• |
ide | kryesore

Mitsotakis i çon mesazh Ramës për herë të parë pas tubimit në Athinë

Arkiva, Lajme, Të fundit
Mitsotakis


Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, në një intervistë të dhënë për mediat maqedonase, ka dhënë një mesazh edhe për kryeministri Edi Rama dhe Shqipërinë.

Ai është shprehur se rruga për integrimin europian të Shqipërisë kalon nga Greqia.

Pjesë nga intervista:

Kryeministri shqiptar z. Edi Rama mbajti një fjalim të pazakontë parazgjedhor në Galatsi, në një kohë kur marrëdhëniet greko-shqiptare po kalojnë një periudhë recesioni dhe për shkak të paraburgimit të Fredi Belerit. A jeni të shqetësuar për tensionet e kahershme në marrëdhëniet tona me shtetin fqinj? Dhe cili do të ishte mesazhi juaj për Edi Ramën sot?

Vizita e Edi Ramës këtu ishte private, ashtu si fjalimet përkatëse parazgjedhore që ai ka planifikuar tashmë në vende të tjera, në funksion të zgjedhjeve në Shqipëri. Qeveria nuk kishte arsye ta ndalonte. Thjesht sepse Republika Helenike nuk ka pse të frikësohet nga një ngjarje e tillë.

Çështjet në marrëdhëniet greko-shqiptare sigurisht që mbeten. Dhe kryeministri i Shqipërisë nuk mund të anashkalojë kushtet për anëtarësimin e vendit të tij në BE. Së pari, respektimi i shtetit ligjor, i cili është i parashikuar në nenin 2 të Traktatit për Bashkimin Evropian.

Do të jem i qartë: Me paraburgimin e paligjshëm të kryetarit të zgjedhur të Bashkisë së Himarës, tashmë kandidat i ND-së për Parlamentin Europian, Fredi Beleri, Shqipëria shkel vlerën e shtetit ligjor, duke shfuqizuar të drejtën e tij të vetëkuptueshme për t’u gjykuar, prezumimi i pafajësisë. Prandaj, kjo nuk është vetëm një çështje dypalëshe, por kryesisht një çështje evropiane. Dhe duke qenë se rruga e anëtarësimit të Shqipërisë varet nga respektimi i të drejtave themelore të minoritetit grek, ajo kalon në mënyrë të pashmangshme nga vendi ynë. Jo për të “pajtuar” apo “ndëshkuar”. Por për të parë Shqipërinë duke u bashkuar pa probleme në rrugën e vlerave europiane.


10 Comments

  1. Po vjen koha e zgjidhjes se çeshtjes çame dhe pronave te qytetareve shqiptareve ne greqi.Muhabetet e tjera nuk na hyjne fare ne pune.

 1. Himara Autonome
  Shkelja e te drejtave te minoritetit grek ne shqiperi
  Esht nje tem e njohur
  Greket e shqiperis te ndodhur par rrealitetit te trisnis te politikes se shkuar te Evropes
  Pesuan cfarosjen masive te krahines se Himares dhe te minoritetit grek ne shqiperi
  Kejo u cfaq wish ne vitin 1918 kur komisjoni Evropjan krijoi dhe mbeshteti kufijt e shtetit shqipetar
  Vendosja e kufijve pa drejtesishit nga komisjoni Evropjan
  Ku u vr dhe nje perfaqesus i Evropes tek kufiri egzistus i sorme
  Gabimi i komisjonit Evropjan ishte qe mori per baze egzistencen shqipetare ne trojet greke duke filluar vleresimin e shqipetareve dhe jo vleresimin e shtetwsve greke qe jetonin ne trojet e tire ne Epir
  Kejo solli kondraditen kufitare dhe mos rrespektimin e shtetit grek si kombesi shtetesi dhe popullsi
  Weverit e shqiperis qe ne formimin e shtetit shqipetar e deri me sot ane ushtruR dhunen diskriminimin dhe debimin e popullates helene nga zepiri
  Perpjekjet e Epirotasve kunder shtetit shqipetar per mbrojtjen e indediyetit te tire dhe te prones
  Jane nje deshmi e kriminalitetit shqipetar ne popullaten Helene Epirotasve dhe Himarjote
  Vazhdimesia e kerkesave te Himarjoteve per mbrojtjen e te drejtes se tire per te mos u tjetersuar
  Esht perballur me shtetin shqipetar me dhunen e shtetit shqipetar
  Fakti i vazhdimesis egziston edhe sot ne 24 ku Himara kerkon te mbroje te drejten e prones dhe te orgjines se saj helenike
  Qeveria e shqiperis burgos krietarin e badhkis Himare per te frikesuar popullin Himarjot per te demostruar te verteten e shkaterimit te plite te Himares duke e i vjedhe pronat indeditetin e saj dhe duke e mbi populluar Krahinen e Himares me popullate shqipetare me qeveritare politikane dhe mbeshtetesit e saj
  Qeveria e greqis nuk duhet te beje asnje lloj marevesheje m shqiperin adnje lloj leshimi deri ne clirimin e plote te Himares dhe Vorjo Ipiros nga bandat dhe seperatizmi shqipetar
  Himara dhe vorjo ipiro duhet te jene te lire per vet vendosjen e tire
  Shkeljet e rregullave dhe te te drejtes liris prones kultures epirotase duhet te deklarohen ne istancat nderkombetare nga ana e qeveris se Greqis
  Epiri duhet te ngrere flamurin e vet te Helenizmit mbar Epirot ku populli dhe kufijt e saj te jene nen menazhimit te Epirit dhe jo te shqiperis

   1. Greqia u krijua si shtet orthodoks paçka se ishte tërë shqiptare.
    Sepse qëllimi i saj ishte të mos kishte lidhje me pjesën tjetër që ishte musulma e që I konsideronin turq paçka se ishin tërë popullsia shqiptarë.
    Dhe këta minoritarë sot që hiqen grekë kanë ardhur në ato troje shqiptare si bujqë të pu onin tokat e bejlerëve gjirokastritë. Po duke qenë ortodoksë krishterë të bindur nuk deshën gjuhën shqipe por përdornin atë greke!!
    Po ti shohësh mbiemrat janë të gjitha shqiptare.
    Prandaj ata gjithashtu pretendojnë që çdo ortodoks shqiptar është grek.

  1. o IDIOT-INJORANT, DERI NË 1912 JANINA, Arta, Preveza, Edesa, Veria, Selaniku e shumë qytete që sot ndodhen në veri të gjirit të Artës, që është kufiri real i veriut të Greqisë, kishin shumicë dërmuese popullsi shqiptare, ndërsa grekët e Dropullit ishin bujq të Ali Pashait të Janinës

 2. Himara Autonome
  Emrat dhe mbiemrat shqipetare jane Turq dhe sllave ne jug te shqoperis ka perzjerje mbiemrash greke dhe turq
  Ato kane te bejne me kohen kur djemte e jugut shkonin usjtare te turkut
  Dhe per te mos u vrare nga ushtaret turq nderonin mbirat

  1. Armikui popullit
   Po qe per me pushke
   Asnje nuk mbetet i gjalle shuku greku per nje jave e ka pushtuar shqiperine
   Brockullat tuaj pushtojne tere boten me dufek me gjalme por iku koha e gjalmit
   Provonie me dufek po do e pesoni si ne 40 bashke me italine grku u vuri perpara si wey ne parmende

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *