• |
ide | kryesore

Nis ndërtimi i kampit në Shëngjin, strehimi i emigrantëve pritet të fillojë në fund të majit

Arkiva, Lajme, Të funditKa filluar puna për ndërtimin e një qendre për regjistrimin emigrantëve në qytetin e portit veriperëndimor të Shqipërisë, Shëngjin, në bazë të një marrëveshjeje mes Shqipërisë dhe Italisë, njoftuan autoritetet shqiptare të mërkurën.

Në portin e Shëngjinit u përcaktua kohë më parë një vend ku tani ka nisur të ndërtohet qendra për regjistrimin dhe verifikimin e emigrantëve që kapen nga autoritetet italiane në Detin Mesdhe.

Shqipëria pritet t’i pranojë deri në 36.000 emigrantë nga fillimi i muajit të ardhshëm, në bazë të marrëveshjes.

Drejtori i Portit të Shëngjinit, Sandër Marashi, tha për media të mërkurën se Qeveria italiane kishte kërkuar rreth 4.000 mijë metër katrorë tokë brenda territorit të portit dhe se strehimi i emigrantëve pritet të fillojë kah fundi i majit.

“Sipërfaqja që u kemi dhënë nuk na pengon ne në përpunime, apo aktivitetin që ka porti i Shëngjinit. Nga mesi ose fundi i muajit maj pritet që të vijnë emigrantët e parë”, tha Marashi. Punimet po kryhen nga kompani shqiptare të kontraktuar nga Italia.

Nëntorin e kaluar, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, e nënshkruan marrëveshjen, sipas së cilës Italia do t’i dërgojë në Shqipëri emigrantët që i kap dhe i shpëton në Detin Mesdhe, duke filluar nga pranvera e këtij viti.

Sipas marrëveshjes, emigrantët e regjistruar në qendrën e Shëngjinit më pas do të shoqërohen në një qendër strehimi në veri, në Gjadrit të Lezhës, ku ka disa ditë që ka filluar ndërtimi i saj.

Kuvendi i Shqipërisë e ratifikoi këtë marrëveshje në shkurt, me gjithë kundërshtimin nga opozita dhe shqetësimet e ngritura për mungesë transparence.

Dy ditë pasi u nënshkrua ajo nga Rama dhe Meloni, Amnesty International tha se marrëveshja është e “jashtëligjshme dhe e pazbatueshme”.

Sipas marrëveshjes, Italia do të depozitojë 16.5 milionë euro në një llogari të posaçme të Thesarit të Shqipërisë, si paradhënie për strehimin e emigrantëve në Shqipëri.

Marrëveshja parasheh që emigrantët që do të kapen në Detin Mesme dhe të strehohen në Shqipëri dhe strehimin e tyre do ta financojë shteti italian.

Hyrja e emigrantëve në ujërat territoriale dhe në territorin e Shqipërisë do të kryhet ekskluzivisht me mjetet e autoriteteve kompetente italiane.

Në dokumentin e publikuar nga Qeveria shqiptare nënvizohet se autoritetet italiane do të përballojnë çdo shpenzim të nevojshëm për akomodimin dhe trajtimin e emigrantëve, duke përfshirë ushqimin, kujdesin shëndetësor dhe çdo shërbim tjetër që do të vlerësohet i nevojshëm dhe duke u kujdesur që ky trajtim të respektojë të drejtat dhe liritë themelore të njeriut, sipas së drejtës ndërkombëtare.

Italia, sipas marrëveshjes, do të financojë të gjitha shërbimet e kujdesit spitalor, por edhe të pajisjeve, sikurse automjetet dhe karburantet si dhe pagesat për avokatë. Ndërkaq, Shqipëria do të ofrojë lehtësira për personelin italian që do të punojë në Shqipëri, të cilët do të përjashtohen nga nevoja për pajisje me viza, leje të qëndrimit dhe kërkesa të tjera që kërkohen nga legjislacioni shqiptar për migracion.

Po ashtu marrëveshja parasheh edhe obligimet që ka Italia sa i përket ofrimit të sigurisë të qendrave të pritjes së emigrantëve, ndërkaq Shqipëria do të ofrojë siguri për emigrantët gjatë transportit të tyre jashtë këtyre qendrave.

Fillimisht pritet të strehohen rreth 3.000 persona, ndërsa në një vit fluksi emigrator mund të shkojë deri në 36.000 persona./REL2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *