• |
ide | kryesore

Ranking Uefa, Italia në ankth: për vendin e 5° në Champions vendimtarë Milan e Roma

Sport
ChampionsNata e Europa League e cila do të fillojë sonte me fillim në orën 18:45 mund të jetë vendimtare për të gjithë futbollin italian. Në lojë është renditja e UEFA-s dhe mundësia për të çuar 5 klube italiane në edicionin e ardhshëm të Champions League. Për momentin Italia është në krye me 15.142 pikë pas barazimit të Napolit me Barcelonën. Një avantazh i qartë ndaj Gjermanisë (14.071) dhe Anglisë (13.875). Rezultatet e Milan dhe Roma do të jenë thelbësore.

Përveç çdo suksesi individual në dy ndeshjet e planifikuara, kuota mund të rritet falë pikëve të dhëna për kalimin në fazën e 1/8 të kompeticionit. Në këtë kuptim, Roma-Feyenoord, duke pasur parasysh ekuilibrin e fortë pas ndeshjes së parë në Holandë (rezultati 1-1), mund të rezultojë të jetë ndeshja diferencuese.

Lexo më tej: Më shumë ndeshje e spektakël: Uefa prezanton formatin e ri të Champions League

Kujtojmë se në renditjen speciale që mund ta gjeni më poshtë, rëndojnë dy pozicionet e para. Në këtë kuptim gara është me Anglinë, aktualisht në vendin e tretë. Për më tepër, Italia është e vetmja, së bashku me Francën, ndër Federatat më të mira që janë ende në garë me të gjitha ekipet e saj: Inter, Milan, Napoli, Lazio, Fiorentina, Roma dhe Atalanta.

KLASIFIKIMI 2023-2024

1) Italia – 15,142 pikë (një vend shtesë në Champions League)
2) Gjermania – 14,071 pikë (një vend shtesë në Champions League)
3) Anglia – 13,875 pikë
4) Spanja – 13,062 pikë
5) Franca – 12250 pikë
6) Republika Çeke – 12,000 pikë
7) Belgjika – 11.800 pikë
8) Turqia – 11,000 pikëLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *