• |
ide | kryesore

Del LISTA e “Forbes”: Këta janë sot njerëzit më të pasur të Botës

Arkiva, F1, Lajme, Planet, Të fundit
forbesTë pasurit e botës po shtohen, por të pasurit po pasurohen edhe më shumë. Sipas llogaritjeve të fundit të publikuara këtë të martë nga revista amerikane “Forbes”, sot në botë ka 2871 miliarderë.

Janë 141 më shumë se në vitin 2023 dhe pasuria e tyre kap vlerën e 14 200 miliardë dollarëve, pra 2 000 miliardë më shumë se vitin e kaluar.

Bernard Arnault
Bernard Arnault

Më i pasuri në botë, për të dytin vit radhazi është Bernard Arnault, pronari i LVMH, me 233 miliardë dollarët e tij. Pasuria e francezit u rrit me 10% në vitin 2023 falë një viti tjetër rekord për konglomeratin e tij të luksit që përfshin markat Louis Vuitton, Christian Dior dhe Sephora.

Vitin e kaluar, gjigandi i modës pati 16.5 miliardë dollarë fitim neto nga 94 miliardë dollarë të ardhura. 

Në vendin e dytë është Elon Musk me 195 miliardë dollarë. Ai i është larguar shumë kulmit të nëntorit të vitit 2021, kur u bë personi i parë me një pasuri 300 miliardë dollarë.

Elon Musk addresses Twitter staff about free speech, remote work, layoffs and aliens : NPR
Elon Musk

Musk tashmë e ka humbur titullin si “më i pasuri në botë” pasi “bastet” e tij të guximshme ose kanë fluturuar (vlerësimi për SpaceX është rritur me 80% në 180 miliardë dollarë) ose kanë dështuar (X, dikur Twitter, vlen rreth 70% më pak sesa kur e bleu në tetor 2022, dhe aksionet e Tesla kanë rënë 57% që nga 2021).

Jeff Bezos është i treti me 194 miliardë dollarë. Themeluesi i Amazon pati fitime të arta këtë vit. Ai është 80 miliardë dollarë më i pasur, falë një rritjeje prej 93% në aksionet e tij të tregtisë elektronike Leviathan. Ai shpenzoi 150 milionë dollarë për të blerë një shtëpi në ishullin e Majamit.

Mark Zuckerberg | Biography & Facts | Britannica
Mark Zuckerberg

Në vendin e katërt gjejmë Mark Zuckerberg me 177 miliardë dollarë. Çfarë suksesi ka qenë për CEO-n e Meta.

Pasi aksionet e gjigantit të mediave sociale ranë 75% në 2021, Zuckerberg pushoi pothuajse një të katërtën e stafit të tij duke vënë baste të mëdha në AI dhe metaverse. 

Aksionet pothuajse u trefishuan gjatë vitit të kaluar, duke e bërë Zuck, në moshën 39-vjeçare, më të pasur se asnjëherë.

Forbes ka identifikuar 2781 miliarderë në mbarë botën, një shifër që nuk është arritur kurrë më parë. Janë 141 miliarderë më shumë se në 2023 dhe 26 më shumë se rekordi i mëparshëm, i vendosur në 2021. Për t’u theksuar është hyrja në renditje e artistes amerikane Taylor Swift me 1.1 miliardë dollarë.

Shtetet e Bashkuara janë sërish vendi me numrin më të madh të qytetarëve miliarderë (813) me një vlerë totale prej 5 700 miliardë dollarësh.

Pasuria e Donald Trump llogaritet 2.3 miliardë dollarë. Revista amerikane ka bërë edhe llogaritë e xhepit të ish-presidentit, sipas të cilit Trump është në vendin e 1438-të në renditjen botërore për vlerën e tij neto. Forbes vlerëson se vlera neto në kohë reale është megjithatë më e lartë dhe e barabartë me 5.9 miliardë dollarë. ©LAPSI.al1 Comment

  1. Rothchild, Rockefeller, Medici, Openhimer, Warburg dhe shume te tjere nuk i shfaqni ne liste fare po na nxirrni keta lavazhieret si me te pasur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *