• |
ide | kryesore

Plantacione kanabisi në Belgjikë, arrestohen 7 shqiptarë

Arkiva, Lajme, Të fundit
shqiptarë, Belgjikë


8 persona, mes të cilëve 7 shqiptarë janë arrestuar nga policia belge për kultivim kanabisi. Hetimi filloi në mesin e vitit 2023 pas inspektimit të një furgoni gjatë një operacioni policor ndërkombëtar pranë kufirit holandez. Policia gjeti kuti lulesh dhe plehra në makinën e një 37-vjeçari shqiptar.

Hetimi i mëtejshëm nga departamenti lokal i hetimit të drogës në PZ Antwerp zbuloi një bandë shqiptare që drejtonte plantacione kanabisi në Belgjikë nga Deurne. Gjyqtari hetues urdhëroi kontrolle në Antwerp, Flemalle, Heusden-Zolder, Leut dhe Maasmechelen. Gjatë këtyre aksioneve, policia zbuloi tre plantacione aktive, ku u gjetën afërsisht 43 kilogramë kanabis të korrur, si dhe mbi 500 copa dhe 1000 bimë të pjekura.

U ndaluan 11 të dyshuar, tetë prej të cilëve u arrestuan pas akuzës. Bëhet fjalë për shtatë shqiptarë dhe një gjerman nga mosha 20 deri në 54 vjeç. Hulumtimet e mëtejshme do të duhet të zbulojnë nëse ka plantacione të tjera aktive. Gjatë kontrolleve, policia lokale mori mbështetje nga njësi të ndryshme, duke përfshirë njësinë e lëvizshme, njësitë speciale të policisë federale dhe zonat e policisë lokale. Rasti mbetet nën hetim.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *