• |
ide | kryesore

“Bibi shko në shtëpi”/ Protestuesit rrugëve të Jerusalemit për të dytën ditë radhazi

Arkiva, Planet
JerusalemitProtestat që bëjnë thirrje për largimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu kanë hyrë në ditën e dytë të hënën pasi mijëra njerëz dolën në rrugët e Jerusalemit të dielën.

Dhjetëra njerëz marshuan jashtë Parlamentit të Izraelit, i njohur si Knesset, duke tundur parulla që i bënin thirrje Netanyahut të largohej dhe duke brohoritur. “Ti je lider, ti je fajtor!” dëgjoheshin njerëzit duke bërtitur.

Protestuesit fajësojnë kryeministrin për dështimin për të siguruar lirimin e pengjeve në Gaza, ndërsa të tjerët thërrisnin “Bibi, ti dështove. Shko në shtëpi”. Netanyahu njihet në të gjithë Izraelin me pseudonimin “Bibi”.

Disa protestues u ngritën në protesta ndërsa organizatorët planifikonin të mbanin marshime përpara Knessetit dhe Gjykatës së Lartë deri të mërkurën, kur parlamenti izraelit do të fillojë pushimet e pranverës. Duke u paraqitur në një konferencë shtypi të dielën përpara një operacioni, Netanyahu refuzoi sërish thirrjet për zgjedhje të parakohshme, duke thënë se vetëm Hamasi do të përfitojë prej tyre.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *