• |
ide | kryesore

“Beleri”/ KE kritika Greqisë: Mosmarrëveshjet dypalëshe të mos pengojnë anëtarësimin e Shqipërisë

Arkiva, Lajme, Të fundit


Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero deklaron se mosmarrëveshjet dypalëshe me Greqinë nuk duhet të pengojnë anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Pisonero i ritheksoi këto qëndrime në një konferencë për shtyp kur u pyet, në mënyrë indirekte, për burgosjen e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri dhe nëse Komisioni e sheh atë si një çështje rreptësisht dypalëshe apo që duhet të shqetësojë edhe BE-në.

Pisonero nuk pranoi të komentojë për çështjen “Beleri”, duke thënë se “Komisioni nuk komenton çështjet gjyqësore në hetim, por po e ndjek atë”.

Nga ana tjetër, e përditshmja greke Kathimerini raporton se ministri i Jashtëm, Giorgos Gerapetritis i kërkon Bashkimit Europian që të dëgjojë shqetësimin e Athinës për rastin e Fredi Belerit, i dënuar me dy vjet burgim për blerje votash. Sipas tij, dënimi i kryebashkiakut të zgjedhur duhet të shqetësojë të gjithë Europën.

Sipas tij, ky rast është një provë për respektimin e standardeve demokratike europiane nga Shqipëria, veçanërisht teksa kërkon anëtarësimin në BE. Situata ka ngritur pikëpyetje për shtetin e së drejtës në rajon, ku ministri i Jashtëm grek ka kërkuar që kjo çështje të trajtohet në forumet ndërkombëtare.

“Kjo nuk është një [çështje] dypalëshe,” tha ministri i jashtëm. “Nëse një vend kandidat që aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, respekton parimet e shtetit ligjor dhe respekton të drejtat politike të qytetarëve të tij, nuk është dypalëshe. Është një çështje evropiane dhe ne duhet ta perceptojmë si të tillë dhe ta nxjerrim në pah në të gjitha forumet”, tha ai për radion Sky.


10 Comments

 1. Mos, na qenkan merzit dubabistat, vorioepiriotet dhe Bushati. Aq shum eshte merzit sa i ka dhen me shum hapesir fjaleve te misnistrit grek sesa atyre te BE-se. Nejse, edhe Bushati per ca evro e ben.

 2. Doli kjo Vlahutinçka tjetër ! Këto pu…tanat e BE ! Kush ësht kjo turiçk anonime ! Moj po ku i gjejn me qiri këto globalistet sorrosjane !

   1. Ore sorros ka marrë miliarda në valixhe nga shqipëria apo kujton ti se e bën për bamirësi!?

    Ka shumë kara që besojnë ende tek babagjyshi i vitit të ri.

    Ke shokë plot

 3. Rama e fshiu me gjethe fiku

  Cilido që perdoret nga soros për të vjedhur ka fund të keq. Rama do ketë fund të keq . Skeni parë gjë akoma

  1. Ke te drejt, ja shif Saliun qe perfundoi ne papafingo. Edhe Saliu ka qen shok i Sorrosit, dilte neper konferenca shtypi e thoshte fjalet me te mira. Argita ka marr burs nga Sorrosi.

 4. Problem mes tyre!!!
  Po është një problem por nuk është midis tyre por një problem parimor demokratik dhe i respektimit të drejtave të njeriut , zbatimit të shtetit ligjor dhe funksionimin e drejtësisë.
  Kjo del një përplasje e thjeshtë midis dy vëndeve e shkon më gjerë, në një problem të BE.

  1. Hahaha, po na flet per te drejtat e njeriut. Po pse o shoku cfar i ben atij, e rrahen, e torturuan, nuk i lan te drejten e perfaqesimit me avokat. Pa thuaj si ju shkelen te drejtat. llapa llapa, suflaka, suflaka. Ma bythqira se greket nuk ka, beni sic them un e mos beni sic bej un. Greket flasin per te drejtat e njeriut. Hapu dhe e merri brenda te gjith keta mutra. Keta qe po te jesh cam i lindur ne Greqi, nuk te lejojn te shkosh ne vendlindje. Keta qe kushedi sa shqiptar kan vrar ne kufi, kushedi sa kan torturuar e vrar neper burgje. Keta qe nuk lejn studentet shqitpar ekselent te ngrejn flamurin, vetem pse jan me origjin shqiptare. Flasin keta racista e shovinista muti per te drejta njeriu. Keta qe nuk njofin asnje minoriteti e i detyrojn shqitparet te ndrrojn emra e kombesi. Flasin keta halabajga per te drejta njeriu, shtet i falimentuar e i perkedhelur me shum sec duhet nga BE. Ik ore bythqir.

 5. Paskan da prap ne sulm mishi per top i Salike Bejelr Kulles, si gjithmon tu u qi me grekun per inat te Rames. Pastaj shajn popullin e i thon kurv pse nuk i votojn keta copa idjotash. Se na qeka populli kurv se sipas ketyre nuk voton Bejlerat e Salikes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *