• |
ide | kryesore

SHBA/ Rekord ankesash për diskriminim dhe sulme kundër myslimanëve në 2023

Arkiva, Planet
SHBARastet e raportuara të diskriminimit dhe sulmeve kundër muslimanëve dhe palestinezëve arritën nivele rekord në SHBA në vitin 2023 për shkak të islamofobisë dhe tensioneve të rritura pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës, sipas të dhënave nga organizata.

Ankesat arritën në 8,061 në 2023, një rritje prej 56% krahasuar me vitin e kaluar dhe numri më i lartë që kur Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR) filloi të mbante shënime gati 30 vjet më parë. Rreth 3,600 nga ato incidente ndodhën midis tetorit dhe dhjetorit, vuri në dukje CAIR.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë raportuar një rritje të islamofobisë dhe paragjykimeve anti- palestineze, si dhe antisemitizmit në mbarë botën, që nga shpërthimi i luftës më 7 tetor.

Ndër incidentet e raportuara në SHBA janë therja me thikë e 6-vjeçarit palestinezo-amerikan Wadea al-Fayoum në Illinois, vrasja e tre studentëve palestinezë në Vermont në nëntor dhe therja me thikë e një palestinezo-amerikani në Teksas në shkurt.

Raporti i CAIR thekson se viti 2023 pa “një rritje të urrejtjes anti-myslimane” në krahasim me vitin 2022, kur ankesat fillimisht ranë. Në nëntë muajt e parë të 2023 incidente të tilla ishin rreth 500 në muaj, përpara se të hidheshin në gati 1200 në muaj në tremujorin e fundit.

“Një shtytës kryesor pas kësaj vale islamofobie të shtuar ishte përshkallëzimi i dhunës në Izrael dhe Palestinë në tetor 2023”, thuhet në raport. Shumica e ankesave në vitin 2023 ishin për diskriminim në punë dhe arsim, në ofrimin e azilit, por edhe krime të urrejtjes.2 Comments

  1. Keta muter nuk i japin te drejte as femrave te tyne e kerkojne te drejta nga shtetet ku kane emigruar! Qelbesira!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *