• |
ide | kryesore

Harry dhe Meghan hasin probleme me fondacionin “Archewell”

Paparazzi, Slider


Fondacioni Archewell i Meghan Markle dhe Princ Harry aktualisht konsiderohet një organizatë jofitimprurëse delikuente nga standardet e Departamentit të Drejtësisë të Kalifornisë.

Sipas DD, biznesi – të cilin ish-anëtarët e  familjes mbretërore e nisën në tetor 2020 pasi u tërhoqën nga detyrat e tyre mbretërore – aktualisht është në gjendje të keqe pasi nuk kanë dorëzuar tarifat e tyre të rinovimit të regjistrimit në kohën e duhur.

Në një letër të marrë nga ET, Regjistri i Organizatave Bamirëse dhe Mbledhësve të Fondeve në emër të Prokurorit të Përgjithshëm të Kalifornisë, Rob Bonta njoftoi organizatën jofitimprurëse se, “Një organizatë që renditet si delikuente nuk është në gjendje të mirë dhe i ndalohet të angazhohet në sjellje për të cilat kërkohet regjistrimi, duke përfshirë kërkimin ose disbursimin e fondeve bamirëse.”

Letra vazhdon, “Organizata gjithashtu mund t’i nënshtrohet gjobave dhe regjistrimi i saj mund të pezullohet ose revokohet nga Regjistri. Pasi të paraqisni të dhënat me vonesë, do të njoftoheni për shumën e tarifave të vonuara që ju detyrohen. “

Një burim i njohur me organizatën ndau me NBC News se e gjithë sprova është një keqkomunikim që rrjedh nga një kontroll rinovimi që u dërgua, por humbi në postë. Sipas raportimeve, Archewell ka prerë një kontroll të ri që duhet të mbërrijë në ditët në vijim dhe shpresa është që situata të zgjidhet shpejt.

Për momentin, organizata jofitimprurëse është ende e listuar si “delikuente” në faqen e internetit të DD-së dhe shoqërohet me një datë të rinovimit të afatit të mërkurën, 15 maj. Data e fundit e rinovimit të fondacionit renditet si shkurt 2023.

Njoftimi për delikuencë vjen pasi çifti është në Nigeri për projektin e pasionit të princit 39-vjeçar, Lojërat Invictus, të cilat festojnë 10 vjetorin e tyre këtë vit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *