• |
ide | kryesore

Rrugë të përmbytura e pemë të rrëzuara, moti i keq godet Italinë

Lajme, Të fundit


Moti i keq me reshje të dendura shiu ka përfshirë veriun e Italisë, duke shkaktuar përmbytje në disa zona. Mediat vendase raportojnë se si pasojë e reshjeve janë përmbytur shumë shtëpi. Ndërkohë në zonën e njohur si Cantù po kryhen kërkimet për një 66-vjeçar i cili ra në një përrua të fryrë dhe u tërhoq zvarrë nga rryma.

Sakaq, probleme raportohen dhe në zonën e Mantovës. Rrugë dhe bodrume të përmbytura, çati të zbuluara, pemë të rrëzuara nga stuhitë e forta dhe breshri. Megjithatë, vlerësimi i dëmeve, i cili pritet të jetë i gjerë, është ende duke u zhvilluar. Breshëri goditi kryesisht zonën e sipërme të Mantuas, nëpër komunat Goito dhe Castiglione delle Stiviere, me kokrra akulli pesë centimetra në perimetër. Nivelet e lumenjve, si Po dhe Secchia, po rriten, por nuk kanë shkaktuar ende shqetësime. Megjithatë, shumë qendra të banuara u përmbytën për shkak të sistemeve të kanalizimeve që nuk mund të përballonin vëllimin e shiut që derdhej. Mantua, një qytet ku u regjistruan shumë përmbytje të bodrumeve dhe kateve përdhese, u prek gjithashtu.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *