• |
ide | kryesore

Liderët e G7 mblidhen online: Irani të ndalë sulmet ndaj Izraelit

Arkiva, Lajme, Të fundit
irani“Me veprimet e tij Irani ka bërë një hap më tej drejt destabilizimit të rajonit dhe rrezikon të provokojë një përshkallëzim të pakontrollueshëm rajonal. Kjo duhet të shmanget,” thuhet në deklaratën e G7 e cila kryesohet për momentin nga Italia.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë për të stabilizuar situatën dhe për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm. Në këtë frymë, ne kërkojmë që Irani dhe përfaqësuesit e tij të ndërpresin sulmet e tyre. Ne jemi të gatshëm të marrim masa të mëtejshme në përgjigje të nismave të mëtejshme destabilizuese,” thuhet në deklaratë.

Këshilli Evropian rreth çështjes Irak – Izrael

Kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili mori pjesë në takim, tha se armëpushimi në Gaza do të ndihmonte për uljen e tensioneve midis Iranit dhe Izraelit.

“Të gjitha palët duhet të tregohen të përmbajtura. Ne do të vazhdojmë të gjitha përpjekjet tona dhe dë të punojmë për uljen e tensionit,” tha Michel, i cili kërkoi “përfundimin e krizës në Gaza përmes një armëpushimi të menjëhershëm sa më shpejt të jetë e mundur.”

Michel tha gjithashtu se Këshilli Evropian do ta diskutojë çështjen e sulmit sa më shpejt të jetë e mundur, dhe veçanërisht Irakut ndaj Izraelit javën e ardhshme.

Kritika mbarëbotërore

Sulmi që ndërmori Iranit kundër Izraelit, megjithë paralajmërimet ndërkombëtare, ka shkaktuar reagime dhe kritika mbarëbotërore.

Para mbledhjes së G7, kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, e dënoi sulmin e Iranit ndaj Izraelit. “Ne jemi shumë të shqetësuar për destabilizimin e mëtejshëm në rajon dhe do të vazhdojmë të punojmë për ta parandaluar atë”, shkroi Meloni në platformën online X (ish-Twitter). /DW5 Comments

  1. Jane mbledhur 7 diktatoret dhe po kritikojne nje diktator ne Iran pse ju kunderpergjigj sulmit te nje diktatori ne Izrael sic eshte Netanyahu ( kryeministri i perjetshem ne mandatin e peste).

    Listen e 7 diktatoreve ne perendim e kryeson bythqiri Trudeau ( versioni Lali Eri qe kemi ne Shqiperi) KM i Kanadase qe shpalli ligjin e luftes per te asgjesuar protesten e kamionisteve kundra vaksines me detyrim 2 vite me pare, protesta me paqesore ne historine e njerezimit ku dhe ju bllokoi llogarite bankare dhe ku sot e kesaj dite pas 2 vitesh jane ne burg tre protestues.

  2. Ore Gay7sa po bombardimin e ambasades iraniane ne Damask kush e kreu? Alienet? Ca i dini njerzit qorra? Kush po vret me shume se ajo plandemia juaj ne Palestine?

  3. LE TE MENDOJME FLASIM DHE VEPROJME SI TE DESHIROJM TE GJITH POR PO NUK MENDUAM FOLEM DHE VEPRUAM SIC JAN KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE SUKSESET NE ASNJERAST QELLIMET NUK DO TE NA I PERMBUSHIN MUNDESIT DESHTIMI HUMBJA SHKATRRIMI DO JET PREZENT PER TE thotë:

    I FTOJ TE GJITH ,TE MOS NISEN NE ANGAZHIMET E TYRE NGA EGOJA FUQIJA ,POR TE PRANOJN DOMOSDOSHMERIT DHE JUSTIFIKOJN PERGJEGJSIT,TI JAPIN HAKUN GJITHCKAJE, PERDERI SA DUAN JET SIGURI ,PAQE SHPETIM ,TE GJITH JEMI NJEREZ ,QE VIM NGA NJE BURIM KRIJIMI UDHEZIMI ,SISTEM UNIK NDERGJALLESOR FUNKSIONI TE GJITH DUM JETEN ATE DREJTEN HAKUN PER VETE ASKUSH PADREJTESIN ,ASKUSH I PAGABUESHEM POR ASKUSH I PANDREQESHEM ,ASKUSH I TEPERT POR ASKUSH I PAVLER TE GJITH NDERIN JETEN PRONEN E KEMI TE SHEJT BARABAR, TE GJITH KEMI EGO KU SIKUR NJERIT TOKEN ME PASURIT E SAJ PO TI JEPEN NUK NGOPET PO TE GJITH KEMI MUNDESI PER TA FRENUAR ATE PERMES HAKUT LIGJIT MARRVESHJEVE,KY ESHTE PLANETI YNE TOKA SHTEPIJA JON E PERBASHKET QE ZOTI NA LA AMANET NE HAK BASHK ME GJITHCKA KA NE TE, KUSH DON QE TE SUNDOJ BOTEN , I SYGJEROJ TE KUPTOJN RRUGET E SUKSESIT SI SUNDOHET BOTA POR ,NJE GJE ESHTE E SIGURT SE ASKUSH NUK KA SHANCE PER SUNDUS NDAJ DIKUJT PA QEN ME PAR SUNDUES I MIRFILLT I VETES VET EGOS VET,KUR NJERIU ARRIN TE KUPTOJN VETEN QARTESOJN VETEN NDALOJN VETEN JAPIN HAKUN VETES NE CDO KUPTIM ATEHER ESHTE I AFTE TE SUNDOJNE BOTEN NJERZIT DO TA NDEROJN DHE RRESPEKTOJNE ,SHUM PREJ PRETENDENTEVE SOT SPO I DEGJOJN FEMIJET E VET,QE I KAN LINDUR RRITUR VET POPULLI VET, TE AFERMIT E VET ,DHE PRESIN TI DEGJOJN DHE NENSHTROHET BOTA ,U THEM ZOTERINE ,GJUHES KOMUNIKIMIT FJALES QE FLISNI I DINI VETEM EMRIN POR DHE TA VEPRONI POR JO CFAR SJELL ,E THEM PER SEJCILIN SHIKONI VETEN , ME PAR PASI TE VERTETEN PER VETEN E DUAM TE GJITH NJELLOJ NJERZ JEMI TE GJITH ASKUSH NUK THOT JAM KAFSHE, JETEN E DUAM TE GJITH DHE CDO TE MIR PO ASHTU ,POR VULLNETI ZOTIT TON TE PERBASHKET QE PER NE NJE JET SPROV ,PERMES KRIJIMIT DHE UDHZIMIT TIJE NE KETE FORME QE NUK NDRYSHON NUK ZHDUKET NUK MUND TA SFIDOJME POR VETEM TI PERSHTATEMI DUKE DASHUR TE VERTETEN SI PER VETE PER TE GJITH PASI KESHTU E KRIJOJ TE FUNKSIONOJNE NESE SNA PELQEN FJALA DO NA IMPONOJN FUNKSIONI SISTEMIT UNIK NDERGJALLESOR ,ME CDO MUNGES QE NE NA PLOTSON NEVOJAT TONA SI ZGJILLJE MIRQENJE PERSOSMERI ZHVILLIMI LEHTESI DHE SHPETIM JUFTOJ TE THELLOHENI PERPARA SE TE FLISNI DHE MATENI PERPARA SE TE VEPRONI PERDERI SA NE ANGAZHIME DESHIRONI SUKSES TREGUESIT E ZHVILLIMIT KAN SHENJA TEJKLALIM MASE DHE VETSHKATRRIM POR DHE MUNDESI SHPETIMI PERPARIMI NESE KA ANGAZHIME SIPAS KRITEREVE QE ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJN DOBIT RESPEKT PER TE GJITH

  4. BOTA KALOJ NGA DILEMA KUSH BEN LIGJIN SUNDON ,ATE,POR ZHVILLIMET E KETI ORJENTIMI SOLLEM KET EKSTREM ,TANI TE GJITH ME FAKTE VENDOSEN ,TEK VEPRIMI ,SUNDON BOTEN VETEN ,SIKSESI ME FJAL DHE NJEJT PASQYRA SAJ NJEJT VEPRA thotë:

    ASKUSH ME NUK MASHTROHET,ASKUSH NUK NENSHTROHET ASKUJT NE DEM TE VETES VET, VECSE ME BINDJE NE HAKPASI TE NJEJTE KEMI TE KRIJUAR SISTEMIN LOGJIK IMUNITAR DHE INSTINKT REFLEKTUES TE GJITHEVE NA NDAJN PADREJTESIT DHE BASHKOJN DOMOSDOSHMERIT ,TE GJITH DUHET TE VETDIJSOHEMI BINDEMI DHE PRANOJME QE ATE CFAR SNA PELQEN PER VETE ,TE MOS JA MENDOJM FLASIM DHE VEPROJME NDAJ ASKUJT, DHE GJITHCKA DUAM PER VETE TA ORJENTOJME DHE NDAJM NE MIRKUPTIM ME TE GJITH PERSA I PERKET TE MIRES DOBIS SI HAK ZOTI I KA QARTESU TE GJITHA ME FJAL DHE VEPRA ,NUK I DESHTEM DEGJUAM VEPRUAM PO SHIJOJM CDO TE KEQE NUK NA PELQEN E KEQA PERSERI LE TI PRANOJME DHE SHOHIM PREKIM DHE SHIJOJM CDO TE MIRE NGADO . MBASI ASKUSH NUK JA HOLLI ASKUJT ME SHUM SE VETES VET PASI PERGJEGJSIT RREZIKOHEN TU KTHEHEN NE LLOGARI PAS NJE KUFIRI MASE TE TEJKALUAR ME EMRUES VETEM EKSTREM TE FOLURIT NE EMER TE PUSHTETIT FUQIS LIGJIT E RRENUAN PROBLEMATIKAT E ASAJ ECURIJE DHE DOMOSDOSHMERIT DOMOSDOSHMERISHT PASI PO RRENOHET EKZISTENCA JETA BURIMET E SAJ NGA VET NE ,PO LOGJIKA KU ESHTE RESPEKT PER TE GJITH

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *