• |
ide | kryesore

Dëshmia/ Vrasja e policit në Fier për shkëmbimin e makinave në rrugë

Arkiva, Kryesore, LajmePrej më shumë se 24 orësh, Azgan Mërnica, vrasësi i policit Novruz Canaliaj në Fier ia ka dalë t’i qëndrojë larg forcave të policisë që po e kërkojnë kudo në zonën përreth fshatit të tij. Duke qenë se njeh shumë mirë terrenin, 23-vjeçari mendohet se ka lëvizur në Havaleas dhe Apoloni duke i shpëtuar kërkimeve të policisë së Fierit, FNSH-së dhe RENEA-s.

Dyshimet janë se vrasësi fshihet në ndonjë nga bunkerët e shumtë të zonës në afërsi të parkut të Apollonisë, ku edhe janë përqëndruar kërkimet. Familjarët kanë tentuar të bashkëpunojnë me policinë, por pa asnjë rezultat.

Viktima, Novruz Canaliaj
Viktima, Novruz Canaliaj

23-vjeçari ekzekutoi mesditën e së hënës me plumb në kokë, efektivin e Shqiponjave Novruz Canaliaj. Fillimisht u dyshua se shkak për vrasjen mund të ishte një konflikt i vjetër, por nëna e autorit të krimit që ishte në vendin e ngjarjes i ka dhënë fund hipotezave me dëshminë e saj në polici. Ajo tregoi se rruga e fshatit Baltëz ku jetonte viktima ishte e ngushtë dhe aty mund të kalonte vetëm një makinë.

Autori i krimit, Azgan Mërnica
Autori i krimit, Azgan Mërnica, foto e vjetër

Ajete Mërnica, i tha policisë se dy të rinjtë u konfliktuan se kush do të kalonte i pari në rrugën e ngushtë të fshatit. Më pas, ata dolën nga makinat dhe nisën të debatojnë. Gruaja tha se u kishte bërtitur të rinjve disa “Mos, mos…”, por djali i saj me pas nxorri pistoletën dhe qëlloi për vdekje policin 28-vjeçar.

Autori i krimit vjen nga një familje me një histori të gjatë për përfshirjen në ngjarje kriminale. Babai i tij ka vuajtur dënimin me 20 vjet heqje lirie për vrasjen e kunatit. Ndërsa një prej vëllezërve ndodhet aktualisht në burg, i dënuar me 19 vjet heqje lirie për një vrasje të ndodhur në 2019-n. Edhe vëllai tjetër vuan po ashtu dënimin me burg në Gjermani. Në rastin e tij mbetet e paqartë se për çfarë është dënuar./Lapsi.al24 Comments

  1. Po është kosovar djali.
   Është trim.
   Nuk është laluc frikacak.
   Në gjithë keta vite në Fier, asnjë laluc nuk është vrarë.
   Ndërsa kosovarë, janë vrarë me dhjetra.
   Sepse janë trima. Të marin gjak në vetull.

   1. Kosovaret jane kokrra e frikacakut, pervecse idiote te trashe dhe kriminele oportuniste.Le te futet gjithe shtepia ne burg per 20 vjet..Jabanxhinjte e turkut. Myzeqaret jane njerez punetore dhe te vjeter ne keto vende.

    1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

     O kar, ai kari mbi ty bën ironi, por të dy jeni aq të trashë për të njohur pak për historinë e shqiptarëve sa çdo argument me kara paragjykues do më shkonte dëm!

     Mjafton të shohësh reklamat “byrektore prizreni gjakove” e tj e asnjë të qyteteve shqiptare për të kuptuar se sa të paaftë jemi ne shqiptarët e shqipërisë hale komuniste edhe në produktin më të vjetër të njeriut.

    2. Jo Trim. funderrine.Po pse mer gjo e trashe me statistika vrasjesh kosovaresh e fierakesh i bo hesapet ti?
     Nuk eshte trimeri te vrasesh djalin e ri kot fare. Vetem nje bastard mund te kryeje nje veprim te tille.E mylli jetn kokrra e plehut.

   2. Jo Trim. funderrine.Po pse mer gjo e trashe me statistika vrasjesh kosovaresh e fierakesh i bo hesapet ti?
    Nuk eshte trimeri te vrasesh djalin e ri kot fare. Vetem nje bastard mund te kryeje nje veprim te tille.E mylli jetn kokrra e plehut.

  2. Këta janë terrorista islamik ku Shteti duhët që ti kishtë mbajtur në vezhgimë dhe duhët të ti mbajë në vezhgimë keto mbeturina njerzore.

 1. Plas te Rithemelimi, Saimir Koreshi: Luan Baçi politikani më i pabesë, ditën prift, natën hoxhë!Jemi bashkuar por dhe ja fusin njeri tjetrin,produkt alla salihBallkoni qe i perdor keto burra si kavie per hallin e familjes se vogel berisha.

 2. Për komentuesit më sipër:
  Përse i’a prishni qejfin Bushatit!? Ai është brezi i tretë i familjes që përpiqeshin dhe përpiqen me mish edhe me shpirt t’a shgërdhejnë Shqipërinë.

 3. Poema
  S’lindem ne Princa
  Ismail Kadare , 1961
  Piesa 5

  Eja, ulu ketu,/ Xha Karont,/O filozof i vdekjes,/ Ulu te kthejme nje gote:/Per te gjithe brezat nuk ka pasur/ Kryqezor me te tmerrshem /Se varia jote.
  Ulu dhe me trego/ Per miliardet e shqiptarve / Qe trasportove ne ate bote,/ Per skllevrit,grate e bukura, zytaret,/ Heronjte, kuzhinieret, caret./ Tregome,/ Si me kujen/ E ererave perzihej/
  Kuja e tyre / Mes rremujes/ Se ujerave,/ Qe rrokulliseshin/ Rrokopuje.
  I frikshem tregimi yt, Karont,/I frikshem dhe i madh;/ Me keto shpatulla ,/ Duke levizur lopatat,/ Ke terhequr / Nje bote te tere te vjeter / Drejt vdekjes .

  Interessante mbetet perzgjidhja e emertit Karont qe Kadare ka bere ne poemen e tije. Pastaj tregon faktin qe ska pasur kryqezor me tmerrshem ndonje here historia e shqiptarve. Ashtu ku betoni do behej me gjak e eshtera qe themelet te qendronin.
  Per miliardet e shqiptareve, shkruan , une them per miliardet e dollarve,
  E per sklleverit , grate e bukura , dhe pastaj kujen erave perzi-hen , urrejte.
  Sklleverit shqiptar duke levizur lopatat drejte vdekjes, nuk ka as edhe nje dyshim per sa antikombetare eshte ken dhe mbetet politika e rregjimit komunist dhe, ” demokracis” qe shkrimtari i madhe i ka kenduar me krenari .
  Ne nje dokumente zyrtar te vitit 70 thuhet se uzina e perpunimit te thelle te naftes , ku do te perpunoheshin 1milion nafta bruto ne vit.
  Une u mora ne provime ne Paris dhe Bazel , aty ishin dhe shqiptaret e sistemit politiko mafioz te udhequr nga kryetari i komisionit te mafies kryeministri i radhes Edi Rama .
  Dhe mendoje sa miliarda dollare dhe euro ka vjedhur politika e korruptuar nga 1994 e der sot, dhe sa ka paguar e paguan per te qendruar ne pushtet.
  E thote vet Kadare ne vargje.
  Shqiperia eshte krahasuar shpesh here me Zvicren besoj se jemi, dhe do te ishim edhe ma te pasur, nese nje klik Enveriste nuk do te kishte shitur interresat e vendi.
  Persa i perket krahasimin e politikes shqiptare me mafien Siciliane , rast tjeter do te jene per ta argumentuar me fakte se pllitika shqiptare eshte me dhunshme dhe pa as edhe nje kod apo ligje qe i permbahet.

 4. Nuk dihet çfarë ka ndodhur dhe pse. Është mirë të reduktohen opinionet deri sa kjo të sqarohet nga hetimi zyrtar.

  Por, nëse duhet se s’bën të flasësh, sigurisht duhet të jesh në anën e atij që ka humbur jetën. Aq më shumë që është polic i cili, të paktën si detyrë zyrtare ka mbrojtjen e publikut. Viti 1997 provoi çfarë ndodh kur policia bie.

  Tani, hyr Luan Baçi, deputet i Rithemelimit, idhtar i Sali Berishës. Çfarë thotë kur pyetet për këtë krim? Tekstualisht – ‘është djalu i mirë [vrasësi në kërkim], i ndershëm, familjar, nga familje e mirë. Është demokrat’ – thotë Baçi. Asnjë fjalë për policin e vrarë. Lavdërime për vrasësin.

  S’besoj që ka nevojë për komente të mëtejshme.

  1. Po ta kishtë vrarë polici atë Terroristin Boçi, me shoket si Flamuri, Saliu dhe Meta do kishinë thën se ishtë vrasje politike dhe Kane vrarë një demokratë martir, dhe do kishin bër protesta për ditë në mbrojtje të një kriminel. Poshtë hajdutë të veshur me petkun e politikanitin. SPAK na shpëto nga këta bandit, horra.

   1. Shqipëria ka nevojë të shpëtojë nga idiotë si ti, jo nga tjetër gjë, ju jeni fatkeqësia e këtij vendi se jeni shumë që duhet të zhdukeni nga ky vend që po e shkatëroni me rrilindjen mafiozo-neokomuniste!

 5. Ky tipi e kishte te gjithe familjen neper burgje, vellain, babain, xhajen…
  Nje bravo e madhe ketyre femrave qe shtojne rracen e ketyre budallenjve.

  1. Ariqen arixhiu po ju qi grate me dildo londre, ardhji vjelliu ha mut ariu, linditen e qi uleriu. Bravo cuna, bertet saimir tahiri kybythqiri.

 6. Luan Baçi si deputet është peng tek vrasësi dhe rrethi I tij familjar dhe nuk guxon të distancohet prej tyre as pasi ai ka bërë një gjëmë publike kundër një polici në krye të detyrës thuajse pa shkak.
  Kjo pastaj I shpjegon të gjitha, lavdërimet e tij për vrasësin, vlerësimet e tij superiore si “familjar” demokrat etj.Po luani i salihut qe thote per kete kriminelin e salihut qe eshte familjar por dhe demonKrat

 7. Policia dhe mediat e kane sqaruar 100 here, polici i ndjere ka qene i veshur me uniforme, rruges per te shkuar ne pune. Ka qene jashte sherbimit, pra nuk ka qene ne krye te detyres,
  Gjithsesi ky fakt nuk ka dhe aq rendesi.
  Qenke shume naiv, sa paske akoma sado pak besim te Luani dhe shoket e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *