ramen etj.

    dhe keta jane betuar qe te zbatojne lidhet dhe kushteteun e vendit qe e fshijne bythen perdite

    ata njerez qe thua ti i ka lene pa sherbim rama me beqajn dhe vilmen me PPP e allajbeut!

    mos bej sikur te vjen keq

    po ta them prape po ste pelqeu prifti, moe merr per burre, mos e merr per dhender, mos i jep motren, dhe mos shko te operoshesh tek prifti por shko vdis rrugeve si qen tek shendetesia falas e rames

    Prifti nuk eshte kriminel , nuk ka bere korrupsion , por eshte paguar privat dhe shtet per ate qe shteti nuk ja ofron shqiptareve pa leke.

    dhe spaku qe paguhen 5 milione leke ne muaj e merren me priftin dhe lene ramen dhe beqen me PPPte e shndetesise falas

 2. Po mjeket jane aset. Ne duam t’i denojme:-( Dihet lufta ndaj ketij kardiokirurgu te talentuar eshte zhvilluar nga nje koleg i tij. Si ka mundesi qe nuk merret asnje kryetar partie politike ne hetim per pastrim parash (shikoni c’vila kane) dhe shkojne e marrin nje mjek qe shpeton cdo dite jeten e njerezve???

  1. sepse skapi ka nevoje per statistika dhe larmishmeri, nuk ka per qellim te ndale krimin dhe korrupsionin

   nje politikan, (mediu,)
   nje kryetar bashkie (apo disa te ridhjerjes)
   nje gazetare (alma kaci)
   nje mjek (prifti)
   nje zvkryeminister (ahmetaj)
   nje ish prokuror i pergjithshem (llalla)
   nje ish kryetar i gjykates kushtetuese (dedja)
   nje biznesmen (bektashi )
   nje ish komandant policie
   nje ish minister (ter koka)
   nje arke me peshk zevendesminister
   nje mesues
   nje polic rrugor
   nje ish pronar (malltezin)

   dhe qershia mbi torte : kryetari i opozites (Prof.Dr. Berisha)

   duhen statistika per show, sepse leket i merr rama, prokuroret marrin nga 5 milione ne muaj, populli mer nje mut !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *