• |
ide | kryesore

Ndaloi qindra raketa dhe dronë iranianë/ Çfarë sistemi mbrojtës përdori Izraeli

Arkiva, Lajme, Të fundit
Izraeli, LindjenPothuajse të gjitha raketat balistike dhe dronët e lëshuar nga Irani në Izrael në një sulm të paprecedentë mbrëmjen e së shtunës u ndaluandhe nuk arritën të arrinin shenjën e tyre, sipas zyrtarëve izraelitë dhe amerikanë, duke theksuar mbrojtjen raketore të frikshme dhe me shumë shtresa të vendosura nga dy partnerët aleatë.

Shumica e më shumë se 300 municioneve iraniane, shumica e të cilave besohet se janë lëshuar nga brenda territorit të Iranit gjatë një sulmi pesë-orësh, u kapën para se të arrinin në Izrael, më shumë se 1,100 milje (1,770 kilometra) nga pika e lëshimit të tyre.

Ushtria izraelite tha ditën e sotme se “99%” e predhave të lëshuara nga Irani u kapën nga Izraeli dhe partnerët e tij, me vetëm një numër të vogël raketash balistike që arritën në Izrael. Në total, rreth 170 dronë, më shumë se 30 raketa lundrimi dhe më shumë se 120 raketa balistike u lëshuan në Izrael nga Irani gjatë natës së të shtunës, tha ushtria.

Në një telefonatë, presidenti amerikan Joe Biden i tha sot kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se përbënte një fitore për Izraelin pasi nuk u godit asgjë me vlerë, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane për CNN. Zyrtarët amerikanë thanë se më shumë se 70 dronë dhe tre raketa balistike u kapën nga anijet dhe avionët ushtarakë të marinës amerikane, pa dhënë detaje saktësisht se cilat mjete mbrojtëse u përdorën për rrëzimin e predhave.

Ndërsa nuk u zbulua se nga operonin ata avionë amerikanë, ka aeroplanmbajtëse të marinës amerikane dhe avionë me bazë tokësore shumë brenda rrezes së rajonit. Biden tha në një deklaratë se SHBA-të ishin të përgatitura mirë për të ndihmuar në mbrojtjen e Izraelit kundër sulmit iranian.

“Për të mbështetur mbrojtjen e Izraelit, ushtria amerikane zhvendosi avionë dhe shkatërrues të mbrojtjes raketore balistike në rajon gjatë javës së kaluar. Falë këtyre dislokimeve dhe aftësive të jashtëzakonshme të pjesëtarëve tanë ushtarakë, ne e ndihmuam Izraelin të rrëzonte pothuajse të gjithë dronët dhe raketat në hyrje”, tha Biden në një deklaratë.

Britania tha se ishte gjithashtu e përgatitur të ndërhynte duke përdorur aeroplanët e Forcave Ajrore Mbretërore që ka në rajon.

“Këta avionë të Mbretërisë së Bashkuar do të përgjojnë çdo sulm ajror brenda rrezes së misioneve tona ekzistuese, siç kërkohet”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha gjithashtu se Franca ishte e përfshirë në bllokimin e sulmeve iraniane.

“Ne po punojmë ngushtë me SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Francën që vepruan sonte. Ky partneritet ka qenë gjithmonë i ngushtë, por sonte u shfaq në një mënyrë të pazakontë”, tha zëdhënësi.

Ndërkohë, Izraeli operon një sërë sistemesh për të bllokuar sulmet nga çdo gjë, nga raketat balistike me trajektore që i çojnë ato mbi atmosferë deri te raketat e lundrimit dhe raketat me fluturim të ulët. Sistemi i “Kupolës së Hekurt” të Izraelit ka qenë shpesh në titujt kryesorë që kur vendi filloi ofensivën e tij ushtarake në Gaza në përgjigje të sulmeve të Hamasit të 7 tetorit brenda Izraelit që ndezën armiqësitë aktuale në rajon.

Iron Dome është shtresa e poshtme e mbrojtjes raketore të Izraelit, sipas Organizatës së Mbrojtjes Raketore të vendit (IMDO). Ekzistojnë të paktën 10 bateri Iron Dome në Izrael, secila e pajisur me një radar që zbulon raketat dhe më pas përdor një sistem komandimi dhe kontrolli që llogarit shpejt nëse një predhë në hyrje përbën një kërcënim ose ka të ngjarë të godasë një zonë të papopulluar. Nëse raketa përbën një kërcënim, Iron Dome lëshon raketa nga toka për ta shkatërruar atë në ajër.

Hapi tjetër në shkallët e mbrojtjes raketore është David’s Sling, i cili mbron nga kërcënimet me rreze të shkurtër dhe të mesme, sipas IMDO. David’s Sling, një projekt i përbashkët i Sistemit të Mbrojtjes së Avancuar të Izraelit Rafael dhe gjigantit të mbrojtjes amerikane Raytheon, përdor përgjuesit kinetikë goditës-vrasës Stunner dhe SkyCeptor për të marrë objektiva deri në 186 milje larg, sipas projektit të Kërcënimit të Raketave në Qendrën për Studime Ndërkombëtare dhe Strategjike (CSIS).

Mbi David’s Slings janë sistemet e Izraelit, Arrow 2 dhe Arrow 3, të zhvilluara së bashku me Shtetet e Bashkuara. Arrow 2 përdor koka të fragmentimit për të shkatërruar raketat balistike që vijnë në fazën e tyre terminale – ndërsa ato zhyten drejt objektivave të tyre – në atmosferën e sipërme, sipas CSIS. Arrow 2 ka një rreze veprimi prej 56 miljesh dhe një lartësi maksimale prej 32 miljesh, sipas Aleancës së Avokimit të Mbrojtjes së Raketave, e cila e quajti Arrow 2 një përmirësim të mbrojtjes raketore të SHBA Patriot që Izraeli dikur përdorte në këtë rol.

Ndërkohë, Arrow 3 përdor teknologjinë “godit për të vrarë” për të kapur raketat balistike që vijnë në hapësirë, përpara se ato të rihyjnë në atmosferë në rrugën e tyre drejt objektivave. Sipas raporteve të lajmeve, Izraeli ka gjithashtu avionë luftarakë të teknologjisë së fundit, duke përfshirë avionë stealth F-35I që i ka përdorur për të rrëzuar dronët dhe raketat e lundrimit më parë.

Raketat balistike që arritën në Izrael ranë në bazën ajrore Netavim në jug të Izraelit, tha zëdhënësi ushtarak i Izraelit, duke shtuar se ato shkaktuan vetëm dëme të lehta strukturore. Baza po funksiononte dhe po vazhdonte operacionet e saj pas sulmit, me avionë që vazhdonin ta përdornin bazën, shtoi ai.

Fotot e publikuara nga Forcat Ajrore izraelite herët të dielën treguan avionët luftarakë F-35 dhe F-15 që po ktheheshin në bazat e tyre në Izrael pas atyre që u quajtën “përgjime” të suksesshme dhe “misione të mbrojtjes ajrore”. Disa nga armët e lëshuara në Izrael u gjuajtën nga Iraku dhe Jemeni, shtoi zëdhënësi.

/CNN9 Comments

  1. Kapi karin izraeli. Irani i coi ca balona tauke duke i njoftuar nepermjet amerikaneve per diten dhe oren sa per tja bere te qarte qe po e krujti bythen heren tjeter do marre ate qe meriton. KAQ.

 1. O koqe gazetare, shumica eshte interceptuar nga USA jo nga Izraeli.
  Kosto e ketyare interceptimeve kap shifra marramendese!
  Cdo tentative per interceptimin e raketave balistike i ka kushtuar taksapaguesve Amerikane mbi 15 Milione $, per 120 rraketa kostoja shkon ne mbi 1.8 Bilion $.
  Shunica derrmuese e sulmit te Iranit ishte kot sa per sy e faqe, armatimi i perdorur ishte jo eficent.
  Ne rastet kur Irani donte te godiste me te vertete Izraelin ia arriti pa problem. Nje baze ushtarake u godit dy here brenda 30 sekondave.

  1. Booll sheet! Propagande lufte! Asnje dron dhe rackete nuk eshte kapur ! Te gjitha raketatat dhe dronet kane demtuar rende mrojtjen e cifuto-amerikaneve! Se shpejti do te zhduket raca cifute ne tere boten!

 2. Si ka mundsi ne ukrain dronet iranian si ndalon kush e ne izrael ndalohen!? te njejtat arm kan per mrojtjen ksaj i thon loj me detyrim e percaktim kur gjuen penalltin

 3. Dronet jane gjeja me e thjeshte ne bote per tu interceptuar pasi fluturojne me shpejtesi mjaft te ulet. Problemi eshte te kostot. Nje dron kushton me pak se 20k$ ndersa nje rrakete per te shkaterruar dronin kushton 1M$, pra 50 here me shtrenjete. Shto ketu faktin qe interceprimi nuk eshte 100% eficent, dhe mesatarisht te duhen 1.2-1.5 raketa per cdo dron. Kostoja per 300 eshte mbi 4Miljadr$.
  Ukrainasit e shkrete po i lene perdite te vriten dhe ka koh qe nuk i ndihmojnë me, ndersa kur vjen puna te Izraeli duhet te behet e pa mundura qe mos ti preket asnje qime floku.
  Duhet te kesh parasysh qe Irani nuk do lufte dhe po ben te pa munduren per ta shmangur. Po te donte, ai i ka te gjitha aftesite per ta rrafshuar Tel Aviv.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *