• |
ide | kryesore

Irani gati të sulmojë Izraelin/ Reagon Biden: Mos e bëni!

Arkiva, Lajme, Të fundit
joe bidenPresidenti i SHBA-ve, Joe Biden thotë se ai pret që Irani të sulmojë Izraelin “më shpejt se vonë”, teksa po rritet frika për një hakmarrje iraniane mbi një sulm ajror që vrau komandantët e saj të lartë në fillim të këtij muaji. Izraeli nuk e ka pranuar sulmin ndaj një konsullate iraniane në Siri, por besohet gjerësisht se ka qenë dora e tij.

Zyrtarë amerikanë i kanë thënë CBS News se një sulm i madh i Iranit ndaj Izraelit mund të ndodhë së shpejti. Izraeli reagoi se është gati të mbrohet. Në këtë situatë Biden iu drejtua Iranit me fjalët: “Mos e bëni”.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit. Ne do ta mbështesim Izraelin. Ne do të ndihmojmë në mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses” – tha Biden. Irani mbështet Hamasin, grupin e armatosur palestinez që lufton Izraelin në Gaza, si dhe grupe të ndryshme në të gjithë rajonin, si Hezbollahu në Liban që shpesh kryen sulme kundër izraelitëve.

Të premten, Hezbollahu tha se kishte lëshuar “dhjetëra” raketa nga Libani drejt Izraelit. Një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit tha se ishin lëshuar rreth 40 raketa dhe dy dronë shpërthyes. Nuk u raportua për viktima dhe se nuk kishte të dhëna për përfshirje nga aktorë të tjerë. Tensionet në rritje kanë bërë që vende si SHBA, Britania e Madhe, India dhe Australia të paralajmërojnë qytetarët të mos udhëtojnë drejt Izraelit.

Gjermania u bëri thirrje qytetarëve të saj që të largohen nga Irani. Departamenti Amerikan i Shtetit gjithashtu ndaloi stafin diplomatik dhe familjet e tyre në Izrael të udhëtojnë jashtë qyteteve të Tel Avivit, Jerusalemit dhe Beersheba. Të premten, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u takua me anëtarët e kabinetit të tij të luftës. ©LAPSI.al14 Comments

 1. Ky matufi Bidon pse nuk iu thote cifuteve izraelit mos e beni? Jo vetem qe duhet ta bej Irani ,por duhet ti zhduki cifutet nga ana e dheut sic beri Adolfi!

  1. O toni! Izaeli i tregon vendin Iranit te ajatollahve, per rastin per t’i treguar vendin. Keshtu qe ju islamiket psikopate ta kuptoni se Izraeli eshte i pamposhtur. Fakti qe i bobards ambasaden e tyre n’a Damask e tregon kete….

 2. O kokpatate, e ke hap kutine e krimbave, tani normal qe do dalin jashte. Qe kur te emeruan ty president ( se ti nuk e di akoma qe je president), e shkerdhyet dhe po e degjeneroni boten perdite e me shume. Sa erdhe ti idiot, vu lufta nga kater anet.

  1. Gjithe ketyre arabeve islamistoshqiptar qe jane kunder Izraelit, duhet me i bere nje pyetje: Sikur nje grup i armatosur kosovar te kishte hyre e Serbi e te kishte vrare e prere civile te pafajshem, çdo te ndodhte me Kosoven?? Besoj se e merni me mend qe Serbia do i nxirrte juin e zi Kosoves do i kish zhduk te gjithe….OK budallenj!

 3. Ti ndale se pari doren izraelite te gwnocidit , krimeve e pushtimit, kete te beje Bidoni shpuar, se sa per perkrahjen Amerikane, ajo dihet. Izraeli me kete lufte me se shumti ndaj civileve te pa armatosur, me krimet monstruoze, mund te themi qe ia kane kaluar edhe Hitlerit per ate qe u ka bere.Ne se bota kujton holokaustin Hitlerian, sot duhet te kujtojme holokaustinCIFUT, ndaj popullit autokton Palestinez.Historia po verteton qe izraelitet kane qene arixhinjt nomade ne Palestine, kurse sot, me pushtime ka zgjeruar me heres siperfaqen e pushtuar, e per kete bota perendimore qe e krijoi si shtet plasdarem ne Palestine, na jane bere dominues, pushtues e dhunues te atij populli qe i pranoi.kjo eshte politike masonesh cifute qe luajne shume me konspiracione, bese nuk kane se skane patur ndonjihere.

  1. Qenka nje kar ketu, i ores: 04 : 45 qe e beka historine e Izrelit spas qejfit te tije. O koqe! Arabet palestineze nuk jane autochtone.Kane ardhur aty nga me pushtimet arabe 700- 800 pas krishtit. Budall dhe injorant autokton je ti qe guzon te flasesh per gjera te paqena!

 4. O toni! Izaeli i tregon vendin Iranit te ajatollahve, per rastin per t’i treguar vendin. Keshtu qe ju islamiket psikopate ta kuptoni se Izraeli eshte i pamposhtur. Fakti qe i bobards ambasaden e tyre n’a Damask e tregon kete….

 5. Ore keto izraelitet a jane autoktone, se ne fisionomi ( surat) nuk kane asnje ngjashmeri me te tjeret ne ate zone .

  1. Izraelitët s’po bëjnë gjë tjetër veçse po mbrojnë veten e tyre.
   E gjithë bota musulmane ngritur ne këmbë kundër tyre e veçanërisht ajo arabe që ka pushtuar ato territore dhe jo vetëm ato.
   Është njësoj sic kanë bërë fiset sllave ne Europë e sidomos serbët ne territoret ilirire. Me të vetmin ndryshim që Izraeli u ndihmua shumë në kohra nga Europa kristiane gjë që vazhdon dhe sot. Por Izraeli ka fuqinë e të mbijetuarit vetë si popull inteligjen e inovator dallueshëm kudo ku janë me sensibilizimin e të qenit izraelit.
   Kështu që e vështirë që Irani mundet të ndryshojë gjë!!
   Me bën përshtypje që ne Shqipëri të ashtuquajturit besimtarë islamik sillen ne bazë të fesë e jo të gjakut e të historisë. Me Izraelitët na lidh gjaku e historia me arabët asgjë!! Nuk është e rastësishme që gjatë luftës së II botërore I vetmi popull që i mbrojti ata ishin shqiptarët dhe musulmanë.

   1. Israeli eshte nazist dhe supremacist qe ka pushtuar toka arabe dhe duhet te zhduket nga faqja e dheut rraca cifute bashke me faren tende

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *