• |
ide | kryesore

Presidenti i Iranit: Sulmi ndaj Izraelit ishte hakmarrje ndëshkuese

Arkiva, Planet, Të funditPresidenti iranian Ebrahim Raisi nuk përmendi sulmin e së premtes të Izraelit ndaj Iranit, ndërsa lavdëroi publikisht operacionin e paprecedentë ushtarak iranian fundjavën e kaluar që synoI territoret e pushtuara nga Izraeli.

Sulmet hakmarrëse të Iranit të 13 prillit, pjesë e një operacioni të quajtur “Premtimi i Vërtetë”, ishin një shfaqje e forcës ushtarake të Iranit dhe një akt i domosdoshëm kundër atij që Raisi e quajti “regjimin ilegal”, shkruan CNN.

Raisi i përshkroi sulmet si “hakmarrje ndëshkuese” nga Forcat e Armatosura iraniane, që synojnë të demonstrojnë fuqinë e Iranit dhe vendosmërinë e popullit të tij.

Sulmet e 1 prillit në kompleksin e ambasadës së Iranit në Damask shkatërruan një ndërtesë dhe lanë disa të vdekur, duke përfshirë dy gjeneralë të rangut të lartë. Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara kanë thënë se lobi i Iranit prej rreth 300 raketash kishte shumë pak ndikim material dhe shkaktoi vetëm një lëndim.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *