• |
ide | kryesore

Metamorfoza/ SPAK u komunikon akuzat Pëllumb Gjokës, Bajrit, Bistrit dhe Litës

Arkiva, Lajme, Të fundit
MetamorfozaSPAK mbylli hetimet ndaj anëtarëve të dosjes Metamorfoza, të identifikuar nga bisedat në aplikacionin SKY.

Burimet thanë se akuzat u janë komunikuar Behar Bajrit, Pëllumb Gjokës. Po ashtu edhe ish-shefit të operacionales, Oltion Bistrit, të cilit i është hequr akuza e shpërdorimit të detyrës, por i adresohet vepra e korrupsionit. Njëherazi ish-zyrtarit tjetër të policisë Ardit Hasanbegaj që në mbyllje të hetimeve dyshohet se ndihmoi Bajrat gjatë planeve të tyre për të vrarë Ibrahim Licin dhe Dorjan Dulin.

I akuzuar përfundoi edhe ish-prokurori i Shkodrës, Xhevahir Lita. Për personat që mbas operacionit Metamorfoza vijojnë ende në kërkim, SPAK ka veçuar hetimin.

Burimet pranuan se ka edhe disa fraksione të tjera të dosjes Metamorfoza, referuar bisedave të zbardhura nga aplikacionet SKY dhe Enchro, që janë veçuar derisa të mbërrijnë letërporositë.

Prokurorit të Shkodrës Xhevair Lita që komunikon me anëtarë të grupit për zhvillimin e dosjeve hetimore, SPAK i hoqi akuzën e grupit kriminal. Ish-zyrtari i drejtësisë do të përballet me gjykatën për akuzën e akuzat e korrupsionit dhe nxjerrjes së sekretit hetimor, pranuan burimet e Top Channel.

Siç bëhet me dije, ish-prokurori Lita ka pranuar që përdorte aplikacionin SKY, por nuk jepen më tepër detaje mbi rrëfimin e tij.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *