• |
ide | kryesore

Lazio bën ‘puritanin’ por ka një precedent: Castellanos si Dimarco në 2021, atëherë bardhekaltrit vazhduan lojën

Sport
CastellanosAkuza dhe kritika por, siç ndodh shpesh, historia përsëritet, edhe në futboll. Polemika e ashpër e Lazios për mungesën e lojës së ndershme (kjo është akuza e bardhekaltërve drejtuar lojtarëve të Milan) për goditjen e pësuar nga Castellanos, që më pas çoi në përjashtimin e mbrojtësit Pellegrini, të kthen në Lazio-Inter të vitit 2021. Ajo ndeshje përfundoi 3-1 për skuadrën e teknikut Sarri, por ka një episod.

Me rezultatin 1-1, Dimarco mbetet në tokë pas një përplasjeje me Lucas Leiva, arbitri Irrati u dha përparësi zikaltërve të cilët vazhduan të luanin me topin në zotërim të Lautaro Martinez (i cili kishte shpinën nga shoku i skuadrës dhe nuk kishte parë se ishte i dëmtuar). Bardhekaltrit e rikuperuan topin, injoruan kërkesën e zikaltërve për të nxjerrë topin jashtë për shkak të dëmtimit të Dimarco, shkuan në portë dhe shënuan golin e 2-1 me Felipe Anderson.

Edhe me atë rast, si për Castellanos, pati protesta të ashpra në fushë, me Handanovic dhe Dumfries që u kapën me brazilianin. Sarri në fund të ndeshjes tha: “Skena të tilla ndodhin vetëm në Itali, rregullorja është e qartë: duhej të hiqnin ata topin nga fusha. Në Premier League, për shembull, nuk ka protestë fare për këto incidente në fushë, kur një lojtar është në tokë”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *