• |
ide | kryesore

Zyrtari amerikan: Gati armëpushimi 6-javor, por varet nga Hamasi nëse do të lirojë pengjet

Lajme, PlanetNjë zyrtar i lartë i qeverisë amerikane tha se armëpushimi 6-javor mes dy vendeve dhe lirimin e 200-300 të burgosurve është gati. Megjithatë ai shton se lirimi i pengjeve varet nga Hamasi.

 “Pengjet duhet të lirohen”, u tha zyrtari gazetarëve. “Marrëveshja në thelb ekziston. Por nuk dua të krijoj pritshmëri nga njëra anë apo tjetra. Izraelitët pak a shumë e kanë pranuar atë. Dhe një armëpushim gjashtë-javor mund të fillojë sot në Gaza nëse Hamasi pranon të lirojë një kategori shumë specifike pengjesh të cenueshme”, shtoi zyrtari amerikan. Për momentin bisedimet vazhdojnë për të nënshkruar një marrëveshje përpara fillimit të Ramazanit.

Një delegacion i Hamasit do të udhëtojë në Kajro ku negociatat për një armëpushim në Gaza do të rifillojnë nesër.

Më herët grupi i militantëve të Hamasit ka propozuar një plan prej 3 fazash ku sipas tyre garantohej lirimi i të gjithë pengjeve dhe përfundimi i konfliktit në Rripin e Gazës. Hamasi bën thirrje që në fazën e parë, të liroheshin gratë që janë marrë peng dhe të rindërtoheshin spitalet dhe kampet e refugjatëve.

Në fazën e dytë të bëhej lirimi i të gjithë pengjeve izraelitë në këmbim të të burgosurve palestinezë si dhe që Izraeli të tërhiqet plotësisht nga Rripi i Gazës. Ndërsa në fazën e tretë, të bëhej kthimi i trupave të të vdekurve për t’i varrosur sipas ritualeve përkatëse.1 Comment

  1. CDO NJERI PER ANGAZHIMIN QE KA ,PERDERI SA DESHIRON SUKSES LE TE KONSULTOHET ME LIBRIN HYJNOR ZOTIN E BOTNAVE SI E KA KRIJUAR TI FUNKSIONOJN DESHIRAT QE TE MOS VETZHGENJEHET,,NESE SDON TE DIJN PER ASGJE ,LE TA DIN SE NGA CDO ANE DO PERBALLET ME REFLEKTIMIN E MERITUAR NJERZOR ,QE DO TJA ZHBEJN FUQIN DHE ULIN KOKEN NE ATE MAS SA KURR SE KAN IMAGJINUAR ME PAR ,APSOLUT ESHTE VETEM ZOTI NESE JU E PRETENDONI DO TJU THUHET MENDONI FLISNI VEPRONI CTE DESHIRONI POR DUKE KRIJUAR ZGJILLJE JU PER CFAR DESHIRONI PER VETET TUAJA PA CENUAR DHE I HYR NE HAK ASKUJT SE TASHME GJITHCKA DOLI NE SHESH DHE SJU DURON ASKUSH PER ASNJE SHKAK POR KY MOMENT DO TU VIJE NJEJTE ME HAK SIC PO VEPRONI PADREJTESISHT NE DEKADA KUNDER NJE KOMBI TE PAFUQISHEM POR QE NUK ESHTE PA GARANCI NGA ZOTI QE KA LLEN PER GJITH NJERZIT HAKUN O BIJT E IZRAELIT MOS GJYKONI ME EGO PER GJITHCKA PA MENDUAR ME PARE FUNDIN QE AJO SJELL PA U SIGURUAR QE PADREJTESIJA NUK NDESHKOHET TE GJITH HEQIN DOR NGA INSTINKTI IMUNITETI LIRIT TE DREJTAT JETA SIPAS DESHIRES SUAJ QE DO THOT TE THYENI ZOTIN TRIUMFONI MBI LIGJIN VULLNETIN E TIJE KRIJIMIN SISTEMIN E PERSOSUR NDERGJALLESOR UNIK TE FUNKSIONIT, JU KETE SMUND TA DISPONONI SIKURSE ASKUSH MBI TOK PRANDAJ MOS U PARAQISNI ,SI TE FAMSHEM NDERKOH QE FAMA NUK ESHTE VLER POR ANTIVLER SHKATRRIM ZHDUKJE MOS U HYNI NE HAK NJERZVE SE DO TI BENI NJERZIT NGADO TE MERREN ME JU ,KESHTU I KUPTOJ ,TREGUESIT NE ZHVILLIM MARR NGA CDO KUPTIM DHE KENDVESHTRIM RRETH AUTORVEVE DHE AKTORVE PER KET AKTUALITET KUDO QOFSHIN NE TOK APO NE HEN ,MBI TOK APO NENTOK QE THURIN PLANE KUNDER QENJES NJERZORE PA TE DREJT , SE PACMANGESHEM NESE SPENDOHEN SIPAS KRITERIT HYJNOR ZOTI KA LLEN GARANCI SE DO NDESHKOHEN ,NJERZ JENI DHE JU NJEJT SI NE NE FUNKSION LOGJIK KRIJIM ULLEZIM ,PRANDOJ ,MOS PRETENDONI ATE QE AS NUK LEJOHET AS MUNDENI , DHE AS NUK JU ESHTE DHEN MUNDESIJA PERFUNDIMISHT ME KRIJIM AS UDHEZIM JETA DHE UDHEZIMI ISHTE KRIJIM I PERSOSUR I ZOTIT PER NJE SPROV NDAJ DHE MES NESH PER TE HUMBUR OSE FITUAR NE PERJETESI NE FAKT TE GJITH DESHIROJM GJITHCKA TE MIR DHE ASGJE TE KEQE POR AJO QE DESHIROJM ARRIHET VETEM SIPAS VULLNETIT ZOTIT POR KURR AFATGJAT SIPAS EGOS SON PA U PASUAR NGA NJE NDESHKIM TMERRUES NESE I MUNGON PENDIMI DUKE DITUR QE DONI VETEN SUKSESE MREKULLIT ,DREJTPERDRETJ JU SYGJEROJ ,E VERTETA ESHTE VULA HAKU PER GJITHCKA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *