• |
ide | kryesore

Vaji i ullirit është produkti më i vjedhur nga supermarketet në Spanjë

Lajme, Të funditVaji i ullirit po rrëshqet nga duart e tregtarëve spanjollë. Produkti i kuzhinës u quajt ari i lëngshëm sepse u bë produkti më i vjedhur nga supermarketet spanjolle. Thatësirat dhe valët e të nxehtit ngritën çmimin e vajit të ullirit në Spanjë, gjë që çoi në statusin e tij si një mall i shtrenjtë. Në 70 për qind të rajoneve të vendit, është produkti më i vjedhur në supermarkete, duke tejkaluar edhe proshutat e njohura Iberico.

Spanja është prodhuesi më i madh i vajit të ullirit në planet dhe produkti është një pjesë kyçe e ekonomisë dhe kulturës ushqimore të vendit. Por ndërsa çmimi i vajit të ullirit është goditur nga inflacioni, çmimi i shitjes me shumicë është rritur nga 2,13 € për kg në shkurt 2020 në 8,88 €, një rritje prej 70 për qind vetëm vitin e kaluar.

Për blerësit, kjo nënkuptonte rritje të çmimit nga rreth 5 euro për kilogram në 14 euro. Dyqanet spanjolle kanë përdorur zinxhirin e shisheve të mëdha së bashku ose pajisjen e tyre me etiketa sigurie që përgjithësisht lidhen me pijet alkoolike në raftet e larta.

Spanja është atipike në Evropë për preferencën e saj për ushqime të shijshme si një objektiv për vjedhje. Në të gjithë Evropën, vjedhja e alkoolit është më e zakonshme. Vjelja e ullirit 2023/2024 është tashmë pas nesh dhe reshjet e dendura kanë rritur prodhimin nga niveli i ulët historik i një viti më parë.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *