• |
ide | kryesore

Ndalimi i zv.drejtorit të Policisë së Kosovës nga Serbia, Hovenier: Jemi të shqetësuar

Lajme, Të funditAmbasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier ka reaguar në lidhje me mbajten në paraburgim të zëvendësdrejtorit të Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviç në Serbi. Hovenier gjatë fjalës së tij u shpreh se janë të shqetësuar. Ai më tej shtoi se ambasada e njeh mirë rolin që Jankoviç ka luajtur në Policinë e Kosovës dhe se e njohin mundin e tij për integrimin e komunitetit serb në polici.

“Jankoviç është i njohur mirë nga Ambasada Amerikane dhe shumë të tjerë. Ne jemi veçanërisht të shqetësuar. Ai është dikush që e njohim prej shumë vitesh, një serb etnik i Policisë së Kosovës që ka shpenzuar shumë energji dhe kohë në polici duke ndihmuar shumë në integrimin e komunitetit serb në Policinë e Kosovës.

Ai ka luajtur një rol të veçantë për të siguruar që ndjeshmëria e lidhur me komunitetin serb të jetë e adresuar nga Policia e Kosovës, si dhe ka luajtur rol për ruajtjen e trashëgimisë kulturore të Kosovë, përfshirë edhe monastiret ortodokse. Ne jemi të shqetësuar dhe shpresojmë që të lirohet shpejt”, tha Hovenier para gazetarëve.

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Xhelal Sveçla tha Jankoviç është dërguar në paraburgim për 48 orë nga autoritetet e Serbisë. Ai më tej shtoi se Jankoviç është dërguar në paraburgim nën akuzën prishje të rendit kushtetues.2 Comments

  1. Ju nuk duhet qe vetem te shqetesoheni por duhet te veproni. Ropqiri Vucici duhet te ndalohet menjeher pasi shum shpejt mund te bej dicka qe do u bej te beheni pishman qe nuk i treguat vendin kur ishit akoma ne kohe. Kur do e kuptoni qe me ata ropqira nuk ka shance te dialogohet, as nuk duan te bejn ndonje perparim ne ate drejtim. Ata marrin vesh vetem forcen dhe dhunen. Kur do filloni me sanksionet kunder shokut te ngusht te Putinit?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *