• |
ide | kryesore

Video/ Kane, dygolëshi që shpëton Tuchel: anglezi i jep fitoren në shtesë Bayern Munich ndaj Leipzig

Sport, Video
KaneNë javën e 23 të Bundesligës, Bayern Munich mposhti Leipzig 2-1 dhe u rikthye në -8 pas kryesuesve të Leverkusen. Dygolëshi i Harry Kane ishte vendimtar. Anglezi shënoi në minutën e 56′, pastaj në minutën e 91′ duke anuluar barazimin e përkohshëm të arritur nga Sesko (70′). Në ndeshjet e tjera, ngadalëson Stuttgart: vetëm 1-1 me Koln. Borussia Mönchengladbach mposhti Bochum 5-2, Werder Bremen-Darmstadt dhe Union Berlin-Heidenheim përfunduan në barazim 1-1 dhe 2-2.

Të kapur pas Harry Kane. Në këtë mënyrë Bayern mundi Leipzig 2-1 dhe rikthehet -8 pas Leverkusen. Bavarezët u rikthyen te fitorja dhe duhet të falënderojnë anglezin, i cili përzuri fantazmat nga Allianz Arena në minutën e 91′. Vendasit e nisën mirë me Kane që, pas 5 minutash, goditi shtyllën por vetëm falë ndërhyrjes së Blasëich, i cili u përsërit edhe në fundin e pjesës së parë ndaj ish-lojtarit të Tottenham. Megjithatë, këto janë episode sporadike të një ndeshje që Bayern nuk po jepte ndjesinë se mund ta fitonte qetësisht.

Lexo më tejBayern Munich vendosi, Tuchel do të largohet pa u mbyllur kontrata: palët kanë arritur akord miqësor

E në fakt ndeshja u zhbllokua vetëm në minutën e 56′ falë Kane, i cili përfitoi nga goditja e Musiala për të shënuar me një diagonale me të majtën. Në minutën e 70′, megjithatë, erdhi dushi i ftohtë. Sesko, i cili tashmë e kishte vënë në provë Neuer pak pas 1-0, shënoi me një goditje të devijuar nga Goretzka, që nxorri jashtë lojës portierin. U duk një 1-1 i vendosur, por pikërisht në minutën e 91′ Kane shpëtoi Bayern dhe, me siguri, edhe Tuchel. Spond me kokë i Choupo-Moting dhe ish-lojtari i Spurs, nuk gaboi duke çmendur Allianz Arena. Me këtë 2-1, bavarezët marrin frymë: Leverkusen nuk shkëputet asnjë pikë tjetër. Leipzig, megjithatë, mbetet në 40 dhe zbret në -7 nga vendi i tretë Stuttgart, me vendin e katërt Dortmund që mund të fluturojë në +4.

Bundesliga Germany

Union Berlin 2-2 FC Heidenheim
VfB Stuttgart 1-1 FC Cologne
Werder Bremen 1-1 Darmstadt
Borussia Monchengladbach 5-2 Bochum
Bayern Munich 2-1 RB LeipzigLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *