• |
ide | kryesore

Konferenca për çështjen Beleri, avokati grek: Ka pasur raste të ngjashme por që janë trajtuar ndryshe

Lajme, Të funditAvokatët e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit po mbajnë sot një konferencë për mediat, pasi GJKKO shtyu për në datën 5 mars, seancën ndaj tij. Bashkë avokatët në konferencë është edhe Athanasios Zupas, kryetari i kolegjit të avokatëve të Patras dhe anëtar i asamblesë plenare të avokatisë të Greqisë.

Gjatë fjalës së tij ai ka deklaruar se në rastin e Fredi Belerit nuk është respektuar prezumimi i pafajësisë, dhe u shpreh se ka pasur raste të tjera të ngjashme, por që janë trajtuar ndryshe nga rasti i Belerit.

“Prezenca jonë këtu është bërë pas faktit të zgjedhjes së zotit Beleri dhe ndërkohë që ai u shpall si kryetar bashkie nga Gjykata Civile. Dëgjoj paraburgimin e tij duke shkelur të drejtën e prezumimit të pafajësisë së tij.

Meqë prezumiumi i pafajësisë është një parim bazë dhe si në çdo rast, në çdo vend të BE nëse ndodhte diçka e tillë, ku një kryebashkiak do bënte një akt që më pas do të ishte i dënueshëm, në rastin konkret pamë se prezumim i pafajësisë nuk është respektuar në rastin e të pandehurit tonë.

Kemi vënë re se ka raste të tjera që gëzojnë një trajtim ndryshe dhe kjo është diçka që nuk duhet të ndodhte sepse kështu kemi shkelje të barazisë në të drejtë. Kemi ardhur të monitorojmë gjyqin e zotit Beleri, i cili ka dy nënshtetësi”, tha avokati grek.5 Comments

 1. Himara Autonome
  Historikisht gjat krijimit te shtetit Shqipetar ,dhe bashkimit te himares nen rriduksjonin e shtetit shqipetar
  Jane krier veprime te pa drejta dhe te pa rregullta te shteyit shqipetar
  Shteti shqipetar ka perfore dhunen dhe ligjit anti ligjore dhe anti demokratike mi popullin mbarezhimarjot dhe mi organizmat e drejtimit te saj
  Ne vitin1922 qeveria e shqiperis mbilli shkollat greke ne krahine te Himares
  Operacjonin per mbolljen e shkollave greke me krajine te Himares e drejtoi nje turk i wuajtur Turhan Pasha shkollat greke idhin ndertuar nga patrooti Epirotas Kostanfin Zhapa
  Ne vitin 1925 qeveria e Tradhetarit Fan Noli vrau grat e Himares ne te vjela
  Qeveria e Ahmet Zogut mbilli shkollat greke ne Himare Dhermi Palase shkollat greke
  Organizimi i nen prefektures se zhimare bejne kompllot me ne krie kretarin e nen prefektures shqipetar per to prere privilegjet Himares
  Gjat konfliktit vritet patrioti Kico Skura nga nen prefekti
  Minello stefani vret nen prefektin per vrasjen e Kico Skures
  Minello stefani arestohet nga qeveria e zogut dhe mbas 6 muajsh vdes ne burg
  Ne vitin 1945 qeveria e Hoxhes vret kundershtaret e qeveris sese shqiperis we nuk votuan pushkstoi burgosi dhe mbuloi njerezit e gjalle me gure
  Demokraci u vra zaristotel Guma nga grupet weveritare anti Himarjote
  Rrilindja burgos zBelerin i cili pretendoi se do ti kthente lirine Himarjoteve e cila esht humbur e drejta e prones e liris e fjsles dhe trashegminis se Himares
  Pra 110 vjet lufte krime ekonomike vrasje politike dhune trisni
  Vetem e vetem per te shtipur popullin Helen Himarjot we ata te mos kerkojne te drejten e tire
  POR TE LENE TE LIRE QEVERITARET POLITIKANET DHE MAFJOZET E POLITIKES SE SHQIPERIS PER TE SHKATERUAR INDEDITETIN E TIRE HIMARJOT
  NUK KEMI TE BEJME ME ICINDENTE SPONTANE
  KEMI TE BEJME ME NJE PROGRAM TE MIRE PERPUNUAR NGA QEVERIT E SHQIPERIS DHE ARMIQ TE JASHTEM T E KRAHINES SE HIMARES KEJO ESHT NJE LUFTE SISTEMATIKE E PETPUNUAR NGA STRATEGE TE POLITIKES SE JASHTME NE BASHKEPUNIM ME ISLAMO KOMUNISTET SHWIPETARE
  WEVERIA E GREQISE DUHET TE MARE TE GJITHA MASAT PER TE MBROJTE TE DREJTAT E KRAHINES SE HIMARES KU AJO NDODHE PERPARA BANDITIZMIT KRIMINAL SHQIPETAR
  POLITIKA E SHQIPERIS ESHT CRENJOSJA E JIMARKOTEVE ME CDO KUSHT DHE MNI POPULLARIZIMI I HIMARES ME BANDIT SHQIPETARE
  O SOT O KURE LUTE PER TE MOS SHUAR NGA HARTA EMTIN HIMARE

 2. O grek qe na hape barkun me kete shqipe. Hiqni ligjin e luftes dhe shikoni ceshtjen came. Po skeni faj ju. Jane dhe keta gjakprishurit e opozites qe ju vijne mbas avazit.

  1. Himara Autonome
   Ceshtja came ka disa probleme te cilat vetem greqia mund te radifikoje dhe sugkeroje popullsis came
   Csmet duhet te kupetojne dhe te jene te ndergjegjeshem per veprat e tire ne historikun e tire
   Agresiviteti i popullsos came dhe shqipetarekunder ortjodhokseve greke ne cameri dhe i shqipetareve ne krahine te Himsres
   Wuhet Genocit dhe bashkepunus me pushtusa nr kete menire quhen kriminele
   Kriminelet kapen dhe ndesjkohen simbas veprave te parashikuar ne ligjin we perfaqeson shteti ku ata kane pretendimin
   Armiqesia e popullates se krishtere me ate orthodhokse ne ballkan ka wene dhe esht ne planin e politikes se shqiperise
   Zlufte kunder grekeve si brenda kufirit grek dhe jsshte kufirit grek
   Neqoftese thua jam grek shqipetaret te masakrojne

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *