• |
ide | kryesore

CNN: Ndihma jetike për Gazën pengohet nga Izraeli

Arkiva, Planet, Të fundit
CNNDorëzimi i ndihmave jetike humanitare të destinuara për Gazën, duke përfshirë anestetikë, ventilatorë dhe sisteme të filtrimit të ujit, po pengohet nga Izraeli, ka zbuluar CNN pas një hetimi të kryer së fundmi.

Punonjësit humanitarë dhe zyrtarët qeveritarë që punojnë për të ofruar ndihmën e nevojshme urgjente për Gazën thonë se është shfaqur një model i qartë i pengimit izraelit, pasi sëmundja dhe gati uria pushtojnë pjesë të enklavës së rrethuar.

Më shumë se dy duzina zyrtarë humanitarë dhe qeveritarë i thanë CNN për kriteret arbitrare dhe kontradiktore të aplikuara për ndihmën e destinuar për Gazën, duke përfshirë refuzimin e thasëve të gjumit “sepse ato ishin ngjyra jeshile, dhe jeshile do të thotë ushtarake dhe sipas listës së 2008, ushtria është përdorim i dyfishtë”, tha një zyrtar humanitar për CNN.

CNN ka shqyrtuar gjithashtu dokumentet e përpiluara nga pjesëmarrësit kryesorë në operacionin humanitar që listojnë artikujt që refuzohen më shpesh nga Koordinatori i Aktiviteteve Qeveritare të Izraelit në Territore, ose COGAT. Këto përfshijnë anestetikë dhe makina anestezie, cilindra oksigjeni, ventilatorë dhe sisteme të filtrimit të ujit.

Artikuj të tjerë që kanë përfunduar në harresë burokratike përfshijnë hurma, çanta gjumi, ilaçe për trajtimin e kancerit, tableta për pastrimin e ujit dhe komplete materniteti.

Në një deklaratë të dhënë për CNN pas publikimit të këtij raporti, COGAT e përshkroi dëshminë e dhënë për CNN si “akuza të rreme” dhe kritikoi vendimin për të dalë publikisht me pretendimet.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *