• |
ide | kryesore

Champions 2024-25, Italia mund të prezantohet me 7 skuadra: e parashikon rregullorja

Sport
ChampionsChampions League 2024-2025 mund të shohë shtatë skuadra italiane në start. Ky është një rast ekstrem, sigurisht, por i mundshëm dhe i pritshëm për të gjitha Federatat që nisin nga katër vende të garantuara si Seria A, La Liga, Premier League dhe Bundesliga. Sipas rregullores, në detaje, vendi i pestë do të vijë vetëm nëse Italia e përfundon sezonin aktual në vendin e parë ose të dytë në renditjen e klubeve të UEFA-s. Rezultati brenda mundësive nga shtatë skuadrat italiane të përfshira në Champions League, Europa League dhe Conference League. Për momentin, në fakt, Italia është e para përpara Gjermanisë dhe Anglisë dhe përshtypja është se pozicioni, me përjashtim të ngjarjeve të mëdha të paparashikuara, mund të mbrohet me optimizëm të mjaftueshëm.

SKENARËT E MUNDSHËM

Por kjo nuk është e gjitha. Përveç vendit të pestë për Champions League, në fakt, klubet e Serie A mund të aspirojnë edhe dy vende të tjera në formatin e ri. Duke i hedhur një sy rasteve studimore, po flasim për një kombinim të veçantë dhe të komplikuar, por ende teorikisht të arritshëm. Për Italinë, vendi i gjashtë mund të vinte nëse njëri nga Napoli ose Lazio do të fitonte Champions League pa arritur të renditej në katër të parët e kampionatit. Në këtë rast, në fakt, skuadra fituese e turneut do të hynte në Champions pa përjashtuar asnjë nga 4 ose 5 klubet e tjera të Serie A të kualifikuar tashmë në bazë të renditjes.

Lexo më tejSkenari që tremb Manchester City: rrezikon përjashtimin nga Champions nga… Girona

Çështje e ngjashme për vendin e shtatë. Në këtë rast një nga Milan, Roma dhe Atalanta duhet të fitojë Europa League dhe të mos përfundojë në katër të parët në kampionat. Hipotezë e vështirë duke marrë parasysh të gjitha lidhjet dhe renditjen aktuale të kampionatit italian, por për tu marrë në konsideratë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *