• |
ide | kryesore

Reportazhi holandez/ Shqipëria e mirë për turizëm, por ka edhe anë të errëta

Arkiva, Kryesore, Lajme
ShqipëriaShqipëria, një vend ballkanik që po rritet me shpejtësi si një destinacion popullor pushimesh tek holandezët, pjesërisht edhe për shkak se influencuesit janë shumë entuziastë për të. Çfarë lloj vendi është gjithsesi Shqipëria? “I bukur, mikpritës, i sigurt, por edhe një vend me probleme serioze”.

Mund ta quani me siguri Shqipërinë një destinacion trend për pushuesit. Vendi kohët e fundit është shfaqur jashtëzakonisht shpesh në listat e agjencive dhe kompanive të udhëtimeve.

ANWB i tha “RTL Nieuws” se tashmë holandezët “më shumë se vitin e kaluar po zgjedhin alternativa” që nuk janë vendet e zakonshme si Franca dhe Spanja. Ata po shkojnë në Slloveni ose Shqipëri sepse këto destinacione janë më të lira se për shembull, Italia ose Spanja. Emri “Shqipëri” po përmendet gjithnjë e më shpesh edhe në profilet e rrjeteve sociale të influencuesve, siç është ky më poshtë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vic Cle (@vicccle)


Këtë javë, Shqipëria tërhoqi vëmendjen edhe në Evropë për shkak të një marrëveshjeje me Italinë, e cila tani do të strehojë azilkërkuesit e padëshiruar në vendin ballkanik gjatë kohës së pritjes. Por në të vërtetë çfarë lloj vendi është Shqipëria, e kufizuar me Greqinë në jug dhe Malin e Zi dhe Kosovën në veri?

Kuzhinë e lirë, bukur dhe sigurt

Max Andela, i cili herë punon si mësues i historisë së Evropës Lindore dhe herë si guidë turistike brenda dhe rreth Ballkanit ka jetuar në kryeqytetin shqiptar, Tiranë për rreth një vit e gjysmë në 2022 dhe 2023. Për turistët, thotë ai, Shqipëria është një destinacion i bukur. “Për të filluar, vendi është shumë i bukur. Ushqimi është gjithashtu fantastik. Toka është tepër pjellore, kështu që ata mund të rritin pothuajse gjithçka vetë. Ata shërbejnë pjata të shijshme mesdhetare.”

Përveç kësaj, është i lirë, njerëzit janë mikpritës dhe jashtëzakonisht miqësorë dhe është i sigurt. Aq i sigurt në fakt sa krimi i vogël vështirë se ekziston. “Hajdutët e xhepave nuk ekzistojnë”, – thotë Andela.

Landschap in Albanië.
Peisazhi në Shqipëri

“Nuk duhet të mbyllësh kurrë biçikletën. Megjithatë as atyre nuk u pëlqen të debatojnë. Në derbin e futbollit mes rivalëve, mjaftojnë dy oficerë policie për të ruajtur rendin. (Këtu e ka tepëruar, red). Kur Feyenoord luante finalen e Konferencë Ligës në Tiranë dhe tifozët holandezë tentuan të konfrontoheshin, shqiptarët nuk e kuptonin fare pse këta njerëz po silleshin kaq keq”.

Megjithatë ai shpejt tregon se Shqipëria ka edhe anët e errëta. Popullsia është kryesisht e varfër. Të ardhurat mesatare të rreth 96% të banorëve janë rreth 500 euro në muaj. Një përqindje e vogël është në të vërtetë jashtëzakonisht e pasur. “Por më mirë mos pyesni se si i kanë bërë ato para. Kjo nuk është punë e pastër. Një pseudonim për Tiranën është edhe “pastruese” ose “lavatriçe parash” – thotë ai.

Për vetë banorët, Shqipëria sigurisht që nuk është një Disneyland, thotë Andela. “Nuk është pa shkak që të rinjtë preferojnë të ikin në Evropë. Së bashku me Moldavinë, është vendi më i varfër në Evropë.”

Popullsia dëshiron t’i përkasë Evropës

Pra ka krim, por në një “nivel të lartë” që si pushues ti nuk e vë re. “Dhe ka shumë korrupsion, por as si turist nuk e vëren. Është domethënëse që nuk do të gjesh një degë McDonald’s apo Starbucks në të gjithë Shqipërinë. Këto kompani refuzojnë t’i japin ryshfet mafias”.

Politikisht Shqipëria po ndjek një kurs pro-evropian. Michael Kemper, profesor i Studimeve të Evropës Lindore në UVA, shpjegon: “Popullsia është e etur për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Ata po i largohen Rusisë dhe Serbisë, të cilat po lëvizin në drejtimin tjetër.”

Kjo ka të bëjë me historinë e vendit, thotë Kemper. Vendi vuajti nën komunizëm dhe nga viti 1944 deri në 1985 nën diktatorin Hoxha. “Shqiptarët nuk e shikojnë të kaluarën me nostalgji, por me neveri. Dhe arsyeja e dytë është se shqiptarët dëshirojnë një prosperitet më të mirë ekonomik. Në këtë aspekt, ata kanë pritshmëri të mëdha për t’u bashkuar me Evropën.”

Fetë jetojnë së bashku në paqe

Dallimi që bën Shqipëria të sfondin fetar ka edhe një histori. Rusia ka vetëm një besim mbizotërues, Kishën Ortodokse. Shqipëria ka një shumëllojshmëri fesh dhe të gjithë jetojnë së bashku në paqe. “Unë mendoj se Shqipëria do t’i bashkohet Evropës herët a vonë. Ata gjithashtu po tregojnë se po bëjnë përparim në fusha të rëndësishme si lufta kundër korrupsionit. Ka ende shumë punë për të bërë, por vendi po ecën qartë në drejtimin e duhur.”

Maks Andela e di që nga koha e tij në Tiranë se feja luan një rol të vogël në jetën e përditshme. “Grupi më i madh është mysliman, por ju nuk e vini re shumë. Ata janë myslimanë ashtu si Brabanders janë katolikë.”

Skena e rrugës në Tiranë. Shqipëria
Foto nga rrugët e Tiranës

Situata politike është e qetë dhe zgjedhjet në Shqipëri janë të ndershme, thotë ai. “Në fakt, vendi ka qenë vetëm demokratik që nga viti 2000, por demokracia është e shëndetshme.” Megjithatë, sipas tij, ende shumë duhet të ndryshojnë në fushën e korrupsionit dhe “jetës moderne evropiane”.

“Sa u përket të drejtave të personave LGBTI, është ende një rrugë e pashpresë. Nuk do të abuzoheni, por po të ecni dorë për dore në rrugë në fakt nuk është e mundur. Kjo duhet bërë pas dyerve të mbyllura. Dhe gratë nuk janë të barabarta, ato vazhdojnë të jetojnë me prindërit e tyre derisa të martohen – zakonisht me një partner të zgjedhur nga familja”. ©Marrë nga RTL Nieuws, përshtati në shqip LAPSI.al.

'Garda e vjetër në Tiranë'. Shqipëria
“Garda e vjetër” në Tiranë10 Comments

 1. PARODIA

  Se Bruciasse La Città – Massimo Ranieri

  (LUI)
  Il cuore mio non dorme mai
  Sa che di un altro adesso sei
  Tua madre va dicendo che
  A maggio un uomo sposerai
  Ma se in fondo al cuore tuo
  C’è un ragazzo, sono io

  (LEI)
  Il cuore mio è occupato dai,
  E quel ragazzo non sei tu ,
  Mia madre soffre di amnesia,
  Sono sposata e in armonia,
  Ho gia un amante bello sai,
  Quindi non pensare, più a me.

  (LUI)
  Ma chi l’ha detto, ma perché
  Non devo più pensare a te
  Nessuno sa chi sono io
  Ma il primo bacio è stato mio
  Impazzisco senza te
  E ogni notte ti rivedo accanto a me

  (LEI)
  Nemmeno io so chi sei,
  E cosa da me adesso vuoi,
  L’amore platonico è un sogno sai,
  Il baccio non è avvenuto mai,
  Se ti aggiungo nella vita mia,
  Questa poi si chiama, poligamia.

  (LUI)
  Se bruciasse la città
  Da te, da te, da te io correrei
  Anche il fuoco vincerei
  Per rivedere te
  Se bruciasse la città
  Lo so, lo so, tu cercheresti me
  Anche dopo il nostro addio
  L’amore sono io, per te

  (LEI)
  Se bruciasse la città,
  Si sa, si sa, a pettinarmi io sarei,
  Se all’inferno poi andrei,
  Con tacchi a spillo camminerei,
  Se bruciasse la città,
  Si sa, si sa, l’amante io vedrei,
  Anche dopo il nostro addio,
  L’amore non sei tu, per me.

  (LUI)
  Il cuore mio non dorme mai
  Per inventarti accanto a me
  Non brucia mai questa città
  C’è ancora un uomo insieme a te
  Ma se in fondo al cuore tuo
  C’è un ragazzo, sono io

  (LEI)
  Continui a sognare e male fai,
  Non sarò mai accanto a te,
  IL fulmine nella discarica non cade mai,
  Non possiamo vivere in tre.
  Adesso c’è la legge della bigamia,
  La convivenza, non è cosa mia!

  (LUI)
  Quel prato di periferia
  Ti ha visto tante volte mia
  È troppo tempo che non sa
  Dov’è la mia felicità
  Impazzisco senza te
  E ogni notte ti rivedo accanto a me

  (LEI)
  Mari e monti sogni te,
  Ma non sarai mai accanto a me,
  Quel prato di periferia,
  E solo una tua fantasia,
  Sei impazzito e ti dico che,
  Non sognare cazzate riguardo me.

  (LUI)
  Se bruciasse la città
  Da te, da te, da te io correrei
  Anche il fuoco vincerei
  Per rivedere te
  Se bruciasse la città
  Lo so, lo so, tu cercheresti me
  Anche dopo il nostro addio
  L’amore sono io
  Per te, per te

  (LEI)
  Se bruciasse la città,
  Si sa, si sa, a pettinarmi io sarei,
  Se all’inferno poi andrei,
  Con tacchi a spillo camminerei,
  Se bruciasse la città,
  Si sa, si sa, l’amante io vedrei,
  Anche dopo il nostro addio,
  L’amore non sei tu, per me.

 2. Në vitin 1989, pikërisht në kohën kur dyqanet ushqimore në Shqipëri ishin fare bosh, e siç pat thënë humoristi Skënder Sallaku, “lexoje në derë fjalën mish e mbrenda gjeje vetëm kasap”, apo prisje gjithë natën në rradhë për një shishe e në mëngjez kur hapej bulmetorja, ktheheshe duar bosh në shtëpi sepse vinin vetëm dy arka me shishe qumështi, një komision ndërkombëtar i OKB për ushqimin, me qendër në Mexiko Siti , i jep Shqipërisë një “medalje” për zgjidhjen më të mirë të problemit të ushqimit për popullsinë.
  Sekush i paskej thënë këtij hollandezit që në Shqipëri 96% e popullsisë e paska, shumën e të ardhurave mujore 500 euro, në një kohë që kur të dhënat e Bankës botërore, thonë se gati gjysma e familjeve shqiptare , jetojnë me 5-6 euro në ditë.
  I ngriti rrogat e qeveritarëve e deputetëve qeveria Rama deri në 3000 euro në muaj, e kjo e ngriti njëfarsoj mesataren e përgjithëshme, ama jo në 500 euro siç e kanë gënjyer hollandezin.
  Puntorët e shtresa e ulët e administratës shtetërore që përbën shumicën e të punësuarve, mesataren e pagës e kanë 300 euro..
  Mendo se ku shkon mesatarje e përgjithëshme e të ardhurave, kur nuk gjen një pensionist fshati që të marrë më shumë se100 euro e shumë pak pensionistë qyteti mbi 200 euro.

 3. Realitetin ka thone. Shqiperia eshte te jetojn turistat. Por dhe turista do ti njohin kete vere cmimet e larta. Se ne shqiptaret aq e kemi sa ta degjojm qe cmimet jane te ulta i ngrejme cmimet ne hava. Keshtu qe dhe turistet te mos merziten mirese te na vijne simjet e te shijojne pushimet me cmimet ne hava

 4. O perkethyes google, teksti thote Albanie niet bepaald Disneyland maar wel populier voor vakantie, qe do te thote Shqiperia nuk eshte tamem nje vend si disneyland por shume popullor per pushime edhe stregon fare per problemet, keshtu mos ngateroni cdogje me politiuken se nje te huajit nuk i intereson politika por te kaloje pushimet sa me mire

 5. Bashkimi në diversitet siç pretendon Gazment Bardhi nuk është shkollë e Sali Berishës. Gjithë lëvizja e Sali Berishës është pikërisht për këtë kauzë, kundër drejtësisë së re dhe kundër Perëndimit që e mbështet këtë drejtësi.

  Edhe me Perëndimin, edhe me drejtësinë e re, edhe me Berishën nuk funksion më.

  Pra e gjitha është një thirrje që tani që u bashkuat, duhet dhe të pozicionoheni.

 6. bartësit e organizimit të celulave të para të UÇK-së ishin padyshim edhe Adem Jashari e Zahir Pajaziti, të cilët ka rastisur që të përndiqen nga shteti shqiptar i cili drejtohej nga Presidenti Sali Berisha dhe oficeri i UDB-së Bashkim Gazidede. Sot, nuk di se përse opinionit në Shqipëri i bën përshtypje arrestimi i Adem Jasharit dhe Zahir Pajazitit në Tiranë, e shumë pak ndalen për të analizuar lidhjet e Sali Berishës me Serbinë, si dhe takimet që ai ka patur me oficerët e lartë të UDB-së.

 7. Më në fund Ori Nebiaj, na zbuloi se Big Brotheri nuk është krijuar si një spektakël edukues.
  Ashtu është o Ori. Big Brother nuk ka për qëllim të jetë një shfaqje edukative. Nuk është krijuar si i tillë. Është kryesisht një shfaqje televizive që fokusohet në dinamikën sociale, konkurrencën dhe dramën. Qëllimi kryesor i shfaqjes është argëtimi dhe jo edukimi. Por spektakli duhet dhe mund të sigurojë disa njohuri për sjelljen dhe marrëdhëniet njerëzore, sepse ai s’mund të jetë një show ku ke futur disa “kafshë” njerëzore në një kopësht zoologjik, apo në një “burg” të improvizuar. S’mund të jetë thjesht një eksperiment social ku banorëve “ju hiqet liria” për disa muaj , ku vihet në lojë jeta e tyre, e për këtë shpërblehen me para,dhurata, apo vizibilitet dhe sukses të gënjeshtërt. Pra personazhet aty s’duhet të jenë thjesht ca personazhe sikur janë “ordinera që kanë rënë në burg”. S’mund të katandisësh spektaklin në një show ku çdo gjë është në funksion të shikueshmërisë dhe parasë, pa asnjë lloj skrupulli dhe asnjë lloj përkujdesje ndaj dinjitetit njerëzor. Psh, rasti i fshesës Ritello ku detyruat Ledjonën të bënte promon e Ritellos ndërkohë që Piranjat e kishin denoncuar si mashtrim me klientët. Ky është një rast flagrant, si për emisionin ashtu edhe për Ledjonën si personazh pjesëmarrës. Pra, nuk mund të katandisen banorët “Vip” në shtëpi si personazhe ordinerë Tik Toku ku për ca para apo famë më shumë janë të gatshëm të shahen e të lëpihen apo servilosen publikisht. Çfarë argëtimi njerëzor është të fusësh persona në një shtëpi e të manipulohet artificialisht me emocionet e tyre në forma të ndryshme, sidomos me klipe të prera e montuara sipas qëllimit apo pëlqimit të Bigut në kuadër të lojës? Ça argëtimi është të fusësh personazhe publik apo të famshëm që mund të ishin modele frymëzuese dhe suksesi për të rinjtë, por që në fakt shfaqen si modelet më të këqija të sjelljes, komunikimit, modelet më të këqija të mendimit apo diskutimit të ideve? E vetmja gjë që bëjnë në atë shtëpi janë parazitizmi, intrigat e ulta dhe banale, sherret, bërtitjet, zhveshjet, krehjet, paradat e modës me shalë dhe gjoks përjashtë, apo me raste seks nën çarçaf. Dakord që spektaklet e argëtimit janë të vështira për t’u realizuar, por të ofrosh banalitetin dhe mediokritetin si argëtim , e ku gjithshka bëhet në funksion të parasë dhe vizibilitetit, atëherë ky nuk është argëtim, s’ka asnjë vlerë. Ky kthehet në spektakël degjenerues i vlerave njerëzore. Kjo quhet thjesht diarre televizive. Imagjino tani ça vlere ka për elektoratin që do votonte për Ori Nebiajn, humba e kohës për të komentuar banalitetet e personazheve të Bigut! Nuk do ishte më mirë për një deputete që ato orë që shpenzon për të parë budallëqet e Bigut apo komentet e situatave të tyre, t’i shpenzonte për të mësuar dhe zgjidhur hallet e elektoratit? E njëjta gjë edhe për Arbër Hajdarin e fundjavë ndryshe. Pra nuk do ishte më mirë që kohën t’a shpenzonte për të dëgjuar dhe ndihmuar njerëzit në nevojë?! Dakord që në Shqipëri (në media dhe politikë) është pasuruar një kastë e vogël, kryesisht mediokre dhe injorantë që s’kanë ç’bëjnë tjetër përveçse të harbohen me kotësira e të jenë përherë në qëndër të vëmendjes duke bërë si kllounë. Por gjithshka bëhet në funksion të diçkaje, dhe mbi të gjitha duhet të ketë ca vlera, përndryshe do na duket “diarreja” si argëtim dhe paraja si Zot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *