• |
ide | kryesore

Pastronte në Shqipëri paratë e drogēs, zhvillohet seanca në Belgjikë për shqiptaren

Arkiva, Lajme, Të fundit
Sky, BlackKa vijuar në Belgjikë megaprocesi “SKY ECC” me 129 të pandehur, të akuzuar për trafik ndërkombëtar kokaine, mes të cilëve edhe një nga krerët e grupit, biznesmeni nga Vlora, Eridan Munoz Guerrero.

Një tjetër femër shqiptare, e përfshirë në trafikun e drogës ka dalë në skenë në këtë proces. Pas Miranda B., audituese e KLSH në Shqipëri e cila transferoi rreth 200 mijë euro të Guerreros dhe në banesën e saj në Tiranë u gjetën 20 mijë euro apo zyrtaren e disa institucioneve në Shqipëri, Deljana Nebiu, ortake në biznesin në Shqipëri të vlonjatit, kësaj rradhe në skenë ka dalë emri i Merita A.

Avokati i shqiptares Merita A. kërkoi të mërkurën shpalljen e pafajësisë para Gjykatës Penale të Brukselit, si pjesë e gjyqit “Sky ECC – Encro”. E pandehura dyshohet për pastrim parash për llogari të një organizate aktive në trafikun e drogës, e nxjerrë në dritë pas dekriptimit të mesazheve “Encrochat” dhe “Sky ECC”.

Me kërkesë të Eridan Munoz Guerrero, një prej drejtuesve të dyshuar të trafikut të drogës, dyshohet se janë transferuar disa herë në Shqipëri zarfe me para cash, të destinuara për të pandehurën. Kjo e fundit, e gjykuar në mungesë, “pranon se ka marrë disa pako”, sipas avokatit të saj, Me Couquelet. “Por a mendoni se ajo i hapi ato apo i numëroi paratë?”

“Marrja dhe dhënia e pakovs pa bërë pyetje është disi standarde në vendet e Ballkanit, ku mbetet mosbesimi ndaj aparatit shtetëror”, vijoi avokati penal. “Ju kërkoj të mos ndëshkoni sjelljet që janë krejtësisht të përgjithshme në Shqipëri”, urdhëroi ai gjykatën.

Sipas këshillës së saj, pesëdhjetë vjeçarja thjesht donte t’i bënte një nder një burri që e njihte që në fëmijëri dhe të cilin e konsideronte të ndershëm. “A e dinte ajo se paratë vinin nga aktivitete të paligjshme?” pyeti avokati. Prandaj, ky i fundit ka kërkuar shfajësimin e të pandehurës, me përfitimin e dyshimit. Në alternativë, avokati penal u kërkoi gjyqtarëve që të merrnin parasysh situatën e Merita A. “Kjo zonjë 53-vjeçare nuk po rrokulliset në ar dhe donte të ndihmonte një mik. A nuk mund ta linim të qetë dhe ndoshta ta dënonik atë me një dënim të arsyeshëm, të shoqëruar me pezullim total?”

Me Couquelet u kërkoi gjithashtu gjyqtarëve që të rishikonin shumën e konfiskimit të kërkuar nga prokuroria. “Edhe nëse ajo e dinte se nga erdhën paratë, ajo nuk përfitoi nga asgjë.”Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *