• |
ide | kryesore

Tensionet në Lindjen e Mesme, Franca rrit masat e sigurisë në qytetet e populluara nga hebrenjtë

Lajme, Të funditMinistri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin urdhëroi të dielën prefektët të rrisin masat e sigurisë në vendet me popullsi hebre, si dhe në shkollat ​​hebraike, një ditë pas sulmit të drejtpërdrejtë të paprecedentë të Iranit ndaj Izraelit dhe përpara Pashkëve.

Ministri u kërkoi prefektëve të siguronin një prani statike dhe të dukshme të forcave të zbatimit të ligjit përpara objekteve të adhurimit të komunitetit hebre dhe ndërtesave. Me afrimin e Pashkëve ai gjithashtu u bëri thirrje atyre që t’u kushtojnë vëmendje” të veçantë shërbimeve dhe tubimeve që tradicionalisht mbledhin shumë njerëz. Më tej, Ministri i Brendshëm kërkoi që nga sot të ketë roje statike sistematike në hyrje-daljet e studentëve përpara seminareve hebreje.

Përveç kësaj, Gerald Darmanen bëri thirrje për kalime të rregullta të forcave të policisë dhe xhandarmërisë” përpara dyqaneve të specializuara të komunitetit hebre. Ai i mori këto vendime për shkak të nivelit shumë të lartë të kërcënimit terrorist në Francë, si dhe vazhdimit të tensioneve në nivel ndërkombëtar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *