• |
ide | kryesore

Rama tha se çdo sulm ndaj Kosovës është sulm ndaj Shqipërisë, Vuçiç reagon ashpër

Arkiva, Lajme, Të fundit
VuçiçPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, e ka vlerësuar si “rrëqethëse” deklaratën e kryeministrit shqiptar Edi Rama se “çdo sulm ndaj Kosovës është sulm ndaj Shqipërisë”. 

Ai shtoi se Serbia “nuk do të sulmojë askënd”. 

“Sot u dëgjua nga një shtet fqinj se nëse dikush sulmon Kosovën, edhe pse nuk e di kush do të sulmonte, Shqipëria nuk do ta lejojë dhe do të jetë në atë anë.

Pas një deklarate kaq të tmerrshme, dëgjohej vetëm një heshtje e madhe, aq e fortë saqë heshtja ishte e pakëndshme”, tha Vuçiç në Presidencën e Serbisë, ku po mbahet ceremonia e Ditës së Shtetit.

“Askush nuk iu përgjigj deklaratave të tilla, imagjinoni sikur dikush nga ne ta kishte thënë këtë, do të kishit dëgjuar bubullimat e mallkimeve, fyerjeve dhe fushatave më të pista nga e gjithë bota”, shtoi Vuçiç.

Vuçiç deklaroi se Serbia do të mbrojë marrëdhëniet e saj me Evropën, por edhe se “nuk do të shkelë marrëdhëniet e saj me Rusinë apo Kinën”. 

“Për sa na përket neve, nuk kemi nevojë të sulmojmë askënd dhe nuk do ta bëjmë. Ne kemi nevojë për Evropën, ndoshta jo hipokrizinë e saj, por nuk mund të bëjmë pa të”, tha Vuçiç.

Kujtojmë se kryeministri shqiptar Edi Rama tha dje në emisionin Kontekst në ATV se “çdo sulm ndaj Kosovës është sulm ndaj Shqipërisë”. 

Ai tha se Kosova nuk është e vetme, jo vetëm sepse ka Shqipërinë, por sipas tij sepse ka edhe aleatë strategjikë.

“Shqipëria nuk është vetëm një ent gjeografik apo një ent shtetëror që ka një raport të veçantë me Kosovën. Çdo sulm ndaj Kosovës është sulm ndaj Shqipërisë, por nga ana tjetër nuk duhet t’ju harrojmë kurrë. Prandaj duhet të kemi parasysh gjithçka kur marrim ndonjëherë masa në lidhje me aleatët, se Kosova nuk është e vetme, jo vetëm se ka Shqipërinë, por sepse ka aleatë strategjikë, të cilët ne e dimë mirë se kush janë, pa të cilët. Kosova nuk do të ekzistonte sot si shtet dhe me të cilin Kosova mund të arrijë gjithçka që ne të gjithë duam të arrijë Kosova”, tha Rama.12 Comments

 1. Kete ky i gjati duhet ta kish dhene para 10 vitesh kete deklarate. Por aq di aq ben se eshte i zene dhe ca dardha e kumbulla qe vetem ja hane te tjeret nga pas.

  1. Ky eshte argat i sërbit
   Kot bën ky…
   Dhe kot bën vuçiçi
   Bashkë i organizojnë këto shashka….logodiarre kinse patriotike…
   Për të ndënjur perjetë ne karrige.
   Diferenca eshte se vuçiçi bën edhe ndonje punë te mirë per serbët…
   Kurse kjo bastardja e kristaqos vetem vjedhë ,mjeron ,shkreton dhe poshtëron nje komb të tërë.

 2. Sherr brenda shtepise vellezerve siameze, ne njeren ane vlereson Vucicin e interesat Serbe, sot ben lojen se cdo sulm ndaj Kosoves Shqiperia doe ndhmoi.,E para, ka kush e mbro Kosoven, e dyta, ky me se tepermi e thote per politike se ska gje ne dore, kete veprim e merrNATO, mbasi je antar i saj.,Por, ky i shtirur, mbasi Kosoves desh ti nxirrte syte ne gadishmerine e tij sorosiane te ndarjws kufijve te Kosoves, kerko te shitet patriot, atdhetar, qe ne tip e karakter, me te shumti eshte tradhetar.

 3. Shoku Udheheqes, e ke ngaterruar!
  Sic te ka mesuar edhe baba, cdo sulm ndaj proletariatit eshte sulm i denueshem! Me Kosove e Shqiperi mund te bejne c’te duan miqte tane titiste, sovjetike e kinezë…

 4. Teater i Tiranes dhe Beogradit! Lajka tonat per Blinken USA, medemek kunderpergjigje nga Beogradi. Si perfundim, karat ketu thone qe Rama ka bole, ne Beograd, Vucicu ia ktheu me te njejten monedhe. Mesazhi per delet eshte i qarte. Por ne fund te dites prape te dy bashke jane. Mjafton te pyesesh veten, pse pikerisht kjo deklarate pas vizites se sekrekarit.

 5. Rama ka qen shum me dinjitoz se gjith te tjeret para tij ne raportet me shtetet e tjera. Se mbani medn Saliun si rrinte si bythqir, i helamtisur ne fytyr kur bashk me birin politik qe tani e quan tradhetar, frimosnin me Bakojanis faljen e detit Greqis. Sali Bejleri edhe sot e del e mbaon faljen e detit qe i beri Greqis apo Bejler terroristin. Keshtu qe ju dumbabista foltoristo-sahilista mos na hani shum karin me patriotizmin dy-leksh te Sali Milloshevicit, qe vrau patriotin Remzi Hoxha se i sbuloi dallaveret. Arrestoi legjendarin Adem Jashari per llogari te serbeve. Rama ka 100 te keqija (hajdut e autokrat) po per sa i perket politikes se jashtme Rama ka arritur nivele qe asnje lider shqiptar para tij nuk i ka arritur. Jo po si Saliu qe tallte karin Berluskoni dhe ofendonte femrat shqiptare dhe Saliu me italishtet e vet prej dallkauku, jo vetem qe sdinte te pergjigjej, po nuk kuptonte asgje, si loqe aty rrinte e nuk kuptonte se cfar i thosthe Berluskoni. Then kete, pushteti i Rames ka qen nje nga me te korruptuarit, per te mos then me i korruptuari deri me sot. Te kesh gjysmen e bashkepuntoreve brenda te ben automatikisht fajtor duke qen se ke qen shefi i tyre. Rama nuk ka me moral ta coj para qeverisjen, por cfar ti besh, opoziten e ka marr peng Saliu per hallin e vet.

 6. Na plasi kari se na u merzit Vucici. Politika serbe eshte nje genjeshter e madhe e mbajtur me shekuj ne kemb. Keta keshtu jan mesuar, te genjejn veten. Genjejn per prejardhjen, genjejn per historin, genjejn per te tashmen, genjejn aq shum sa filloj ti besojn edhe vet genjeshtrave te tyre.

 7. Cdo sulm ndaj Kosoves eshte sulm ndaj Shqiperise- Paska thene Udheheqesi i shquar.

  Pra sic hyn ne fuqi neni 5 i NATO-s, ne kete rast, sipas Km hyn ne fuqi neni 54635463

  5549589t607624534776748950589540688934036739959856672304778495894040

  773654382553489409235547254134374499366494-23768405638854749577595784

  376454648394774948547477488484884878383893654850038746995679193478509

  66754902090766784-0976564-0468205449577594-3679560736564804704434854940

  45673-546785378547725541775589042385954288540-5692-8754694-8448904648

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *