• |
ide | kryesore

SHBA planifikon të riklasifikojë kanabisin si drogë më pak të rrezikshme, DEA propozon t’i njihen vetitë mjekësore

Arkiva, Planet


SHBA po planifikon të riklasifikojë kanabisin si një drogë më pak të rrezikshme në një ndryshim historik që mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në të gjithë vendin.

skynews-cannabis-germany_6466664

Propozimi i Administratës së Zbatimit të Drogës (DEA) do të njihte vetitë mjekësore të drogës dhe do të pranonte se ka më pak potencial për abuzim sesa substancat e tjera të rrezikshme.

Megjithatë, propozimi, i cili ende duhet të shqyrtohet nga Shtëpia e Bardhë, nuk do ta legalizonte kanabisin plotësisht për përdorim rekreativ.

Marihuana aktualisht klasifikohet në SHBA si një substancë “programi i parë”, së bashku me heroinën dhe LSD-në, e cila është e rezervuar për drogat me një potencial të lartë për abuzim.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë, i cili mbikëqyr DEA-n, rekomandoi që kanabisi të kalojë në “programin tre”, që do të thotë se ka një potencial mesatar ose të ulët për varësi fizike dhe psikologjike, dhe vendosjen e drogës në të njëjtin grup si ketamina dhe disa steroide anabolike

Masa vjen pasi Presidenti i SHBA Joe Biden bëri thirrje për një rishikim të ligjit federal të marihuanës në tetor 2022 dhe njoftoi një falje për mijëra amerikanë të dënuar për posedim kanabis.

Në dhjetor, Biden tha: “Të dhënat penale për përdorimin dhe posedimin e marihuanës kanë vendosur pengesa të panevojshme për punësimin, strehimin dhe mundësitë për arsimim. Shumë jetë janë shkatërruar për shkak të qasjes sonë të dështuar ndaj marihuanës. Është koha që t’i korrigjojmë këto gabime.”

Jack Riley, një ish-zëvendës administrator i DEA, tha se kishte shqetësime në lidhje me ndryshimin e propozuar, duke thënë se marihuana mbetet një “drogë hyrëse” e mundshme.

Sipas Kolegjit Mbretëror të Psikiatrit, disa kërkime kanë treguar se të rinjtë që përdorin kanabis kanë një rrezik në rritje të psikozës.

Përdorimi i kanabisit gjithashtu mund të rrisë rrezikun e problemeve të tjera të shëndetit mendor si depresioni dhe ndjenjat vetëvrasëse, shton ai.

Mospërputhja midis ligjeve federale dhe shtetërore të kanabisit në SHBA është e dukshme, pasi 38 shtete kanë legalizuar tashmë marijuanën mjekësore, me 24 që miratojnë përdorimin e saj rekreativ.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *