• |
ide | kryesore

Albumi i Beyonce tejkalon 1 miliard transmetime në Spotify

Paparazzi, Slider


Më pak se dy muaj pas publikimit të tijmë 29 mars, albumi “Cowboy Carter” i Beyonce ka kaluar shifrën e një miliard transmetimeve në Spotify, konfirmoi Parkwood Entertainment të mërkurën.

Menjëherë pas publikimit të tij, Spotify deklaroi se Cowboy Carter u bë albumi më i transmetuar i platformës në një ditë të vetme në 2024, duke shënuar herën e parë këtë vit që një album country mbante titullin e vlerësuar. (Rekordi që atëherë është thyer nga Departamenti i Poetëve të Torturuar i Taylor Swift.)

Regjistrimet e Spotify nuk janë e vetmja gjë që ka arritur Cowboy Carter që nga publikimi i saj. Albumi – i cili përmban artista si Dolly Parton, Willie Nelson dhe Linda Martell, plus aktorët në rritje Tanner Adell, Brittney Spencer dhe Shaboozey – debutoi në numrin 1 në Billboard 200 si dhe në top listat e albumeve të vendit, kjo e fundit prej të cilave e bëri Beyoncé gruan e parë me ngjyrë që kryeson listën që nga fillimi i saj në 1964.

Për më tepër, 23 këngë nga albumi u renditën në Billboard Hot 100, gjë që e ndihmoi fituesen 32 herë të Grammy-it të rriste totalin e karrierës së saj nga 85 në 106 në tabelë. Kështu, ajo është artistja e 17-të – dhe gruaja e tretë – që ka regjistruar mbi 100 rekorde në Hot 100 gjatë karrierës së saj.

Përpara Cowboy Carter, Beyoncé kishte tashmë dy këngë nga albumi, “16 Carriages” dhe “Texas Hold ‘Em”. Kjo e fundit debutoi në numrin 1 në Billboard Hot 100 dhe e bëri këngëtaren e “II Hands II Heaven” gruan e parë me ngjyrë me një hit nr. 1 në tabelën Hot Country Songs.

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *