• |
ide | kryesore

Video/ Finalisti i Champions mposhtet nga ekipi që luan për mbijetesë: Mainz shemb 3-0 Dortmund

Sport, Video
Dortmund


Java e parafundit e Bundesligës 2023/24 ndez luftën për mbijetesë: Mainz mposhti Borussia Dortmund 3-0 (një dygolësh i Lee Jae-Sung) dhe kërcen në +2 nga vendi i tretë nga fundi i zënë nga Union Berlin, i rikuperuar nga Koln (që mban shpresat për t’u kualifikuar në play-off) nga 0-2 në 3-2. Barazime, ndërkohë, 1-1 në Leipzig-Werder Bremen, Gladbach-Eintracht (bardhezinjtë të sigurt dhe miqtë të kualifikuar për në Europë) dhe Freiburg-Heidenheim.

MAINZ-BORUSSIA DORTMUND 3-0

Nisje tronditëse për finalistët e Champions League, të dërrmuar me rezultatin 3-0 që në minutën e 23′. Goditja e lirë e Amiri goditi traversën pas shtatë minutash, Widmer goditi një shtyllë të bujshme menjëherë më pas, por Barreiro u kujdes për të zhbllokuar lojën në një ndeshje vendimtare me synimin për të shpëtuar ekipin vendas. Goli i avantazhit erdhi në minutën e 12′. Lee Jae-Sung pastaj bëri diferencën dhe shënoi një dygolësh në harkun e katër minutave. Fillimisht ai realizoi me një goditje me të majtën nën traversë dhe më pas duke përfituar nga një asist i autorit të golit të parë të takimit. Talenti luksemburgas ishte afër të shënonte një poker me një goditje në këndin e sipërm pas gjysmë ore, por Meyer e bllokoi tentativën.

Lexo më tejVideo/ Borussia Dortmund në finale: katër shtyllat ndalin PSG, Hummels çon Terzic në Wembley

Terzic bëri një ndryshim të plotë në fillimin e pjesës së dytë dhe tentoi të rihapë ndeshjen, por pjesa e dytë nuk ofroi mundësi të dukshme mes dy skuadrave. Kështu Mainz kërcen në vendin e pesëmbëdhjetë, +2 ndaj Union Berlin duke evituar frikën e rënies direkte nga kategoria. Dortmund, u duk qartë, e kishte mendjen te finalja e Wembley.

Bundesliga Germany

Borussia Monchengladbach 1-1 Eintracht Frankfurt
FC Cologne 3-2 Union Berlin
Freiburg 1-1 FC Heidenheim
RB Leipzig 1-1 Werder Bremen
Mainz 3-0 Borussia Dortmund


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *