• |
ide | kryesore

Meta: Fredi Beleri duhet të ishte kryetar i bashkisë së Himarës!

Arkiva, Lajme, Të fundit
MetaKryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta, gjatë një konference për mediat, duke folur për çështjen Beleri, deklaroi se ai u rrëmbye në mënyrë mafioze nga policia e Edi Ramës dhe se ai duhet të jetë kryetar i bashkisë së Himarës. Kreu i PL tha se nuk dëshironte të komentonte mediat e huaja, por sipas tij rasti Beleri tregon se kryeministri ka kapur prokurorinë dhe gjykatat.

“Çështja Beleri është problem thelbësor dhe skandaloz i vetë mungesës së demokracisë në Shqipëri, është treguesi më flagrant i kapjes së shtetit, i përdorimit kriminal të shtetit nga kryeministri. Kryeministri ka kapur policinë, prorkurorinë, gjykatat, përdorimi i dëshmitarëve të rremë dhe bllokimi i betimit të tij është antikushtetues. Fredi Beleri u rrëmbye në mënyrë mafioze nga policia e Edi Ramës. Ai fitoi zgjedhjet dhe duhet të ishte kryebashkiak i Himarës. Për shkak të këtyre padrejtësive, çështja ka marrë jehonë më të madhe. Kryeministri Rama ka kapur për fyti drejtësinë.

Sa i përket çështjes së dënimit ose jo të gjyqtares Irena Gjoka, unë nuk dua të komentoj shumë mediat e huaja. Autoritetet tona kanë thënë se ndaj gjyqtares nuk ka akuzë, por kjo nuk do të thotë se duhet të besojmë autoritetet e shtetit tonë, që janë të kapura. Nuk është hera e parë që ndodh që funksionarë të lartë të maxhorancës apo të shtetit të kenë probleme me drejtësinë. Kemi rastin e kryebashkiakut të Kuçovës, Kreshnik Hajdari, që edhe pse doli se ishte dënuar, sërish është aty, sepse ka interesa Edi Rama. Ndërsa, akuzat ndaj Berishës janë të fabrikuara totalisht nga një vend i kapur, që synon shkatërrimin e pluralizmit. Është kjo qeveri, që ka lënë pensionistët në mëshirë të fatit”, deklaroi Meta.

Deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë bëhen ndërkohë që trupi gjykues është tërhequr për të marrë vendim për kandidatin e opozitës në Himarë, që u arrestua gjatë një operacioni të forcave operacionale dy ditë para 14 Majit.7 Comments

 1. Ti se pari duhet ti kerkosh falje popullit shqiptar qe fale kontributit tend ne ngjizjen e

  aleances se qelbesirave kemi kete bablokun qe po shkaterron jo vetem zgjedhjet por

  shqiperine.

 2. Drejtoria e Përgjithshme e Policisë Greke verifikoi të gjithë sistemin elektronik, në të cilin janë të regjistruar personat me problemet ligjore në vend dhe rezultoi se zonja në fjalë me të gjitha emrat dhe mbiemrat e përmendur në shkrimin e një gazete greke, nuk rezulton të kishte ose të ketë një ndalim të hyrjes në Greqi

 3. Fakti kisht ka te drejte. Ligjerisht i takonte te ishte kryetar bashkie.
  Zgjethjet u konsideruan te rregullta dhe ai fitoi.
  Por ama turp duhen te kene ato bastarde qe kandiduan Belerin!!!

 4. Ahhh more Ilir te qr shkerdhata qe keni shitur cdogje qe kishte Shqiperia, pasuri per xhepat tuaj edhe i dilni pro ketyre qe jane kunder vendi tone, race e ndyre se ste shaj dote nga Mona se se ajo eshte e pasur por zgjebse

 5. Kete kurven nga Skrapari do ta perdhunojne rende..dhe ne fakt e meriton plotesish hurin nga bytha e ti dale nga goja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *