• |
ide | kryesore

Rusia: Qendra që u hap në Shqipëri do kryejë sulme kibernetike ndaj nesh

Arkiva, Lajme, Të fundit
kibernetikeKryeministri Edi Rama inauguroi këtë të mërkurë hapjen e Qendre të re të Inovacionit të Sigurisë dhe Mbrojtjes. “Kjo qendër i bashkohet Njësisë Ushtarake të Sigurisë Kibernetike, një tjetër projekt i madh për mbrojtjen në botën dixhitale, me një rol kyç në luftimin e kërcënimeve kibernetike dhe mbrojtjen e sistemeve tona të informacionit, i krijuar falë mbështetjes së SHBA” – deklaroi Rama gjatë ceremonisë së inaugurimit të mërkurën. Më pas Rama vizitoi ambientet e reja të Qendrës së bashku me ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi dhe zyrtarë të lartë të Forcave të Armatosura.

Pas kësaj ka reaguar menjëherë Rusia përmes zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme, Maria Zakharova. Ajo akuzoi NATO-n dhe Bashkimin Evropian për zgjerimin e qendrave të tyre kibernetike të orientuara drejt sulmeve kundër Rusisë. Sipas saj, një qendër e ngjashme po hapet edhe në Shqipëri, me pretendimin se misioni i qendrës do të jetë “të krijojë një imazh negativ të Rusisë”.

Zakharova tha se “në këtë mënyrë po krijohet një tjetër burim kërcënimesh hibride në Ballkan”, duke deklaruar se ky është një rajon me probleme të mëdha politike.

Mediat shkruajnë se në këtë mënyrë Rusia ka filluar të sajojë një justifikim për të kërcënuar Shqipërinë. Gjatë konferencës në Moskë, Zakharova akuzoi NATO-n dhe BE-në për zgjerimin e qendrave të tyre kibernetike të orientuara drejt sulmeve kundër Rusisë.

Sipas saj, një qendër e ngjashme u krijua në vitin 2017 në Helsinki të Finlandës, për të cilën personeli ushtarak rus pretendon se funksionon në sfera ushtarake, politike, diplomatike, ekonomike, informative, mjekësore dhe të tjera për të dëmtuar imazhin pozitiv të Rusisë. Zakharova akuzoi më tej NATO-n për manovra të rrezikshme luftarake.

“Aktualisht, në marrëdhëniet me Rusinë, blloku është kthyer në mendësinë e Luftës së Ftohtë. Në dokumentet e doktrinës së tij, Rusia është shpallur “kërcënimi më i madh i drejtpërdrejtë”. Ka një grumbullim aktiv të trupave në drejtimin lindor. Stërvitje ushtarake të paprecedentë. Ata po përgatiten për luftë kundër Rusisë dhe as nuk e fshehin atë”, – shtoi ajo. ©LAPSI.al11 Comments

  1. Niko bythëpreshi
   Po ça rreziku nga këta bastardë binj bastardësh bolshevikë…?
   Ramëkurvi me larot dhe buçet e haremit të vet dinë vetëm të vjedhin dhe të drogohen.
   Ajo që ja mbledh lëkurëtrashëve rusë, eshtë Finlanda.
   Ata nuk u dorezuan as në 1939
   Dhe i sharruan me plumba monstrat e mallkuara uralosiberiane.

   1. Me lot komenti per keta finlandezet trima qe tani zhgerryhen me bidona nafte ne kufirin rus qe te marrin naften me 50% me lire se ne BE.

 1. Se mora vesh zedhensen e Rusise kete qender informatike e inaguroi Rama e ajo flet per SHBA. Zhgenjyese per Ramen

  1. Megungallen nuk e ftuat, as nafijekimete fytyrtaven? Mosmirenjohes.
   Rrofte nikoooo peleshpidhi dhe trim moterqiri.

 2. Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans

 3. Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans
  Fuck EU and Europeans

 4. Po ja prishka “imazhin pozitiv Rusisë” kryeministri i korruptuar i Shqipërisë Edi Rama që qenka kujtuar më së fundi për të krijuar sistemin e mbrojtjes kibernetike nga sulmet e shteteve terroriste si ajo e Putinit.
  Po si mund të flitet për Rusinë për imazhe pozitive, kur shoqëruar me kërcënime të luftës bërthamore perëndimin e NATO, ka thuajse tre vite që po masakron Ukrainën për ta pushtuar ate ?
  Është njëlloj sikur neonazistët të ngrihen e të protestojnë se NATO po i prish “imazhin pozitiv” Hitlerit.
  Sipas zv ministres ruse , Rusia paska krijuar një imazh pozitiv , duke sulmuar pabesisht një shtet fqinj me gjithë arsenalin e saj ushtarak, duke rafshuar qytete e fshatra ukrainase me bombardime, duke vrarë dhjetra mijëra civilë të pa pafajshëm, fëmijë, gra e pleq, duke detyruar me dhunë që ate vend ta braktisin miliona nga rreziku për jetën, duke shkatëruar gjithë infrastrukturën energjitike e jetësore.
  Ishte Ukraina ajo që sulmoi Rusinë ?

 5. Çfarë imazhi do prishë filoserbi e që natyrisht si i tillë dhe filo rus!!!
  E pastaj çfarë imazhi i prish Rusisë që është vendi më agresor dhe terrorist!!!
  Me shumë se kaq nuk ka.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *