• |
ide | kryesore

Blerja e Serbisë në Francë, 3 miliardë euro. FT: Kthesë e Beogradit në raportet me Moskën

Arkiva, Lajme, Të funditRevista “The Financial Times” raporton se blerja nga Serbia e 12 avionëve “Rafale” në Francë ka kushtuar 3 miliardë euro.

Po kështu raportohet se në takimin mes dy presidentëve, atij serb, Aleksander Vuçiç dhe atij francez, Emmanuel Macron, është biseduar roli i Serbisë në prodhimin europian të municioneve, ndërkohë që është njoftuar hapja e dyerve për Serbinë, por është kërkuar edhe njohja e pavarësisë së Kosovës.

Revista nënvizon se ky takim dhe kjo blerje, sinjalizon kthesë në qëndrimin e Beogradit në raportet me Rusinë, qëndrim që është parë si problematik nga Perëndimi, sidomos pas nisjes së konfliktit në Ukrainë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *