• |
ide | kryesore

Akuzat për korrupsion ndaj bashkëshortes, Sanchez njofton vendimin

Lajme, Të funditKryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, deklaroi sot se pas një periudhe reflektimi për të ardhmen e tij, kishte vendosur të vazhdonte si lider i vendit. Sanchez tha se kishte informuar Mbretin Felipe VI për vendimin e tij. Vendimi për të vazhduar vjen në më pak se një javë në të cilën politika spanjolle u hodh në trazira të mëtejshme nga perspektiva për t’u përballur me një tjetër votim parlamentar për të zgjedhur një kryeministër të ri apo edhe për zgjedhje të katërta të përgjithshme në pesë vjet.

Sanchez i habiti armiqtë dhe aleatët kur tha të mërkurën se po merrte disa ditë larg detyrës publike për të konsideruar dorëheqjen, duke nxitur demonstrata të mëdha te mbështetësit e tij në vend gjatë fundjavës.

Ai e bëri njoftimin e tij në të njëjtën ditë që një gjykatë tha se do të hetonte gruan e tij, Begona Gomez, për tregti me ndikim dhe korrupsion në biznes, akuza që Sanchez tha se ishin të rreme dhe të orkestruara nga kundërshtarët e tij konservatorë.3 Comments

  1. Kështu që Gjobozita, nëse i ka var shpresat se do luftojnë Ramën me investigime në anglisht, gjermanisht apo italisht më mirë të varet te ballkoni i shpresës e të presë se mos kap ndonjë thërrime nga ato që Rama ua hedh sa herë i nevojitet për t’u dukur krahasimisht më mirë se ta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *