• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta aktori i “Titanic”

Paparazzi


Bernard Hill, aktori i njohur për punën e tij në  “Titanic” dhe “The Lord of the Rings”  ka ndërruar jetë në moshën 79 vjeçare.

Agjenti i Hill, Lou Coulson, konfirmoi për BBC se ai vdiq të dielën herët në mëngjes. Shkaku i vdekjes së tij ende nuk është zbuluar.

Hill ishte vendosur të ribashkohej me yjet e tij të Lord of the Rings, duke përfshirë Orlando Bloom, Elijah Wood, Sean Astin, Billy Boyd dhe Dominic Monaghan në Comic Con Liverpool të shtunën. Sidoqoftë, konventa njoftoi në X (ish Twitter) se paraqitja e tij ishte anuluar në minutën e fundit.

Pas lajmit, Monaghan shkoi në Instagram për të kujtuar aktorin, i cili luajti Mbretin Théoden në ekskluzivitet. “Mbreti do të mbahet mend gjithmonë. #ripbernard nga Viggo @theoneringnet”, ka shkruar aktori pranë një fotoje të Hill.

Ai u kujtua edhe nga mikja dhe muzikantja, Barbara Dickson.

“Me pikëllim të madh konfirmoj vdekjen e Bernard Hill. Ne kemi punuar së bashku në shfaqjen e mrekullueshme të John Paul George Ringo dhe Bert, Willy Russell 1974-1975. Një aktor vërtet i mrekullueshëm. Ishte një privilegj  që punova me të. RIP Benny x #bernardhill”, ka shkruar ajo në X krahas një fotoje bardh e zi.

Karriera e aktrimit me dekada të Bernard filloi në vitet ’70, por ishte roli i tij në serialin Boys nga seriali Blackstuff të vitit 1982 që e bëri atë të shpërthejë. Po atë vit, ai u shfaq edhe në filmin Gandhi.

Në vitin 1997, Hill luajti rolin e kapitenit Smith në filmin 11-herë fitues të Oskarit të James Cameron, Titanic. Pas rolit të mirënjohur, ai  iu bashkua ekskluzivitetit të Peter Jackson-it The Lord of the Rings gjatë pjesës së dytë, The Two Towers, ku ai luajti Mbretin Théoden. Hill u shfaq në vazhdim, Kthimi i Mbretit, në 2003.

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *