• |
ide | kryesore

Zbulohet një komplot për të vrarë Volodymyr Zelensky, dy spiunë të arrestuar

Arkiva, Lajme, Të fundit
Zelensky


Shërbimi ukrainas i sigurisë (SBU) deklaroi se ka arritur të pengojë një komplot rus për të vrarë presidentin Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë të rangut të lartë të Kievit. Dy anëtarë të njësisë së mbrojtjes së qeverisë ukrainase janë arrestuar. SBU tha se ata ishin pjesë e një rrjeti agjentësh që i përkisnin shërbimit rus të sigurisë shtetërore (FSB). Thuhet se ata kishin kërkuar “ekzekutues” të gatshëm mes truprojave të Zelensky për ta rrëmbyer dhe vrarë atë.

Që kur parashutistë rusë u përpoqën të zbarkonin në Kiev dhe të vrisnin Presidentin Zelensky në orët e para të pushtimit në shkallë të gjerë, komplotet për ta vrarë atë kanë qenë të zakonshme. Udhëheqësi ukrainas tha në fillim të pushtimit se ai ishte “objektivi numër një i Rusisë”. Por ky komplot i supozuar dallon nga të tjerët. Ai përfshin shërbimin e kolonelëve, detyra e të cilëve është të mbajnë të sigurt zyrtarët dhe institucionet.

Objektivë të tjerë ishin kreu i inteligjencës ushtarake Kyrylo Budanov dhe shefi i SBU, Vasyl Malyuk. Grupi thuhet se kishte planifikuar të vriste Budanov përpara Pashkëve Ortodokse, e cila këtë vit u festua më 5 maj. Sipas SBU, komplotistët kishin tentuar të përdornin një spiun për të marrë informacione mbi vendndodhjen e tij, të cilin më pas do ta sulmonin me raketa, dronë dhe granata antitank.

Telegram/SBU An anti-tank grenade

Një nga oficerët që u arrestua kishte blerë ndërkohë dronë dhe mina kundër personelit. SBU tha se gjeti municione të ndryshme, duke përfshirë një granatë antitank, tek komplotistët. Kreu i SBU, Vasyl Malyuk tha se sulmi supozohej të ishte “një dhuratë për Putinin përpara inaugurimit”, i cili u betua për një mandat të pestë si president në Kremlin të martën. Operacioni u shndërrua në një dështim të shërbimeve speciale ruse, tha zoti Malyuk.

“Por ne nuk duhet të harrojmë se armiku është i fortë dhe me përvojë dhe se ai nuk mund të nënvlerësohet”, shtoi ai. Dy zyrtarët ukrainas po mbahen të izoluar nën dyshimet për tradhti dhe përgatitje të një akti terrorist. SBU tha se 3 punonjës të FSB-së mbikëqyrën organizatën dhe sulmin.

Njëri prej tyre, i quajtur Dmytro Perlin, kishte rekrutuar “tradhtarë” që para pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022. Një tjetër punonjës i FSB-së, Oleksiy Kornev, thuhet se ka mbajtur takime “konspirative” “në shtetet fqinje evropiane” përpara pushtimit me një nga kolonelët ukrainas të arrestuar. Gjatë marrjes në pyetje me njërin prej të dyshuarve, ata dëgjohen të përshkruajnë se si janë paguar mijëra dollarë direkt ose indirekt përmes të afërmve të tyre.

Nuk dihet nëse ai po fliste nën presion apo jo. Hetuesit këmbëngulin se ata i monitoruan këta persona gjatë gjithë kohës. Nuk ka gjasa të dimë se sa afër ata arritën të realizonin planin e tyre të supozuar. Komploti mund të tingëllojë si një thriller, por është gjithashtu një kujtesë e rreziqeve me të cilat përballet lideri i kohës së luftës në Ukrainë.

Muajin e kaluar, një polak u arrestua dhe u akuzua se planifikonte të bashkëpunonte me shërbimet e inteligjencës ruse për të ndihmuar në një vrasje të mundshme të Zelensky. Në fundjavë, presidenti i Ukrainës u shfaq në listën e të kërkuarve të ministrisë së brendshme ruse. Ministria e Jashtme në Kiev e dënoi veprimin duke treguar “dëshpërimin e makinerisë dhe propagandës shtetërore ruse” dhe vuri në dukje se Gjykata Ndërkombëtare Penale kishte lëshuar një urdhër për arrestimin e Vladimir Putin. ©BBC, LAPSI.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *