• |
ide | kryesore

“Ky është një vend që nuk ta fal kollaj suksesin”, shpjegimi qesharak i Veliajt për çetën e tij të hajdutëve

Arkiva, Lajme, Të funditErion Veliaj zhvilloi sot një bashkëbisedim me nxënësit ekselentë të shkollës “Qemal Stafa”, ku bëri dhe një reagim për drejtorët e tij hajdutë që tashmë janë arrestuar nga SPAK e të tjerë që janë nën hetim. Siç pritej, Veliaj tenton të relativizojë aferën dhe thotë se uron që njerëzit e tij të provojnë pafajësinë e tyre.

“Ky është një vend që nuk ta fal kollaj suksesin” thotë Veliaj duke bërë viktimën se po sulmohet për arritjet e tij në bashki. Për grupin kriminal të tenderave, kryebashkiaku i Tiranës shmang cdo përgjegjësi nga vetja edhe pse ata ishin njerëzit e tij më të afërt. Lexoni më poshtë për zbavitje reagimin plot jusitifike të Veliajt.

“Por, si çdo organizatë, ashtu si organizmi i njeriut, ka sfidat e saj. Pyetja është: Si i adresojmë këto sfida? Sot e kam nisur ditën me një takim, ku morëm vendimin për largimin e disa kolegëve sepse organizata e madhe është më e rëndësishme se 1 apo 2 persona, të cilët mund të kenë probleme me ligjin dhe duhet t’i zgjidhin këto probleme me drejtësinë. Unë uroj që të provojnë pafajësinë e tyre, por teksa i zgjidhin ato probleme, na duhet që organizata të vazhdojë përpara. Në një organizatë, – nuk ka rëndësi nëse është shkollë, nëse është bashki, nëse është drejtori apo kompani e madhe, – nëse ka një problematikë, ajo duhet adresuar.

Unë mendoj se njerëzit duhet t’i zgjidhin problemet me drejtësinë pa e ulur ritmin e organizatës. Kjo është arsyeja pse disa njerëz duhet të bëjnë ‘time out’, dhe pse organizata vetë, në këtë rast Bashkia e Tiranës, duhet të vendosë disa sisteme vetë-korrektuese. Ne e kemi një sistem të brendshëm auditi, por unë besoj se duhet të vëmë edhe sistem për të kontrolluar konfliktin e interesit. Ka shumë organizata, të cilat për dikë që ka punuar aty dhe më pas është larguar, vendosin që ai person të mos ketë të bëjë më me atë organizatë për një periudhë të caktuar 3 vjet, 5 ose 10. Këtë po e mendoj ta zbatoj seriozisht edhe në Bashkinë e Tiranës.

Kjo organizatë ka bërë punë të jashtëzakonshme, ia ka ndryshuar fytyrën Tiranës, por nuk është përfekte, bën gabimet veta. Ndonjëherë, duhet t’u japësh kohë njerëzve të sqarojnë problemet me drejtësinë, ndërsa organizatës duhet t’i japësh lirinë të vazhdojë të ecë përpara. Ky është një vend që nuk ta fal kollaj suksesin. Ka disa njerëz që harrojnë çdo punë që është bërë dhe për një problematikë, për një çështje që patjetër duhet zgjidhur dhe adresuar, janë gati të zerojnë gjithçka.

Është e pashmangshme që në një organizatë komplekse, dikush të cedojë, por, pyetja është: si sillet secili prej nesh kur përballet me këtë problem? Ndaj, mbetem i vendosur që, siç kjo organizatë e ka bërë Tiranën historinë më të madhe të suksesit në rajon, dhe në ndryshimet e korrigjimet për transparencë e luftë kundër konfliktit të interesit për punonjës apo ish-punonjës, të jetë gjithashtu model ripërtëritje e përmirësimi.

Teksa dëshiroj me gjithë zemër të besoj deri në fund në pafajësinë e të gjithë bashkëpunëtorëve të mi, në ditët në vijim do të duhet të mendojmë me kolegët e bashkisë, disa masa konkrete që do duhen marrë, në mënyrë që të kemi një kontroll më të rreptë e një parandalim më efikas ndaj çdo lloj devijimi potencial nga standardet më të mira publike. Pasi Bashkia Tiranë duhet të jetë kampione edhe në procedurat e prokurimit, garantimin e transparencës, shmangien e konfliktit të interesit.

Unë shpresoj dhe jam i bindur se drejtësia do të bëjë punën e saj në mënyrë profesionale, të drejtë e të pavarur. E ndërkohë, në bashki ne duhet të vazhdojmë me më shumë vrrull punën, jo vetëm për të mos cenuar në asnjë moment besimin e qytetarëve te ne, por për të përmbushur ndaj cdo banori e banoreje të Tiranës premtimet për të cilat jemi zotuar.”19 Comments

 1. ANDI BUSHATI E TALL KEQ KADRI YMER KELLIREN DHE ZAGARET E EDI RAMES thotë:

  KADRI YMER KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH

  KOL KYCIT
  FRRYK CYPIT
  DENIS MINGES
  SKENDER GERON MINXHOZIT
  KAR BOLES BOLINO
  KRESHNIK SPAHIUT
  LENC VANGJELIT

 2. Veliaj eshte vete Neveria. Eshte njeriu qe kur kandidoi me G99 tregoi se sa vlen. Me nje popull primitiv ai spekuloi kur Rama me urdher te Sorrosit e perfshiu ne PS. Ai eshte nje i pavlere i paturp.

 3. Histori suksesi Tirana?? Ky qelbesire jo vetem qe eshte cinik por edhe provokator sharlatan. Tirana, eshte bere qyteti me i pajetueshem i rajonit, ndotje e beton, larje paresh droge dhe shemtim i arkitektonikes bashke me harxhime pa teklif per fasada me ngjyra.

 4. KADRI YMER KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN,EDI RAMA BABA I DJALIT TE GRUAS SE LAL DHJERIT,KRISTAQ RAMA BABA I GREGUT thotë:

  ZOTI BUSHATI JE I MADHE KUR JA VURE EMRIN ZAGAREVE TE EDI RAMES ‘’KADRINJE’’
  BILES KADRI YMER KELLIRES ESHTE NJE EMER PERFEKT PER KETE ZAGAR TE FRUSTRUAR SEXUAL TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE E TALLIN ARMAND SHKULLAKU ,FATOS LUBONJA DHE ANDI BEJTJA

  1. Pu pu pu ça buçe e shpifure praqirë dhe gojëspermë!

 5. C’eshte more ky i pafytyre…..
  Ku eshte katandisur Tirana te zgjedhi kryetar bashkie nje qelbesire si puna e lali fikut….

  1. po mjaft o loqe se nuk ka zgjedh njeri ramen e lalin. si plasi kari njeriu per fisqrillekun soclist ne shqiperi….thuaj qe vjedhin votat e shesin bythen per dy pako mjell se jan ne pik te hallit dhe jane rrota kari. ketu ka luajtur rol edhe PD qe do te nxjerr figura si Belind Kellici dhendri i socialistit Artan Shkreli qe ndan leket me drejtoret e partise socialiste per projekte te ndryshme….jeni nen kontroll sistematik mendor.

 6. Si nuk ke turp o te qifte Aftika nonen,ajolen dhe ke te mban pragu i shtepise,ndyresire e shpifur.
  Tre monstra ka ne qarkullim ne kete kohe :1.Edvin Droga,kriminel,hajdut,pleh 3 legen dhe plehu i Tiranes,fellqesira e ligesia e paturp,hajduti i neveritshem erion Veliaj,i treti pleh eshte dhe lul brava,mekebesi i tyre i pervuajtur,nje paterice qe u sherben pafytyresisht.

 7. Nga vjedhja e cdo metri katror publik dhe privat dhe deri te vetekorruptimi, sukseset e Veliajt nuk numurohen.

  Nese do mbahet mend per dicka ajo do jete si mashtruesi i shekullit 21.

  Fakti qe flet per Bashkine dhe shtetin tone si nje organizate personale, verteton shprehjen e gjyshes sime.

  Budallain lere se te tregon vete.

 8. Te shkretet nxenes ekselente, qe iu duhet te degjojne fjalimet idiote te kryemashtruesit. Shpresoj qe mendjet e tyre te mos kontaminohen nga paturpesia dhe genjeshtra e pafytyre.

 9. Po ta lexoni me kujdes Bashkia sipas ketij veremliu quhet “organizate”. Po ky kokrra e mutit qe ka qelb e po qelb gjithe dynjane vetem kete fjale di te thote sepse realisht ashtu jane organizate por jo kaq thjeshte: Jane dhe e kane te provuar qe jane “organizate kriminale”.
  Shume shpejt bohu gati per pizhame o sumçe se atje ta zgafllojne…….

 10. Hajdut qe e ke vendin ne burg, dhe mos kujto qe nuk do te hyshe ne burg.

  Kan shkuar hajdute me te mire se ti

 11. Gjalle eshte akoma ky kopili i shqipes
  p.s. shqipja eshte bucja qe ka sjelle ne kete dynja kete moster , kurve mami baxhelle kopili .

  1. KOPILI I AHMADINEXHATIT qe eshte mbarsur ne Terpan te Beratit kur Ahmadinexhati ne ate kohe kishte ardhur ne Shqiperi ne 1977-1978 si i ri revolucionar dhe bente pergatitje ushtarake nen “kujdesin” e vecante te Shqiponjes. Dhe kete kopilin e linden ne Maternitetin e Tiranes shume larg nga Berati, me friken se mund te dilte Erion Kopili i zi dhe ne Berat do behej nami me kete fakt.

 12. Thoni c’te doni per Lalin,kete do keni kryeminister ne nje te ardhme te afert.E kush nuk do e votoje? Rama vetem duke i rene dajres pa premtuar asgje fitoi,jo Ky qe eshte mjeshter per te premtuar( genjyer)

 13. Eshte konsum i madh, mendor dhe fizik te shtiresh gjithe kohen! Propagande e shfrenuar per te zhurmuar vjedhjet monstruoze! Dhe vjen dita kur mblidhet gjithe ajo energji negative dhe plas diku! N
  Mund te plase be zemer, ne tru, ose ne…temth! Fytyra prej Uriah Hipp-i e kryedrejtorit vazhdon e zgerdhihet!!!…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *